[FOTORELACJANOWA]12486[/FOTORELACJANOWA]
Zamek Przecław położony jest na wzniesieniu nad Wisłoką. Zbudowany został przez rodzinę Ligęzów około połowy XV wieku. W XVII wieku krótko znajdował się w rękach Tarnowskich. Został zniszczony przez Szwedów w czasie tzw. potopu szwedzkiego.
Od 1658 roku był własnością wojewody lubelskiego Władysława Reya - prawnuka Mikołaja Reya z Nagłowic i jego potomków. Przebudowany został w XIX wieku w stylu neogotyckim. Po drugiej wojnie światowej żołnierze rosyjscy spalili tutejszy liczący kilka wieków księgozbiór.
Sam zamek też dotknął pożar, w 1967 roku. Zachowały się detale architektury renesansowej i neogotyckiej, dwupiętrowa wieża i oficyny.
Gruntownie został wyremontowany w latach 1975-1988. W odbudowę zaangażowany był prof. Wiktor Zin oraz zespół naukowców. Koszty remontu pokryła m.in. WSK PZL w Mielcu.
W 2005 roku zamek został zakupiony przez Dorotę i Andrzeja Tyszkiewiczów, którzy przeprowadzili prace modernizacyjne. Przez pewien czas funkcjonowała tam restauracja, sala spotkań, odbywały się liczne wydarzenia i imprezy.
W ostatni latach działalność Zamku została jednak mocno ograniczona, obiekt stał się nieco zapomniany i pomijany. A właściciele wystawili go na sprzedaż. Pojawiła się nawet inicjatywa zakupu Przecława przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która na Podkarpaciu jest właścicielem zamków w Krasiczynie i Baranowie Sandomierskim. Nie doszło jednak do konkretnych działań.
W ubiegłym roku przecławską rezydencję zdecydowało się zakupić znane na Podkarpaciu Centrum Medyczne Medyk, które w swoim portfolio ma już funkcjonujące z powodzeniem dwie podobne lokalizacje: Hotel Prezydencki w Rzeszowie i Zielony Kompleks Dwór Ostoya w Jasionce.
Jak mówi nam Małgorzata Radłowska- Fischbach, dyrektor Zamku Przecław, obiekt ten uruchomił już ofertę organizację wesel i eventów. W maju działalność rozpocznie restauracja. Rozwijana będzie działalność hotelowa i kulturalna. Zamek można także zwiedzać.
Otwarty dla spacerujących jest zamkowy park, a pierwsze większe wydarzenie w tym miejscu już 13 kwietnia. Wzgórze zamkowe będzie elementem plenerowego Misterium Męki Pańskiej, które organizują: Dom Kultury w Przecławiu, Stowarzyszenie Rędziny, miejscowa parafia oraz właśnie Zamek Przecław.
[ZT]94891[/ZT]
Więcej informacji wkrótce.