Zamknij

Święto rzemiosła w Mielcu. Cech zrzesza ponad 200 firm

14:15, 31.05.2023 Aktualizacja: 14:19, 31.05.2023

- Mielecki Cech Rzemiosł Różnych zrzesza obecnie 228 zakładów rzemieślniczych różnych branż, z czego 128 to zakłady, w których kształci się prawie 500 uczniów na poziomie szkoły branżowej - mówi Władysław Mazur, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Mielcu przy okazji Dni Rzemiosła w Mielcu.

Mielecki Cech Rzemiosł Różnych przygotował Dni Rzemiosła, które mają być nie tylko okazją do świętowania tradycji rzemieślniczych, podziwiania wyrobów rzemieślniczych, ale i wymiany doświadczeń między współczesnymi rzemieślnikami.

To także forma zaproszenia młodych mielczan do edukacji w systemie dualnym - kształcenia teoretycznego w szkołach przy jednoczesnym zdobywaniu doświadczenia w zawodzie w mieleckich zakładach pracy.

[FOTORELACJA]10077[/FOTORELACJA]

Jak przekonuje Władysław Mazur, mielecki cech jest najstarszą reprezentacją małej i średniej przedsiębiorczości.

- Dzieje mieleckiego rzemiosła cechowego liczą ponad 400 lat - od czasu lokalizacji Mielca w XV wieku. Rzemieślnik jest synonimem uczciwości, sumienności i rzetelności. Praktyka dowodzi, że najlepiej do założenia własnej działalności gospodarczej przygotowani są absolwenci szkół, którzy odbywali praktyczną naukę zawodu właśnie u rzemieślnika, a kształcili się w systemie dualnym - mówi.

- Rzemiosło dziś to nie te zawody, które kojarzyły nam się kiedyś, jak szewc czy krawiec, to są zawody zanikające. Dzisiaj rzemiosło to są niejednokrotnie piękne, duże firmy, które zatrudniają dziesiątki, a nawet setki osób, z nowoczesnymi maszynami - zaznacza Władysław Mazur.

- Mielecki cech zrzesza obecnie 228 zakładów rzemieślniczych różnych branż, z czego 128 to zakłady, w których kształci się prawie 500 uczniów na poziomie szkoły branżowej. Rzemiosło dysponuje własnym, niezależnym systemem nadawania tytułów kwalifikacyjnych, czeladniczych i mistrzowskich - mówi.

Wydarzenie, które zainaugurowało w Mielcu Dni Rzemiosła było także okazją do wręczenia nagród w konkursie „Zawody rzemieślnicze w moim środowisku”. Była też prezentacja stanowisk mieleckich rzemieślników oraz prelekcja na temat aktywizacji zawodowej młodych i zachęcenie ich do kształcenia w zawodach rzemieślniczych.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%