Zamknij

Tłumy mielczan w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [FOTO]

19:42, 01.08.2024 Aktualizacja: 15:11, 02.08.2024
Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Kilkaset osób zgromadziło się przed Pomnikiem Armii Krajowej w Mielcu, by punktualnie o „Godzinie W” upamiętnić setki tysięcy żołnierzy i cywilów - uczestników Powstania Warszawskiego, które wybuchło równo 80 lat temu.

- Dziś oddajemy hołd tym bohaterom, którzy bez wahania oddali swoje życie dla wolności i godności naszego kraju - dodał ppłk Paweł Jędryczka. - Nasza służba jest kontynuacją tej wielkiej misji obrony niepodległości i honoru Polski - powiedział ppłk Paweł Jędryczka, zastępca dowódcy 18. Pułku Artylerii.

- Jestem wdzięczny, że w Mielcu jest tyle osób, które dbają o zachowanie etosu Armii Krajowej, dbają o groby i piękny pomnik, który został w ubiegłym roku odnowiony. Serce rośnie patrząc na to zgromadzenie - powiedział Janusz Skotnicki, prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Armii Krajowej.

Światowy Związek AK na okoliczność 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przyznał honorowe odznaczenia dla osób zaangażowanych w kultywowanie pamięci i wybitne działania w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy o polskim państwie podziemnym - otrzymali je: Władysław Ortyl, Bogdan Pląder, Jerzy Skrzypczak, Marek Zalotyński, Andrzej Zemmel, Łukasz Przybyło.

[FOTORELACJANOWA]11573[/FOTORELACJANOWA]

- W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, stojąc przed mieleckim Pomnikiem Armii Krajowej, oddajemy hołd bohaterom tego wielkiego zrywu powstańczego - zarówno Żołnierzom Armii Krajowej, jak i innych formacji wojskowych, które podjęły wówczas nierówną walkę z niemieckim okupantem z bronią w ręku, ale także i cywilnym mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli, odnieśli rany i utracili dobytek w tych tragicznych 63 dniach heroicznego, samotnego boju - mówił dr Jerzy Skrzypczak, historyk, dyrektor Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”.

- Powstanie wybuchło także dlatego, że na Pradze byli już Sowieci. Za chwilę weszliby do miasta, ale Stalin pozwolił upaść powstaniu i zrównać Niemcom Warszawę w odwecie za przegraną wojnę 1920 roku i by pokazać światu, „kto tu teraz będzie nad Wisłą rządził” - dodawał.

ZOBACZ WIDEO:

@hejmielec 🇵🇱Kilkaset osób zgromadziło się przed Pomnikiem Armii Krajowej w Mielcu, by punktualnie o „Godzinie W” upamiętnić setki tysięcy żołnierzy i cywilów - uczestników Powstania Warszawskiego, które wybuchło równo 80 lat temu. 📸Zdjęcia w hej.mielec.pl #powstaniewarszawskie #godzinaw🇵🇱 #polska🇵🇱 #patriotyzm #patriotyczne #pamietamy #zolnierze ♬ dźwięk oryginalny - Hej Mielec

- Zadajemy sobie także dramatyczne pytanie, czy było trzeba? Czy konieczna była ta hekatomba krwi i cierpienia, czy było warto zapłacić tak straszliwą cenę? Zdania są do dzisiaj podzielone - przyznał Skrzypczak. - To były dni, potem tygodnie, a wreszcie dwa miesiące nieustępliwych walk w potwornych warunkach i co najgorsze - z zamierająca nadzieją na pomoc naszych potężnych sojuszników. Rzezie ludności - w sumie 150 tysięcy zabitych i pół miliona wypędzonych - podsumował.

„Symbol heroizmu i determinacji polskiego narodu”

- Dzień 1 sierpnia jest dla nas wszystkich szczególną okazją do refleksji i zadumy. Dokładnie 80 lat temu w sercu naszej Ojczyzny wybuchło Powstanie Warszawskie. Był to akt nadzwyczajnej odwagi, niezłomności i głębokiego patriotyzmu. Tysiące Polaków, żołnierzy, cywilów, mężczyzn, kobiet i dzieci stanęło do walki z okupantem niemieckim marząc o wolnej i suwerennej Polsce - powiedział ppłk Paweł Jędryczka, zastępca dowódcy 18. Pułku Artylerii i prezes Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów w Nowej Dębie.

Jak podkreślił, „Powstanie Warszawskie stanowi niezaprzeczalny symbol heroizmu i determinacji polskiego narodu”.

- Wbrew wszelkim przeciwnościom mieszkańcy stolicy podjęli walkę zbrojną, świadomi ogromnych niebezpieczeństw i możliwych konsekwencji. Dziś oddajemy hołd tym bohaterom, którzy bez wahania oddali swoje życie dla wolności i godności naszego kraju - dodał ppłk Paweł Jędryczka. - Nasza służba jest kontynuacją tej wielkiej misji obrony niepodległości i honoru Polski - dodał.

„W Mielcu jest wiele osób, które dbają o zachowanie etosu Armii Krajowej”

- Oni wiedzieli, że należy walczyć o wolną Warszawę i wolną Polskę - powiedział Janusz Skotnicki, prezes Zarządu Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Armii Krajowej.

- Dzisiaj w wielu polskich miastach obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - mimo, że Warszawa jest wiele kilometrów stąd. Ale wszyscy właśnie w ten sposób wyrażamy swój patriotyzm, przywiązanie do tego, co przekazują nam wcześniejsze pokolenia. Ci ludzie już odchodzą, ale jednak w naszych sercach będą żyli. Jestem wdzięczny, że w Mielcu jest tyle osób, które dbają o zachowane etosu Armii Krajowej, dbają o groby i piękny pomnik, który został w ubiegłym roku odnowiony. Serce rośnie patrząc na to zgromadzenie - dodał Janusz Skotnicki.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej decyzją Zarządu Głównego przyznał honorowe odznaczenia dla osób zaangażowanych w kultywowanie pamięci i wybitne działania w dziedzinie rozpowszechniania wiedzy o polskim państwie podziemnym, służbie zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej AK oraz zasługi w realizacji cennych wychowawczo zadań realizowanych o charakterze patriotycznym.

Odznaczenia otrzymali: Władysław Ortyl, Bogdan Pląder, Jerzy Skrzypczak, Marek Zalotyński, Andrzej Zemmel, Łukasz Przybyło.

[ZT]87620[/ZT]

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%