Zamknij

Szczególna pamięć o Jasińskim w Gawłuszowicach. Ważny jubileusz [FOTO]

17:42, 28.04.2023 ks Aktualizacja: 18:01, 28.04.2023
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Gawłuszowicach. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Jasińskiego w Gawłuszowicach. Fot. Kacper Strykowski / hej.mielec.pl

Szkoła Podstawowa w Gawłuszowicach świętuje 35-lecie nadania jej imienia Władysława Jasińskiego „Jędrusia”. Z tej okazji lokalna społeczność przygotowała uroczyste obchody upamiętniające „Jędrusiów” - w walce o wolną Polskę. - Niech nasza szkoła przez kolejne lata będzie ostoją Gawłuszowic i przynosi korzyść uczniom, ich rodzicom, gminie, okolicy i ojczyźnie - powiedział Grzegorz Nelec, dyrektor szkoły.

[FOTORELACJA]10002[/FOTORELACJA]

- Jubileusz 35-lecia nadania im. Władysława Jasińskiego szkole to bardzo ważna chwila dla nas wszystkich. Przeglądając kroniki szkolne, natknąłem się informację, że pierwsza wzmianka o działalności szkoły w Gawłuszowicach pochodzi z 1592 roku. Była to szkoła prowadzona przez organistów i duchownych - wspomniał Grzegorz Nelec, dyrektor tutejszej szkoły.

- Dostrzegane czasu jest cudownym darem dojrzałości. Jak to bywa w szkole - zmagamy się w różnymi zadaniami, które nie tylko wymagają czasu, ale i wiedzy. Człowiek nie musi robić wielkich rzeczy, budować pałaców, osiągać ambitnych celów, aby być szczęśliwym. Wszyscy uczniowie to nasze dzieci, które zbierają różne okruchy życia i radują się nimi beztrosko - mówił dyrektor szkoły.

Jak dodawał, „niech nasza szkoła przez kolejne lata będzie ostoją Gawłuszowic i przynosi korzyść uczniom, ich rodzicom, gminie, okolicy i ojczyźnie”.

- Takie wydarzenie zostanie ogromnym przeżyciem w sercu. Dziękuję wam za pielęgnowanie pamięci o Władysławie Jasińskim „Jędrusiu”, wspominanie tych trudnych czasów, że na pewno dzisiaj też postępowalibyście tak, jak wasz patron - powiedziała zwracając się do uczniów posłanka Krystyna Skowrońska.

- Chcę wam życzyć, żebyście byli dumni z waszej szkoły - zawsze. Tutaj stawiacie pierwsze kroki i od tego zależy wasza edukacja. Będziecie wspominać bohatera - patrona, waszych kochanych nauczycieli. Chciałabym, żebyście byli z nich dumni, a dzisiaj żebyście sobie pomyśleli, że zawsze możecie być najlepsi, tak jak wasz bohater - zrobić coś dla Polski - podkreśliła Skowrońska. - Czas jest różny, ale wasze talenty powinny temu pomóc - dodała.

- To ważne, że już 35 lat temu była ta myśl, żeby pielęgnować i kultywować bohaterów, którzy „zachowali się tak, jak trzeba” - powiedział z kolei poseł Fryderyk Kapinos. - Patrząc dzisiaj na wasze talenty i umiejętności, widzę w was już przyszłych lekarzy, adwokatów… - tak jak Jędrusie przez II wojną światową, oni też uczyli się dla przyszłości, nie na wojnę - podkreślił.

- Cieszę się, że Władysław Jasiński „Jędruś” jest dla was autorytetem, ale na co dzień patrzcie też na swoich rodziców - to też są najważniejsze wzory do naśladowania. Patrzcie też na swoich nauczycieli. Bądźcie też wzorami do naśladowania w swoich grupach rówieśniczych - dodał Kapinos.

- Kiedy pierwszy raz odwiedziłam tę szkołę i zobaczyłam, że patronem jest Władysław Jasiński to bardzo się ucieszyłam. Jestem wychowana na tradycji „Jędrusiów”, przez cały okres edukacji należałam do harcerstwa i ta postać zawsze była ze mną - powiedziała Wioletta Durda, wizytator Kuratorium Oświaty w Tarnobrzegu.

- Kiedy nadawałem to imię tej szkole, nie stało się to z dnia na dzień. Spotkania i przygotowania trwały półtora roku - przyznał natomiast wójt gminy Gawłuszowice - Jan Nowak.

Zwrócił on również uwagę, że „Jędrusie” wykazywali się szczególną odwagą, ale i zaradnością po wojnie. - Jędrusie wzięli się do pracy, kończyli szkoły podstawowe, średnie i wyższe - byli dyrektorami, redaktorami, lekarzami. Właśnie z tego należy brać przykład - podkreślał Jan Nowak, wójt gminy Gawłuszowice.

- 23 kwietnia 1988 roku doszło do nadania imienia tej szkoły. Wszystkim, którzy wtedy ze mną pracowali: nauczycielom, rodzicom, ale i uczniom, serdecznie za to dziękuję. W swoim sercu zachowuję wielką wdzięczność - dodał.

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości w Gawłuszowicach, Zarząd Wojewódzkiego Związku Ochotniczej Straży Pożarnych RP w Rzeszowie wręczył dyrektorowi szkoły Grzegorzowi Nelcowi Złoty Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, a także wieloletniemu proboszczowi parafii w Gawłuszowicach - ks. Witoldowi Szczurowi Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%