Zamknij

Jadwiga Klaus i śp. Tadeusz Ryczaj z odznaczeniami [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

12:25, 20.11.2022 ks Aktualizacja: 12:25, 20.11.2022

• Tegoroczne odznaczenia Pieczęci Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis przyznawane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej trafiły do Jadwigi Klaus, legendarnej animatorki kultury w Mielcu oraz pośmiertnie do Tadeusza Ryczaja, byłego dyrektora WSK PZL Mielec.

• To odznaczenie nobilituje mnie, żebym dalej mogła realizować swoje marzenia, pragnienia i niech tak pozostanie. Byle tylko starczyło mi weny, siły twórczej i… do pracy! - powiedziała odbierając odznaczenie Jadwiga Klaus.

• Ten rok jest szczęśliwym upamiętnieniem dokonań taty - przyznała z kolei Joanna Ryczaj, córka Tadeusza Ryczaja, nawiązując do nadania imienia byłego dyrektora WSK PZL Mielec rondu przed Bramą Główną Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu.

• Odznaczenie „Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis” wręczane jest od 2016 roku postaciom wybitnie zasłużonym w działalności na rzecz środowiska lokalnego, obywatelom charakteryzującym się wzorową postawą obywatelską i moralną.

[FOTORELACJA]9696[/FOTORELACJA]

Odznaczona w tym roku Jadwiga Klaus jest od zawsze pasjonatką muzyki, teatru i tańca, organizatorką i animatorką działalności kulturalnej. W alertach 1967-69 była chórzystka sławnych w Polsce i świecie Zespołach Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz „Mazowsze”. Występowała także w innych zespołach artystycznych, jak „Rzeszowiacy”, Big Mielec Band, Senior Show, a także w mieleckich chórach: Melodia, Chórze Parafialnym przy Parafii pw. Ducha Św. w Mielcu. 

Jadwiga Klaus to niezwykle kompetentna instruktorka i animatorka kultury, tancerka i śpiewaczka, wieloletni, zasłużony pracownik Domu Kultury w Mielcu i poza Mielcem, a także poza krajem. Jest instruktorem i wychowawcą wielu młodych mielczan - przygotowywała ich do zawodowej kariery aktorskiej w renomowanych teatrach i filmach. Była także nauczycielem w kilku szkołach i ośrodkach kultury w regionie. Od 2009 roku - po przejściu na emeryturę, angażuje się w różne firmy pracy artystycznej i działalności na rzecz propagowania i rozwoju kultury w Mielcu. 

Od 2011 roku pełni funkcję prezesa Klubu Środowisk Twórczych TMZM. 

- Jestem bardzo wdzięczna tym osobom, z którymi mogę współpracować - chociażby z Klubem Środowisk Twórczych. Cieszę się, że te osoby mogą pokazać innym swoje możliwości, swój artyzm, zachęcić do działalności. Cieszę się, że mam możliwość prowadzenia działalności teatralnej - powiedziała laureatka odznaczenia. 

Tadeusz Ryczaj przez 40 lat pracował w WSK PZL Mielec, a w latach 1966 - 1989 pełnił funkcję dyrektora naczelnego. To inicjator powstania Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Mielcu. W latach 1985-1989 był posłem na Sejm PRL. To także przewodniczący Rady Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego. Dotychczas wyróżniany wieloma odznakami, a także  wpisany do Księgi Zasłużonych dla Miasta Mielca.

Podczas laudacji śp. Tadeusza Ryczaja podkreślano jego miastotwórczą rolę.

- Dzięki jego zaangażowaniu Mielec w znaczący sposób mógł się rozwijać: w zakresie budownictwa mieszkalnego, infrastruktury komunikacyjnej, infrastruktury socjalnej, ale i sportowej, jak również kulturalnej - przekonywali inicjatory odznaczenia. Ostatecznie podkreślono, że za czasów pełnienia dyrektorskiej funkcji przez Ryczaja doszło do znaczącego wzrostu liczby mieszkańców Mielca - z 26 tysięcy w 1969 roku do 65 tysięcy w latach 80.

- Dynamiczny przyrost miejsc pracy w WSK do 25 tysięcy pracowników, oferta atrakcyjnej pracy (nowe technologie, nowe konstrukcje lotnicze, możliwości podnoszenia kwalifikacji i doświadczenia we współpracy na rynkach zagranicznych.

- Ten rok jest szczęśliwym upamiętnieniem dokonań taty - przyznała Joanna Ryczaj, córka Tadeusza Ryczaja, nawiązując do nadania imienia byłego dyrektora WSK PZL Mielec rondu przed Bramą Główną Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu.

Odznaczenie Pieczęć Zasług Obywatelskich Sigillum Meriti Civilis jest honorowym odznaczeniem obywatelskim dla wybitnych mielczan i przedstawicieli ziemi mieleckiej w uznaniu dla ich zasług, osiągnięć i dorobku na rzecz naszej małej ojczyzny.

- Intencją jest nie tylko odznaczenie wybitnych osób, ale również utrwalanie pamięci historycznej o tych osobach, ich osiągnięciach przyszłym pokoleniom. Idea wręczanie Pieczęci służyć ma też przekazywaniu wzorców obywatelskich zwłaszcza młodym pokoleniom - przekazują przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej, które przyznaje odznaczenie.

Co roku odznaczenie Sigillum Meriti Civilis przyznawane jest jednej osobie nieżyjącej i jednej osobie żyjącej. Laureatów wyłania kapituła w skład której wchodzą członkowie desygnowanie przez zarząd TMZM oraz starostę i prezydenta Mielca.

Dotychczas odznaczenia trafiły do śp. bł. ks. Romana Sitki, wieloletniego prezydenta Mielca Janusza Chodorowskiego, śp. Władysława Szafera, inż. Józefa Oleksiaka, śp. gen. Władysława Sikorskiego, ks. prałata Kazimierza Czesaka, śp. braci Stanisława i Mieczysława Działowskich i Anny Kolisz, a w ubiegłym roku do Józefa Witka i śp. Andrzeja Kędziora.

W tym roku grono to uzupełnione zostało właśnie przez Jadwigę Klaus i śp. Tadeusza Ryczaja.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%