Zamknij
REKLAMA

Akcja Biesiadka

08:53, 02.06.2021 | T.B
REKLAMA

Kilka dni temu ruszyła Akcja Biesiadka inicjowana, przez Stowarzyszenie Patriotyczny Mielec i jego sympatyków. Wielu mielczan, czytając doniesienia medialne zapewne zadaje sobie pytanie, co takiego kryje się pod tym hasłem?

Kto z nas nie podróżował drogą 875 relacji Mielec – Kolbuszowa? To tu, na wysokości dawnej wsi Biesiadka, przy głównej drodze jest miejsce pamięci poświęcone żołnierzom Armii Krajowej, które to Stowarzyszenie Patriotyczny Mielec, z pomocą mielczan chce odnowić. Drewniany krzyż oraz kamień z pamiątkową tablicą znajdują się nieopodal zjazdu do zbiornika przeciwpożarowego i kopalni piasku. To tu, w roku 1991 dzięki staraniom kombatantów AK, wzniesiono ten skromny, ale jakże bardzo wymowny pomnik pamięci poległych żołnierzy.

Miejsce to upamiętnia śmierć dwóch żołnierzy Armii Krajowej zabitych w potyczce z Niemcami 4 maja 1944 r. - por. Józefa Micka ps. „Gustaw" (dowódca placówki Cmolas) oraz kpr. Józefa Ziębę ps. „Topola". To tu rozegrał się dramat całej nieudanej akcji zdobycia niemieckiej broni.  

Dziś miejsce to wymaga pilnego remontu. Niestety, ale czas zrobił swoje, a każdy z elementów miejsca pamięci jest w fatalnym stanie. Po analizie okazało się jak wiele jest do zrobienia, ale nie jest za późno, aby ratować to miejsce od zniszczenia i zapomnienia. 

W swoim planie działania Stowarzyszenie Patriotyczny Mielec chce wykonać większość prac we własnym zakresie, z pomocą członków i sympatyków. Niektóre z tych prac wymagają środków finansowych, które w zbiórce na zrzutka.pl zostały skrupulatnie wyszczególnione. To bardzo cenna inicjatywa, gdyż pokazuje jak wiele jest istniejących miejsc pamięci, zaniedbanych lub zapomnianych w mieście i okolicy. 

Przypominają one tragiczną historię ziemi mieleckiej i okolic. Każde takie miejsce jest niemym świadkiem wielu dramatów i heroicznych czynów. W przestrzeni publicznej słyszymy o różnych akcjach renowacji, większość z nich jest inicjowana przez różne grupy, którym na sercu leży krzewienie historii. I tym razem nie jest inaczej, bo któż to zrobi za nas? 

Trzeba dbać, aby pamięć o poległych, cierpiących i walczących zawsze była żywa i pozostała dla przyszłych pokoleń. Często spacerując, czy też podróżując w okolicy, mijamy takie miejsca, nie zdając sobie sprawy jak tragiczne upamiętniają historie. Cieszy fakt, że na wielu płaszczyznach kulturowej historii Mielca daje się zauważać takie akcje. 

Warto działać ponad podziałami, aby myśleć o przyszłości nie zapominając o tym, co było. To kolejna lekcja dla nas wszystkich, że bez względu na nasze poglądy, pochodzenie, możemy razem otaczać opieką i dbać o takiej miejsca jak to i wiele innych, które istnieją wokół nas.

https://zrzutka.pl/gyr3j5

Liczymy na Wasze wsparcie! Razem możemy odnowić miejsce pamięci i oddać hołd bohaterom!

 

 

 


 

(T.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%