Zamknij
REKLAMA

Obradował konwent wójtów. O czy rozmawiano?

11:59, 13.02.2020 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

W Urzędzie Gminy w Padwi Narodowej odbyło się posiedzenie Konwentu Samorządów Powiatu Mieleckiego. W spotkaniu uczestniczyli wójtowie i burmistrzowie z powiatu mieleckiego, prezydent Mielca, starosta powiatu mieleckiego, a także prezydent Tarnobrzega oraz burmistrz Połańca, który w tym dniu został przyjęty w poczet członków Konwentu Samorządów Powiatu Mieleckiego. 

Na zaproszenie Przewodniczącego Konwentu Wójta Gminy Padew Narodowa Roberta Pluty swoją obecnością odpowiedzieli Parlamentarzyści: minister Marcin Warchoł, poseł Krystyna Skowrońska oraz poseł Fryderyk Kapinos, którzy uczestniczyli w posiedzeniu konwentu.

Na spotkaniu omówiono kilka ważnych tematów m.in. podjęto decyzje w sprawie kontynuowania działań grupy zakupowej energii elektrycznej oraz gazu na najbliższe lata. Artur Pisarczyk, prowadzący grupę zakupową, przedstawił wstępne warunki i możliwe do osiągnięcia ceny w latach 2021-2022. 

Tematem wiodącym Konwentu była analiza stanu prawnego dot. zadań i obowiązków jednostki samorządu terytorialnego w zakresie bezdomności zwierząt. W tym celu na spotkanie zaproszeni zostali także przedstawiciele służb weterynaryjnych oraz policji, którzy wypowiedzieli się w kontekście problemów wynikających z wykonywanych przez siebie zadań dot. zwierząt bezdomnych. 

Samorządowcy jednym głosem wyrazili swoje uwagi do zapisów ustawowych, które niejednoznacznie rozstrzygają problem zwierząt bezdomnych, natomiast ewidentnie i w znaczący sposób obciążają budżety finansowe samorządów – czyli koszty obarczają mieszkańców, a są niebagatelne.

W tym miejscu wójtowie, burmistrzowie i prezydenci zaapelowali do parlamentarzystów o pomoc w celu rozwiązania coraz częściej występującego problemu zwierząt bezdomnych poprzez uszczegółowienie zadań dot. ustalania bezdomności zwierząt, a także wprowadzenie obowiązku powszechnego znakowania zwierząt domowych w skali całego kraju, co zdecydowanie ograniczy problem bezdomności zwierząt. 

Kolejnym ważnym tematem poruszonym na spotkaniu przez samorządowców było zagadnienie związane z melioracją i działalnością spółek wodnych, a także rosnące koszty utrzymania oraz eksploatacji urządzeń wodnych służących do odprowadzania wody w czasie powodzi i zatrzymania jej podczas suszy. Członkowie konwentu zaapelowali do parlamentarzystów o zmiany w przepisach umożliwiające spółkom wodnym bardziej efektywną działalność.        

Zaproszeni parlamentarzyści zobowiązali się do przedstawienia na poszczególnych komisjach sejmowych, w których uczestniczą, poruszonych na spotkaniu problemów i pomoc w ich rozwiązaniu. Minister Marcin Warchoł zadeklarował także zorganizowanie spotkania przedstawicieli samorządów powiatu mieleckiego z ministrem środowiska i ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w celu przedstawienia postulatów i zagadnień, wymagających rozwiązań ustawowych. 

Ponadto zaproszeni parlamentarzyści przedstawili realizowane przez siebie, w ramach pełnionych funkcji poselskich,  tematy dotyczące funkcjonowania służby zdrowia na terenie naszego powiatu oraz kwestie finansowe związane z oświatą i szkolnictwem, deklarując działania na rzecz rozwiązywania trudnych problemów dotyczących mieszkańców regionu.  

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

INFOINFO

4 2

Że trzeba połowę szkół zamknąć ponieważ są nie potrzebne i generują ogromne koszty dla gmin które przez to nie mogą się rozwijać!!! 12:46, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WodnikWodnik

0 0

Spółki wodne powinny wystąpić do obecnego szefa EKR odpowiedzialnego za zdrowie i lokalny klimat (pochodzącego z Chorzelowa ) o dotacje z odwpowiedniego funduszu KE. W zamian zaś zadeklarować opłatę za każdy litry
Wody bezużytecznie doprowadzonej do Wisły jeśli ma to być rozwó zrównoważony. 13:51, 13.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA