Zamknij

Zakup mieszkania i kredyt hipoteczny - co warto wiedzieć?

16:08, 10.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:09, 10.02.2020

Metraż określony i lokalizacja wybrana? Jak jednak kupić wymarzone mieszkanie? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które mogą okazać się przydatne zarówno dla osób, które kupują pierwsze mieszkanie, jak i dla inwestorów planujących zarabiać na jego wynajmie.

Zakup mieszkania – gotówka lub kredyt

Zwykle zaczynamy najpierw oglądać mieszkania i sprawdzać ich lokalizację, a potem zastanawiać się, jak sfinansować zakup. Niezależnie od tego, czy będzie to lokal w samym centrum, czy osiedle Profbud na Pradze Południe lub w Ursusie, wybrane mieszkanie można kupić za gotówkę lub posiłkując się kredytem hipotecznym. Warto przemyśleć tę kwestię, gdyż jest to zobowiązanie na długo – nawet na 20 lub 30 lat. Sprawdź, o co warto zadbać, zanim udasz się do banku po ofertę.

Wiarygodność i zdolność kredytowa

Jeśli masz zamiar finansować mieszkanie kredytem, najpierw złóż odpowiedni wniosek i sprawdź swoją wiarygodność kredytową. Im większa zdolność i wiarygodność kredytowa, tym Twoje szanse na uzyskanie kredytu będą większe, a sam kredyt otrzymasz na lepszych warunkach.

Bezpieczna sytuacja finansowa kredytobiorcy oznacza, że będzie on mógł bez problemu spłacać co miesiąc kolejną ratę. Warto też skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże obliczyć Twoją zdolność kredytową, a także doradzi banki, które mogą zaproponować atrakcyjne oferty.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Doradca czy też przedstawiciel banku będzie potrzebował kilku informacji, na podstawie których oceni wiarygodność finansową i zdolność kredytową. Przede wszystkim musisz przedstawić swoje comiesięczne dochody (wynagrodzenie netto) i rodzaj umowy (najlepsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony), a także bieżące wydatki (wyciąg z konta) oraz zaciągnięte pożyczki, inne kredyty, karty kredytowe, limity, a także wielkość gospodarstwa domowego (stan cywilny, dzieci oraz inne osoby, które są na Twoim utrzymaniu).

Duże znaczenie ma też wysokość kredytu oraz wysokość wkładu własnego oraz okres spłaty. Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje, doradca lub bank oceni, czy będziesz mógł dodatkowo spłacać ratę kredytu na mieszkanie. Mając tę świadomość, warto się przygotować, czyli zadbać o historię wypłat wynagrodzenia – muszą być one stałe przez kilka miesięcy.

Starając się o kredyt, trzeba mieć też oszczędności, czyli tzw. wkład własny. W przypadku ich braku najlepiej odłożyć zakup. Im jest on wyższy, tym mniejszy kredyt będziesz musiał wziąć w banku, dlatego warto odłożyć jak najwięcej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%