Zamknij
REKLAMA

Znana sieć musi ponieść srogie konsekwencje. Aż 115 mln zł kary za...

16.55, 30.09.2022 Źródło: UOKiK
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. SiecPortali.pl
REKLAMA

Spółka Jeronimo Martins Polska  będzie musiała zapłacić karę w wysokości 115 mln zł. Sąd potwierdził, że sieć stosowała praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. 

Batalia sądowa zakończona. Sąd przyznał rację Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o decyzję UOKiK wydaną w 2020 roku. 

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływały wtedy liczne skargi konsumentów oraz informacje z Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej dotyczące nieprawidłowego uwidaczniania cen w sklepach sieci Biedronka. Setki sygnałów dotyczyły wyższych cen w kasie, niż na sklepowych półkach lub braku cen przy towarze. 

- Cena jest jednym z najważniejszych kryteriów jakimi kierują się konsumenci przy wyborze produktów. Niedopuszczalne jest wprowadzanie konsumentów w błąd co do właściwej ceny towarów. W przypadku Biedronki klienci przez długi czas płacili najczęściej więcej niż wynikało to z ceny na sklepowych półkach. Nie zawsze mieli nawet tego świadomość – mówił wtedy komuentując decyzję prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Skargi dały podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Jeronimo Martins Polska, a prezes UOKiK nałożył karę na sieć w wysokości 115 mln zł.

Decyzja nie była prawomocna i przysługiwało od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sąd przyznał rację UOKiK

Finał sprawy miał miejsce 29 września. 

Sąd uznał, że Prezes UOKiK miał rację stwierdzając, że sieć stosowała nieuczciwą praktykę rynkową. Polegała ona na uwidacznianiu niższej ceny przy produkcie na półce niż zakodowana w kasie. Jeronimo Martins Polska naruszyła też obowiązek informacyjny poprzez brak ceny przy każdym produkcie.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał w całości nałożone na spółkę kary finansowe wraz z obowiązkami informacyjnymi. Sieć ma do zapłaty 115 mln zł. 

(Źródło: UOKiK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

hahahaha

3 0

Jo tylko kupuję sobie zawsze PIWO VIP i winko w kartoniku ! A co bogatemu nikt nie zabroni ! Jak kupić to coś konkretnego ! 23:03, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

klikbajt klikbajt

3 2

Jak widzę tych "bogatych" co to swoje wypasione fury parkują prawie w drzwiach ( choćby stonka na Jagiellończyka). To mam wrażenie że jednak nie są tacy "bogaci" jak się wydaje skoro zajeżdżają do takiego przybytku. No chyba, że Janusz pozostaje Januszem choćby przesiadł się z furmanki do ekstra fury. 09:21, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do szefostwa biedrondo szefostwa biedron

4 0

i po co to oszukiwać klientów , to za co zarobiliście z zysków to teraz to cza oddac komuś innego a klienci tracą zaufanie . Nie lepiej zeby ceny były jasne i widoczne ,? 12:55, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hmmhmm

4 0

mam 40 lat wzrok dobry ale moglibyście trochę dużymi literami pisać ze limit 3 szt , i gdy zostawisz w kasie min 49 zl za zakupy wtedy kupisz taniej za ten produkt . Większośc seniorów nawet tego nie czyta . bo tak małe litery 12:58, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%