Zamknij

Kościół z Rzochowa turystycznym hitem [FOTO]

23:07, 28.04.2023 PC Aktualizacja: 14:09, 29.04.2023

Tłumy zjechały się na odpust u świętego Marka – w zabytkowym kościele z Rzochowa. Świątynia stoi obecnie z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Przed tygodniem, w dzień odpustu ku czci patrona rzochowskiego kościoła – św. Marka Ewangelisty – kolbuszowski skansen wypełnił się światłem, które przyciągnęło do skansenu całe rzesze!

- Jeszcze nigdy podczas tego wydarzenia turyści nie odwiedzali nas tak licznie! W niedzielę 23 kwietnia br. w szkole z Trzebosi gotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamionki. Przy wiejskiej drodze prowadzącej do kościoła pw. św. Marka stały kramy rękodzielników, piekarzy, serowarów, pszczelarzy, malarzy, rzeźbiarzy i zabawkarzy, a także – przy ogrodzeniu świątyni – kramy odpustowe z ciastkami, całusami i cukierkami – relacjonuje Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. 

Z okazji odpustu w kościółku została odprawiona Msza św., podczas której kazanie wygłosił ks. dr hab.  Adam Kubiś, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. W homilii przypominał o ważnych sytuacjach, w których można spotkać żywego Chrystusa: wśród wspólnoty Kościoła, czytając Pismo Święte oraz uczestnicząc w Eucharystii. Swoje rozważania zilustrował zdarzeniami z życia św. Marka Ewangelisty. Po Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła z udziałem wiernych, zaproszonych gości, Straży Grobowej z Kolbuszowej Górnej i Kół Gospodyń Wiejskich, a następnie – występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kolbuszowej, którzy zadbali także o oprawę artystyczną uroczystości.

Rzochowski kościół okazuje się turystycznym hitem skansenu w Kolbuszowej.  

[FOTORELACJA]10005[/FOTORELACJA]

Wybudowano go w 1843 r. z drewna modrzewiowego i sosnowego. Oczywiście stanął na terenie parafii Rzochów, wówczas niewielkiego miasteczka, dzisiaj osiedla Mielca. 

Z kościół zewnątrz oszalowany jest deskami, kryty gontem; dach zwieńczony jest sygnaturką, czyli wieżą, w której umieszczano niewielki dzwon kościelny. Prócz niej jest jeszcze dzwonnica z 1930 r. Niemal całe wyposażenie świątyni jest oryginalne. Bardzo ciekawym elementem wystroju kościoła są malowidła na płótnach pokrywających ściany prezbiterium. To, co jest na nich namalowane, ma imitować kamienne mury tej drewnianej w rzeczywistości świątyni. Widać więc przedstawienia kamiennych ciosów, kolumn, a także nisz z wizerunkami świętych. W prezbiterium są to ewangeliści: św. Jan z orłem, św. Marek z lwem, św. Mateusz z aniołem i św. Łukasz z wołem. Na imitacji kamiennej ściany nawy – w niszach – znaleźli swoje miejsce apostołowie.

Bogato zdobiony ołtarz główny stoi nieco odsunięty od ściany – na niej widnieje iluzjonistyczne malowidło – przedstawienie kotary z koroną – mające stworzyć całość z bryłą ołtarza. W samym ołtarzu mieści się obraz patrona – św. Marka Ewangelisty. Powyżej umieszczono przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, a jeszcze wyżej – gołębicę symbolizującą Ducha Świętego. Przy ołtarzu znajdują się też dwie figury patronów Polski – św. Wojciecha oraz Stanisława. Ta niewielka postać u stóp biskupa to Piotrowin, z którego rodziną święty był skłócony. Legenda głosi, że po śmierci Piotrowina święty ze Szczepanowa otworzył jego grób, wskrzesił umarłego i poprosił o świadectwo. Podniesiony z martwych wyznał prawdę i oczyścił Stanisława z niesłusznych zarzutów.

Na belce tęczowej pomiędzy prezbiterium a nawą główną umieszczono krzyż. Ciało Chrystusa jest umęczone i wychudłe, kończyny są cienkie, a mięśnie i szkielet mocno zarysowane.

Przy wejściu do prezbiterium stoją ambona i chrzcielnica. Ambonę zdobi malowana postać św. Piotra i rzeźba opromienionego gołębia. Takie przedstawienie na daszku kazalnicy było powszechne – Duch Święty miał w trakcie homilii wspierać swoją miłością i mądrością tego, kto właśnie głosił kazanie.

Boczne ołtarze – te najbliżej prezbiterium – powstały w II poł. XIX w. Mają one cechy rokokowe – zdobienia przypominają kształtem małżowiny uszne czy rośliny – są faliste i asymetryczne. Po lewej stronie nawy w bocznym ołtarzu możesz dostrzec obraz Matki Bożej Różańcowej. Obrazy w ołtarzu po prawej stronie przedstawiają Serce Pana Jezusa i św. Teresę z Lisieux.

Kolejne dwa ołtarze boczne wykonano nieco później, w ostatniej dekadzie XIX w. Po lewej stronie nawy znajduje się ołtarz św. Kazimierza Królewicza. Na antepedium, czyli zasłonie ołtarza, umieszczono wyobrażenie baranka apokaliptycznego siedzącego na księdze zamkniętej siedmioma pieczęciami. Ołtarz po prawej stronie, przy bocznym wejściu, został ufundowany przez parafian rzochowskich przebywających na emigracji w USA. Obraz przedstawia św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Wyżej można dostrzec, jak św. Michał Archanioł rozprawia się z Szatanem.

W kościele jednym z bardziej wyjątkowych elementów wystroju jest droga krzyżowa – jej poziom artystyczny jest bardzo wysoki. Świadczy o tym poprawna anatomia postaci, prawidłowa perspektywa i ciekawa kompozycja scen. Ozdobą tego miejsca są też witraże – najstarsze w prezbiterium – św. Franciszka i Marka Ewangelisty. Te w nawie przedstawiają św. Józefa z Dzieciątkiem, Niepokalane Serce Maryi oraz św. Stanisława Kostkę i Teresę z Lisieux.

[DAWNY]1682770060943[/DAWNY]


 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%