Zamknij

60 lat TMZM: medale dla zasłużonych i Pieczęć Zasług Obywatelskich [FOTO]

Przemysław CynkierPrzemysław Cynkier 00:48, 20.10.2024 Aktualizacja: 00:49, 20.10.2024
Na zdjęciu od lewej: Barbara Mamcarz, Janusz Wyzina i Teresa Kubas-Hul, Jerzy Kazana. Fot. Przemysław Cynkier Na zdjęciu od lewej: Barbara Mamcarz, Janusz Wyzina i Teresa Kubas-Hul, Jerzy Kazana. Fot. Przemysław Cynkier

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu zaprosiły mielczan na jubileusz 60-lecia Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz wręczenie Odznaczenia Pieczęć Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis 2024.

[FOTORELACJA]11908[/FOTORELACJA]

Uroczystość odbyła się w sobotę 19 października 2024 roku w Sali Królewskiej PSM im. M. Karłowicza w Mielcu i przyciągnęła ponad sto osób, nie tylko działaczy i sympatyków Towarzystwa, ale też samorządowców i polityków.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej zostało powołane 16 stycznia 1964 roku. 

- Jest to jedna z najbardziej znaczących dat w powojennej historii mielczan i ich społecznikowskich pasji na rzecz naszego regionu. Inicjatorem powołania Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i opracowania jego zasad organizacyjnych był Edward Żyrkowski, pierwszy przewodniczący zarządu Towarzystwa – powiedział obecny prezes TMZM Zbigniew Działowski, który wprowadzał zebranych w historię i dokonania TMZM.

- Wydarzeniem była zorganizowana przez TMZM wystawa pamiątek ziemi mieleckiej w Sali Królewskiej, której kustoszem był między innymi Wiktor Jaderny. Wówczas zapoczątkowano działalność społecznego Muzeum Regionalnego, którego kontynuatorem dzisiaj jest Muzeum „Jadernówka”. Ważnym sukcesem zakończyły się starania Towarzystwa na rzecz uratowania przed wyburzeniem i przekazania dla Muzeum w 1981 roku obiektów przy obecnej ulicy Jadernych 19. Filia Muzeum Regionalnego w Mielcu „Jadernówka” oddana do użytku została 5 maja 1987 roku – kontynuował prezes Działowski.

- W ciężkich czasach, 60 lat temu, pojawili się tu w Mielcu ludzie, którzy na przekór wówczas szalejącemu internacjonalizmowi zdecydowali się, aby chronić i rozwijać swoją tradycję, tradycję swojej małej Ojczyzny. Tym ludziom jesteśmy dzisiaj winni głęboką wdzięczność, tak jak i wszystkim następcom: prezesom i działaczom Towarzystwa. Jakże to była ważna decyzja, twardych ludzi, w ciężkich czasach – ocenił starosta mielecki Kazimierz Gacek. 

- Towarzystwo jest doskonałym przykładem lokalnego patriotyzmu, który przez lata działalności przyczynił się do promowania tych pięknych terenów. Historia i dziedzictwo Towarzystwa są bardzo bogate. Od samego początku swojej działalności Towarzystwo angażuje się w różnorodne inicjatywy mające na celu rozwój i promocję regionu, organizuje bardzo liczne wydarzenia kulturalne oraz publikuje prace naukowe i przewodniki. Te działania nie tylko wzbogacają życie lokalnej społeczności, ale przyciągają turystów z całego kraju. Wspólnymi wysiłkami i zaangażowaniem udało się Państwu zrealizować wiele projektów które pozytywnie wpływają, wpłyną na rozwój całego województwa podkarpackiego – mówiła wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul. 

Wojewoda wręczyła zasłużonym członkom TMZM medale i odznaczenia.

Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP odznaczony został Janusz Wyzina, od lat zaangażowany przede wszystkim w działalność turystyczno-krajoznawczą.

Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP odznaczona została Aleksandra Piguła, prezes grupy literackiej.

Odznaki „Zasłużony dla Kultrury Polskiej odebrali: Janusz Chojecki, Irena Fornal, Dorota Kieraś-Jędrychowska, Adam Kopacz i Danuta Rusin. 

Kulminacją jubileuszowych uroczystości stało się wręczenie Pieczęci Zasług Obywatelskich - Sigillum Meriti Civilis, którą od lat przyznaje kapituła powoływana przez Towarzystwo, co roku jednej osobie żyjącej i jednej osobie już pośmiertnie.

- Odznaczamy osoby wybitnie zasłużone dla naszego miasta. Wiem, że jestem tutaj świadkiem historii, że dzieje się coś wyjątkowego. Wyróżniamy osoby, które wzbogaciły nasze miasto: kulturalnie, społecznie, gospodarczo, które zmieniły bieg historii – komentował prezydent Mielca Radosław Swół.

Pośmiertnie Odznaczeniem Sigillum Meriti Civilis uhonorowany został Jerzy Mamcarz – poeta, kompozytor, bard, działacz kulturalny. Zmarł 17 grudnia 2023 roku.

Odznaczenie zostało przekazane na ręce żony Barbary. -  Te słowa, które tu dzisiaj padły dowodzą jak pięknym człowiekiem był mój mąż. Dziękuję kapitule za przyznanie mojemu mężowi tego szlachetnego obywatelskiego odznaczenia. Żal, że nie w charakterze osób żyjących – powiedziała.

Pieczęć Zasług Obywatelskich przyznana została dla Jerzego Kazany, honorowego prezesa TMZM, wieloletniego działacza społecznego, gospodarczego, organizatora i nadal czynnego prezesa mieleckiego Regionu Związku Żołnierzy-Górników Represjonowanych w latach 1949-1959.

Jerzy Kazana osobiście odebrał wyróżnienie. - To jest mój 94-ty rok życia. Od września 1939 roku, odkąd wojska rosyjskie i niemieckie wkroczyły do Polski, od tego czasu przeszedłem do pracy z młodzieżą i w różnych organizacjach, robię to do dziś – powiedział Jerzy Kazana.

O oprawę muzyczną jubileuszu TMZM zadbali nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu. Naturalnie nie zabrakło licznych gratulacji od przedstawicieli różnych mieleckich środowisk i wielu, już kuluarowych, rozmów i wspomnień.

WIDEO - ZAPIS TRANSMISJI NA ŻYWO:

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%