[FOTORELACJANOWA]12724[/FOTORELACJANOWA]
W Leśnictwie Kamionka, kilka dni temu, odsłonięta została tablica, która przybliża sylwetkę Żarskiego – legionisty, konspiratora, ale również leśnika, zarządy majątków leśnych kilku właścicieli. Uroczystość odbyła się w pobliżu ruin dworku, w którym mieszkał.
Wydarzenie rozpoczął nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma Eryk Maziarski, który przywitał zebranych gości oraz przybliżył zebranym sylwetkę bohatera. Na uroczystości zjawił się wnuk Żarskiego Piotr Komornicki wraz z małżonką. W krótkiej wypowiedzi ze wzruszeniem w głosie pozwolił on sobie na kilka opowiastek o dziadku i rodzinnych wspomnień.
Głos zabrali również Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału IPN, dopytując o państwowe odznaczenie przyznane Żarskiemu oraz Stanisław Wilczyński – nauczyciel SP w Przecławiu oraz członek Jednostki Strzeleckiej Strzelec z Mielca – współorganizator akcji upamiętniającej.
Po pierwszej części spotkania – odsłonięciu tablicy – wszyscy zebrani udali się do ruin dworku, gdzie ustawione zostały symboliczne wrota do dawnego dworku. Tam – na ocalałych schodach – złożone zostały kwiaty i chwilą milczenia uczczono pamięć rotmistrza oraz jego żony.
Przed trzema laty w pobliżu został posadzony Las Legionów pamięci leśniczego Żarskiego, co miało podkreślać silny jego związek z lasem.
Mieczysław Felicjan Żarski herbu Starykoń (1888-1944) był wielowymiarową postacią polskiej historii pierwszej połowy XX wieku. Jako wykształcony inżynier leśnik, oddany żołnierz Legionów Polskich i oficer Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, łączył służbę ojczyźnie z zawodową pasją do leśnictwa. Jego życiorys odzwierciedla burzliwe losy polskiej inteligencji podczas odzyskiwania niepodległości i w międzywojennej Polsce. Żarski, rozpoczynając swoją drogę jako legionista, przez lata służby dosłużył się stopnia kapitana, by ostatecznie zginąć tragicznie z rąk ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej.
Mieczysław Felicjan Żarski urodził się 9 czerwca 1888 roku w Piotrkowie Trybunalskim, w rodzinie o szlacheckich korzeniach herbu Starykoń. Był synem Józefa Żarskiego (1853-1917) i Józefy z domu Psarskiej herbu Jastrzębiec (1860-1940). Rodzina Żarskich posiadała długie tradycje szlacheckie - według źródeł historycznych, pisali się oni z Żarów (de Żary), a nazwisko wzięli od wsi Żary w województwie krakowskim już w 1584 roku.
Młody Mieczysław otrzymał staranne wykształcenie, rozpoczynając edukację w Gimnazjum Filologicznym w rodzinnym Piotrkowie Trybunalskim. Po ukończeniu szkoły średniej kontynuował naukę poza granicami kraju, wybierając studia w niemieckim Lipsku, gdzie uzyskał tytuł inżyniera leśnika. Ta specjalizacja zawodowa wywarła znaczący wpływ na jego późniejszą karierę i zainteresowania.
Wybuch I wojny światowej w 1914 roku oznaczał dla Żarskiego, jak dla wielu Polaków jego pokolenia, szansę na walkę o niepodległość ojczyzny. Nie wahając się, wstąpił do Legionów Polskich, gdzie początkowo służył w VI batalionie w stopniu kaprala. Jego kariera wojskowa szybko się rozwijała - w maju 1915 roku został dowódcą plutonu w II dywizjonie 2 pułku ułanów.
Niedługo potem skierowano go do legionowej służby sanitarnej, gdzie 24 marca 1916 roku otrzymał nominację na chorążego sanitarnego. W tej roli odbył szlak bojowy wraz z macierzystym 2 pułkiem ułanów, uczestnicząc w walkach o niepodległość Polski.
Po zakończeniu I wojny światowej, 1 listopada 1918 roku, Żarski został przyjęty do nowopowstałego Wojska Polskiego i przydzielony do szwadronu jazdy formowanego w Mińsku Mazowieckim, który później włączono do 5 pułku ułanów. Jego rozwój wojskowy nabrał tempa - najpierw awansował na podporucznika kawalerii, a 20 marca 1919 roku skierowano go na kurs do Centralnej Szkoły Oficerów Jazdy.
Kolejne miesiące przyniosły Żarskiemu nowe wyzwania i awanse. W lipcu 1919 roku został skierowany jako oficer rezerwowy do 5 pułku ułanów, a 1 grudnia tego samego roku awansował do stopnia porucznika kawalerii. W szeregach 5 pułku ułanów wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, kolejny raz stając w obronie ojczyzny.
Wojenna służba nie pozostała bez wpływu na jego zdrowie. W lipcu 1920 roku został skierowany na leczenie do szpitala, jednak po rekonwalescencji, 30 sierpnia 1920 roku, objął stanowisko dowódcy I oddziału w szwadronie zapasowym 8 pułku ułanów. 19 stycznia 1921 roku zatwierdzono go w stopniu rotmistrza, z datą wsteczną od 1 kwietnia 1920 roku.
Po zakończeniu intensywnego okresu walk o niepodległość i granice Polski, z dniem 1 czerwca 1921 roku Mieczysław Żarski został przeniesiony w stan nieczynny ze względu na problemy zdrowotne. Całkowicie ze służby wojskowej odszedł 20 lutego 1922 roku.
Jego żoną została 24 października 1919 Jadwiga z domu Romer herbu Jelita (1897–1956), ślub odbył się w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy parafii pod tym wezwaniem w Ociece, zamieszkali nieopodal – na majątku zwanym Stary Szlak, w okolicy wsi Blizna i Wola Ociecka.
Pozostałości po dworku znajdziemy przy parkingu na drodze Wola Ociecka - Blizna.
Uroczysty ślub Żarskich dokumentował mielecki fotograf August Jaderny.
Ich dziećmi byli Maria (1920–1995, po mężu Komornicka), Andrzej (1922–2009), Anna (1924–1993), Teresa (1926–2014), Stanisław (1929–1986), Krystyna (1934-), Antoni (1937–). Mieczysław Żarski jako nadleśniczy administrował majątki Stary Szlak i Komańcza. W latach 20. był dyrektorem lasów w Rzepedzi. W latach 20. zasiadł w radzie Komunalnej Kasy Oszczędności w Sanoku
Prowadząc gospodarkę leśną w majątku w Komańczy, Żarski zatrudniał dwóch leśniczych - w Komańczy oraz w Duszatynie. Świadczy to o skali zarządzanych przez niego terenów leśnych i odpowiedzialności, jaka na nim spoczywała.
Spokojne życie Żarskiego przerwał wybuch II wojny światowej i związane z nią tragiczne wydarzenia na Kresach Wschodnich.
Stary Szlak przejęli Niemcy, którzy w tym terenie urządzili poligon rakietowy Blizna, a w leśnym dworku Żarskich swoją ukrytą siedzibę. Żarski w efekcie wyjechał w Bieszczady.
Mieczysław Felicjan Żarski zginął 23 lutego 1944 roku w miejscowości Kąty (obecnie w województwie podkarpackim). Źródła historyczne określają go jako ofiarę nacjonalistów ukraińskich, co wskazuje na tragiczny kontekst jego śmierci, najprawdopodobniej związany z falą czystek etnicznych przeprowadzanych na tych terenach podczas wojny.
Postać Mieczysława Żarskiego, choć nie należy do najszerzej znanych bohaterów polskiej historii, stanowi przykład typowej drogi życiowej patriotycznie nastawionej polskiej inteligencji pierwszej połowy XX wieku. Łącząc wykształcenie techniczne z oddaniem sprawie narodowej, reprezentował pokolenie, które nie tylko walczyło o niepodległość Polski, ale także aktywnie pracowało nad jej odbudową i rozwojem w okresie międzywojennym.
Służba Żarskiego w Legionach Polskich, a następnie w Wojsku Polskim podczas wojny polsko-bolszewickiej, pokazuje jego oddanie ojczyźnie w kluczowych momentach jej historii. Z kolei jego późniejsza praca jako inżyniera leśnika i zarządcy majątków leśnych świadczy o zaangażowaniu w rozwój gospodarczy odrodzonej Polski.
Tragiczna śmierć z rąk nacjonalistów ukraińskich wpisuje jego losy w szerszy kontekst dramatycznych wydarzeń II wojny światowej na Kresach Wschodnich, przypominając o złożoności i tragizmie polskiej historii tego okresu.
Mieczysław Felicjan Żarski herbu Starykoń (1888-1944) był postacią, która łączyła w sobie cechy żołnierza, oficera, inżyniera i leśnika. Jego życiorys odzwierciedla burzliwe losy Polski pierwszej połowy XX wieku - od walk o niepodległość, przez budowę II Rzeczypospolitej, po tragiczne wydarzenia II wojny światowej. Choć nie należy do powszechnie znanych bohaterów narodowych, jego historia stanowi cenny przykład patriotyzmu, profesjonalizmu i oddania sprawie polskiej w trudnych czasach historycznych przemian.
[DAWNY]1747225549256[/DAWNY]