Zamknij

Nowe przepisy o frekwencji. MEN planuje zmiany w szkolnych zasadach

13:00, 10.04.2025 Aktualizacja: 13:52, 10.04.2025
Skomentuj Obraz Vidhyarthi Darpan z Pixabay Obraz Vidhyarthi Darpan z Pixabay

Ministerstwo Edukacji wprowadza zmiany, które mają na celu poprawę frekwencji uczniów w szkołach. Nowe przepisy utrudnią wagary, a rodzice będą musieli podać powód każdej nieobecności dziecka. Co się zmieni?

Jak podaje serwis Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad zmianą przepisów, które mają utrudnić uczniom robienie sobie wagarów.

Celem jest zwiększenie wymagań dotyczących frekwencji na lekcjach, co ma na celu zmniejszenie liczby nieusprawiedliwionych nieobecności i poprawę efektywności nauki.

Podniesienie wymagań dotyczących frekwencji

Aktualnie uczniowie mogą mieć nieusprawiedliwione nieobecności na 50% lekcji danego przedmiotu, co w skali międzynarodowej jest rzadkością.

Ministerstwo planuje podnieść ten limit do 75% lub nawet 80%. Zmiany mają na celu dostosowanie polskiego systemu edukacji do standardów europejskich, gdzie wymagania dotyczące frekwencji są znacznie wyższe.

Odpowiedzialność rodziców

Zmiany nie dotyczą tylko uczniów. Rodzice będą zobowiązani do podania powodu każdej nieobecności ich dziecka, a w przypadku wagarów mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Szkoły będą mogły zgłosić sprawę do sądu rodzinnego, co wiąże się z karą finansową w wysokości od 10 do 50 tysięcy złotych, jeśli dziecko będzie miało zbyt dużą liczbę nieobecności.

Koniec z wakacjami w trakcie roku szkolnego

Zmiany mają także na celu ograniczenie praktyki wyjazdów dzieci na wakacje w trakcie roku szkolnego. MEN chce zapobiec sytuacjom, w których rodzice zabierają dzieci z lekcji, korzystając z tzw. „urlopów na żądanie”, co często wpływa na frekwencję.

Dzięki nowym przepisom rodzice będą musieli uzasadnić każdą nieobecność.

(Źródło: edziecko.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

BravoBravo

7 2

A Mentzen wprowadzi płatna edukację. I rodzic dziecku.lomot spuści że się nie uczy i traci pieniądze rodziców. Wyrosły lenie obiboki które się nie uczą. Bezstresowe wychowanie.

15:36, 10.04.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HAHAHAHAHAHA

0 1

Wprowadzi? Podaj źródło tego że ma to "wprowadzić", a nie wprowadzasz ludzi w błąd. Zapewne Republika, TVP lub TVN, ale tutaj jest bańka POPiS'owska. I wy jesteście buraki przyszłością narodu? HAHAHA

13:45, 11.04.2025

Rodzic Rodzic

2 3

A co za problem dla rodzica podać zmyślony powód nieobecności dziecka ?

16:11, 10.04.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MMWMMW

1 0

Problemem byłaby zwykła przyzwoitość ale trzeba by ją mieć. Sorki ale Twój komentarz jest na poziomie gimbazy. Bycie Rodzicem zobowiązuje w przeciwnym razie to tylko dawca komórki.

13:02, 11.04.2025

dziwnedziwne

3 4

pewnie chodzi o obecnosc na teczowych zdrowych przedmiotach zeby prac mozg dzieciakom neomarksizmem

10:44, 11.04.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

VoltVolt

1 2

Lepsze to niż wychowanie w domu potomków w taki sposób aby reagowały agresją w kierunku dzieci z tęczą w głowie. Następnie kilka dni później do kościoła pomodlić się za duszę, krzycząc w myślach że wspólnie z potomkami nie ponoszą odpowiedzialności za samobójstwo osoby z tęczą w głowie.

13:12, 11.04.2025

do voltdo volt

1 0

sugerujesz ze edukacja tolerancji dla dewiacji zapobiegnie agresji konserwatywnych srodowisk ja jako konserwatysta widze cos całkowicie odwrotnego: agesje dewiantów na normalnych ludzi i całkowity brak tolerancji dla konserwatystów z ich strony, spór był jest i będzie wychowamy dzieci po swojemu na silne asertywne i konserwatywne i nikt nie bedzie ich uczył tolerancji dla dewiacji

13:56, 11.04.2025

voltvolt

0 0

Sugeruję żeby uczyć dzieci pilnowania własnego nosa i ignorowania tego co robi sąsiad przy jednoczesnej ostrej reakcji kiedy sąsiad zacznie narzucać własne zdanie czy to słownie czy siłowo. Dręczeniu za inność mówię stanowczo NIE.

14:27, 11.04.2025

0%