Zamknij
REKLAMA

Biznes w zglobalizowanym świecie - zarządzanie i ekonomia międzynarodowa

10:52, 18.10.2021 | Materiał partnera

Współczesne rynki są globalne. Wymaga to także globalnego zarządzania. Zarządzanie międzynarodowe to zarządzanie operacjami biznesowymi w organizacji obsługującej rynki i działającej w więcej niż jednym kraju. Zarządzanie międzynarodowe jest obszarem krytycznym dla każdego poważnego studenta zarządzania z powodu globalizacji, ogólnoświatowego zjawiska, w którym kraje świata stają się coraz bardziej połączone i gdzie znikają bariery handlowe między narodami.

Ze szczególnego punktu widzenia tych autorów globalizacja oznacza nieograniczoną konkurencję, dostęp do rynków i postęp dla wszystkich – w wyniku załamania się granic między narodami, kulturami i organizacjami, a także między tym, co publiczne i prywatne. Zmienił się także biznes. Biznes międzynarodowy obejmuje wszystkie działania komercyjne, które mają na celu promowanie transferu towarów, usług, zasobów, ludzi, pomysłów i technologii ponad granicami państwowymi oraz zarządzanie kursami walut w celu korzystnej wymiany usług.

Zarządzanie międzynarodowe jest umiejętnością na tyle pożądaną, że współcześnie większość uniwersytetów prowadzi kierunki mające na celu przygotowanie specjalistów do spraw international management. Międzynarodowi studenci zarządzania poznają globalne środowisko biznesowe, w tym różnice kulturowe w zarządzaniu biznesem i marketingu w ramach tego programu studiów. Magister zarządzania międzynarodowego może przygotować się do kariery w kraju i za granicą we wszystkich sektorach, w tym w biznesie, agencjach międzynarodowych i rządzie. Typowe ścieżki kariery obejmują doradztwo, międzynarodową księgowość i finanse oraz marketing.

Ekonomia międzynarodowa zajmuje się zasadniczo tymi zasadami ekonomicznymi, które regulują wymianę towarów (i usług) między suwerennymi narodami oraz szczególnymi problemami politycznymi, które powstają w związku z tym. Międzynarodowi ekonomiści badają globalne rynki finansowe, waluty i kursy walut oraz skutki różnych polityk handlowych, takich jak taryfy. Teoria biznesu międzynarodowego jest silnie uzależniona od ekonomii, podczas gdy zarządzanie międzynarodowe czerpie z polityki biznesowej i zarządzania strategicznego, które same czerpią siłę z podstawowych pojęć dotyczących zachowania organizacji, marketingu, ekonomii i psychologii.

Zarządzanie międzynarodowe jest kluczowe dla firmy na globalnym rynku. Część globalnej porażki biznesowej wiąże się z brakiem planowania. Jednym z motywów, dla których firmy wychodzą poza granice lokalne, jest dostęp do nowego kapitału i klientów. Firmy czasami wycofywały się z globalnych rynków, ponieważ wchodziły bez planu.

Globalizacja to ważny etap rozwoju w dziedzinie zarządzania międzynarodowego. Globalizacja wymagałaby od dużych firm wysoko wykwalifikowanych menedżerów radzenia sobie z wyzwaniami i obowiązkami tzw. rynku globalnego. Ponieważ globalizacja zmierzała w kierunku umieszczenia niezwykłej ilości władzy w rękach wielkich korporacji, zarządzanie międzynarodowe stało się głównym skillem przyszłości. Menedżer międzynarodowy musi dobrze rozumieć potrzeby firmy za granicą, a także kulturowe, polityczne i operacyjne wyzwania rynków zagranicznych oraz dostępne możliwości.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%