PGE FKS Stal Mielec demoluje Olimpię i awansuje na lidera 1 Ligi!

13:32, 01.03.2020 K.S Aktualizacja: 11:27, 02.03.2020
Skomentuj Fot. Jerzy Różycki / grudziadz365.pl Fot. Jerzy Różycki / grudziadz365.pl

PGE FKS Stali Mielec znakomicie rozpoczęła rundę wiosenną Fortuna 1 Ligi. Mielczanie wygrali na wyjeździe z Olimpią Grudziądz 5:0. Już w 4 minucie spotkania bramkę zdobył Mateusz Mak. Drugą bramkę w 31 minucie zdobył Krystian Getinger. Mielczanie pewnie zaczęli też drugą połowę - kolejne dwie bramki zdobyli Prokić i Żyro. W 70 minucie piłkę w bramce umieścił Nowak. W końcówce spotkania rzutu karnego nie wykorzystał Maciej Domański.

Piłka nożna, Fortuna 1 Liga
Olimpia Grudziądz - PGE FKS Stal Mielec 0:5 (0:2)

Bramki:
0:1 - 10. Mateusz Mak - 4 min.
0:2 - 23. Krystian Getinger - 31 min.
0:3 - 9. Andreja Prokić - 48 min.
0:4 - 14. Michał Żyro - 52 min.
0:5 - 17. Bartosz Nowak - 70 min.

Olimpia Grudziądz: 33 Szymon Lewandowski, 8 Sebastian Kamiński (Momo - 56 min.), 9 Joao Criciuma, 18 Lukas Duriska, 31 Maciej Kona, 23 Konrad Handzlik, 25 Damian Ciechanowski (Szczepaniak - 86 min.), 44 Dominik Frelek (Janczukowicz - 66 min.), 71 Remigiusz Szywacz, 91 Ricky Van Haaren, 93 Łukasz Bogusławski.

Trener: Jacek Trzeciak

PGE FKS Stal Mielec: 29 Damian Primel, 5 Mateusz Żyro, 7 Maciej Domański, 8 Maciej Urbańczyk, 9 Andreja Prokić (Seweryn - 72 min.), 10 Mateusz Mak (Tomasiewicz - 46 min.), 11 Szymon Stasik, 14 Michał Żyro (Paluchowski - 74 min.), 17 Bartosz Nowak, 23 Krystian Getinger, 25 Wojciech Lisowski.

Trener: Dariusz Marzec

Sędzia główny: Dominik Sulikowski

[ZT]55620[/ZT]

Wysokim pressingiem zaczęła mielecka Stal pierwszy mecz rundy wiosennej w Olimpią Grudziądz. Przez pierwsze minuty gospodarze praktycznie nie wychodzili ze swojej połowy. Już w trzeciej minucie Mateusz Mak dostał piłkę na wyjście w pole karne, jednak nie zdołał do niej dojść przed linią końcową. Sędzia wskazał na rzut rożny. Krystian Getinger wrzucił piłkę w pole karne wprost na głowe Mateusza Maka, który podciął futbolówkę wprost do bramki.

Szybko stracona bramka rozbudziła gospodarzy, który szybko przeprowadzili składną akcję, która skutecznie przerwana została przez bramkarza Damiana Primela. Ten zryw okazał się jednak okazjonalnym. Już kilka minut później bliski zdobycia swojej pierwszej bramkia dla Stali był nowy zawodnik Stali Michał Żyro. Piłka uderzona z rzutu wolnego o kilkadziesiąt centymetrów minęła prawy słupek.

Choć delikatną przewagę jeśli chodzi o posiadanie piłki mieli gospodarze, to mielczanie co rusz przeprowadzali akcje mogące podwyższyć prowadzenie. Próbkę swoich umiejętności w 25 minucie zaprezentował Michał Żyro oddając strzał lewą nogą z dystansu. Uderzał jednak prosto w bramkarza. Chwilę później ofensywnie w pole karne wbiegł Prokić, minął trzech zawodników, ale tuż przed strzałek dobrze z bramki wyszedł Szymon Lewanowski. Tuż po tym można było zobaczyć kolejny rzut rożny bity na Mateusza Maka.

Zaskakująco łatwo zakończyła się z kolei akcja PGE FKS Stali Mielec z 31 minuty. Biegnący lewą stroną Krystian Getinger zdecydował się na strzał z dystansu. Mocne uderzenie lewą nogą wprost przed  prawy słupek zahipnotyzował bramkarza gospodarzy, który nie podjął żadnej interwencji. Było już 2:0 dla mielczan.

W 40 minucie Dominik Frelek przeprowadził dwie składne akcje. Młody, bo zaledwie 18-letni zawodnik najpierw był bliski uderzenia na bramkę Primela, jednak w ostanim momencie zablokował go Prokić, a zaledwie kilkanaście sekund później znów będąc przy piłce mocno uderzył, jednak tuż obok bramki Primela.

W 41 minucie Michał Żyro znów był niezwykle blisko bramki dla Stali, jednak piłka tuż obok słupka minęła bramkę. W odpowiedzi Olimpia chciała ukąsić przyjezdnych strzałem Van Haarena – znów nieskutecznie.

Podsumowując pierwszą połowę trzeba zauważyć, że gospodarze mieli co najmniej 3 okazje, które mogły doprowadzić do zdobycia bramki. W pierwszej połowie nie udała im się jednak ta sztuka. Mielczanie byli zdecydowanie bardziej konkretni i skuteczni. – Przed tym spotkaniem mieliśmy bardzo duży głód, nie mogliśmy się doczekać powrotu ligi. Szybko strzelona bramka dodała nam wiary – powiedział tuż po pierwszej połowie strzelca drugiej bramki Krystian Getinger. Przyznał on też, że warunki atmosferyczne były sprzyjające – m.in. ze względu na silny wiatr zdecydował się na swój strzał w 31 minucie zakończony bramką.

Na drugą połowę trener Dariusz Marzec dokonał zaplanowanej wcześniej zmiany – na boisko wszedł Grzegorz Tomasiewicz zmieniając Mateusza Maka.

Mielczanie znów rozpoczęli z impetem. W zaledwie trzy minuty przeprowadzili trzy składne akcje – ostatnia zakończyła się efektownym strzałem Nowaka, który został jednak wybrioniony przez Lewanowskiego. Na jego nieszczęście piłka powędrowała wprost pod nogi Andreja Prokicia, który bez zastanowienia pewnie umieścił piłkę w bramce. Zaledwie po trzech pierwszych minutach drugiej połowy było już 3:0 dla PGE FKS Stali Mielec.

W 51 minucie Grzegorz Tomasiewicz oddał mocny strzał z dystansu, znów bronił Lewandowski i znów piłka powędrowała pod nogi Prokicia, jednak tym razem Serb nie zdołał skutecznie dobić. Stal jednak nie zwalniała, wciąż konstruowała kolejne składne akcje. I już w 52 minucie pewnie środkiem boiska sunął Michał Żyro, przymierzył i uderzył z ogromną siłą na bramkę – Szymon Lewandowski znów zahipnotyzowany mógł tylko patrzeć, jak piłka wbija się w siatkę.

W 56 minucie trener gospodarzy zdecydował się na zdjęcie Sebastiana Kamińskiego. W jego miejsce wszedł 20-letni Francuz Mohamed „Momo” Ouissem Medfai.

W 59 minucie Primel popisał się znakomitym refleksem po szybkim i podciętym strzale Handzlika.
Kilka minut później Domański po dostając górną piłkę w pole karne od Getingera uderzył z pierwszej jednak wprost w Lewandowskiego.

Przez kolejne minuty zespół Olimpii miał problemy z rozgrywaniem piłki. Mielczanie zdecydowali przejęli inicjatywę i spokojnie rozgrywali co rusz zbliżając się do bramki niedoświadczonego bramkarza gospodarzy. W 66 minucie trener Trzeciak zdjął z boiska Dominika Frelka, którego zastąpił Piotr Janczukowicz.

Chwilę po tej zmianie Tomasiewicz na pełnym luzie podał w samo pole karne do Bartosza Nowaka, ten przełożył nogę i pewnie umieścił piłkę w bramce. W 70 minucie było już 5:0. To 9 bramka Nowaka w tym sezonie. Tak pewny wynik sprawił, że z boiska mógł zejść Andreja Prokić – w 71 minucie zastąpił do 18-letni Łukasz Seweryn. A następnie nastąpiła zmiana Michała Żyro – zastąpił go Adrian Paluchowski.

W ostatnich minutach mielczanie grali spokojnie z wciąż wysoko ustawionym pressingiem. Spokojnie wyprowadzane kontry kończone niepowodzeniem szybko kończyły się równie spokojnym powrotem do linii obrony. Zdecydowanie wszystko zarówno w samej końcówce, jak i w całym meczu było pod dyktando Stali Mielec.

W 84 minucie Domański nie wykorzystał rzutu karnego przyznanego po tym, jak trafił w rękę jednego z obrońców Olimpii. To mogła być już szósta bramka mielczan. Po tej sytuacji trener gospodarzy dokonał jeszcze zmiany Damiana Ciechanowskiego, którego zastąpił młodzieżowiec Jakub Szczepaniak.

- Cieszymy się z takiej inauguracji. Jesteśmy dobrze przygotowani. To motywacja do dalszej pracy – powiedział po meczu Matesz Mak. - Zostało 13 meczów i żeby awansować w każdym musimy walczyć o zwycięstwo – dodał.

Zdobywca pierwszej bramki przyznał, że przychodząc do Stali Mielec był pozytywnie zaskoczony bazą treningową. – Myślę, że sportowo też pokazaliśmy w dzisiejszym meczu, że naprawdę mamy prawo myśleć o ekstraklasie i w każdym meczu będziemy się starali do udowadniać – dodał.