Zamknij
REKLAMA

Mimo spadku liczby pasażerów lotnisko w Jasionce będzie się rozwijać

16:25, 15.01.2021 | M.B
Skomentuj
REKLAMA

Ponad 230 tysięcy pasażerów obsłużył w 2020 roku port lotniczy Rzeszów-Jasionka, który - podobnie jak wszystkie lotniska w Polsce i na całym świecie - dotkliwie odczuł skutki pandemii COVID-19. Spadek liczby podróżnych o 70 procent w porównaniu z rekordowym rokiem 2019 to efekt administracyjnych zakazów wykonywania lotów, cięć w siatkach połączeń i ogólnego spadku popytu na podróże lotnicze. Mimo niesprzyjającej koniunktury lotnisko w Jasionce pozyskało nowego niskokosztowego przewoźnika - linie Wizz Air. Spółka dokonała także wewnętrznej restrukturyzacji i przygotowała się do nowych wyzwań inwestycyjnych.

W 2020 roku kierunkiem najczęściej wybieranym przez pasażerów, korzystających z lotniska w Jasionce była trasa Warszawa-Rzeszów, na której podróżowało blisko 70 tysięcy osób. Nowością w ofercie lotów krajowych były bezpośrednie loty do Gdańska i Szczecina. Wśród kierunków zagranicznych największą popularnością tradycyjnie cieszyły się loty do stolicy Wielkiej Brytanii, obsługiwane przez linie Ryanair. Na pokładach Boeingów 737-800 na trasiez Rzeszowa na lotnisko Stansted poleciało blisko 40 tys. osób, zaś do podlondyńskiego Luton prawie 20 tys. Łącznie na wszystkich kierunkach Ryanair przewiózł blisko 140 tys. pasażerów.

– W minionym, najtrudniejszym w historii branży lotniczej, roku byliśmy skoncentrowani przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej spółki i optymalizowaniu kosztów jej działalności. Równocześnie analizowaliśmy nowe możliwości rozwoju, bo czas pandemii to czas głębokich zmian na rynku, które chcemy wykorzystać – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. – Ważnym wydarzeniem wieńczącym 2020 rok było pojawienie się w Jasionce linii Wizz Air i inauguracja połączenia z Eindhoven. Pasażerowie przyjęli też z zadowoleniem nowe wakacyjne trasy zaoferowane przez LOT, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Mam nadzieję, że w nadchodzącym sezonie letnim wraz z przewoźnikami zaproponujemy równie ciekawą ofertę – dodaje Adam Hamryszczak.

– Niestety pierwszy kwartał 2021 roku będzie dla nas równie trudny jak poprzednie miesiące, gdyż regularny ruch lotniczy został znacznie ograniczony w efekcie restrykcji wprowadzanych przez poszczególne kraje w związku z pandemią COVID-19. Liczymy, że ten negatywny trend odwróci się wraz z początkiem sezonu letniego, dlatego prowadzimy intensywne rozmowyz przewoźnikami. Przygotowujemy się też do realizacji inwestycji niezbędnych dla dalszego rozwoju lotniska – podkreślił Adam Hamryszczak.

W roku 2020 z lotniska w Jasionce poszczególni przewoźnicy obsługiwali następujące trasy:

- LOT – Warszawa, Gdańsk, Szczecin, Zadar, Barcelona, Saloniki, Burgas;

- Ryanair – Londyn (Stansted i Luton), Manchester, Bristol, East Midlands, Dublin;

- Lufthansa – Monachium;

- Wizz Air – Eindhoven.

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Nowe MiastoNowe Miasto

0 0

Napiszcie jeszcze ile milionów rocznie z naszych podatków dopłacamy do tych rzeszowskich świetnych miejsc pracy. 13:00, 18.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DuduśDuduś

0 0

Rzeszów , Rzeszów ponad wszystko ! Jak mawiał i starożytni hitlerowcy . Nie można było się spodziewać niczego dobrego po Ortylu bo on ma gdzieś nasze miasto . W Mielcu w inwestycjach jest taka nędza ale Rzeszów dalej inwestuje w siebie , bo województwo podkarpackie to tylko Rzeszów , Stalowa Wola i Krosno . 21:26, 19.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%