Zamknij
REKLAMA

Jak znaleźć dobrego wykonawcę inwestycji?

13:01, 19.07.2021 | Materiał partnera

Odpowiedź na pytanie "Jak znaleźć dobrego wykonawcę inwestycji?", to rzecz jasna odpowiedź dość złożona w czasach obecnych, bo taki typowy generalny wykonawca może zainteresować się wykonaniem połowy nowoczesnego osiedla lub halą sportową, a nie takim pojedynczym domkiem jedno-rodzinnym o powierzchni użytkowej do tych dwustu metrów kwadratowych.

Spore inwestycje

Nie od dziś pewne jest to, że więcej znaczący generalni wykonawcy interesują się głównie większymi inwestycjami budowlanymi, bo w ich przypadku stają do przetargu, a potem podpisują umowy z podwykonawcami i inkasują swoją dolę. Tak to wygląda przynajmniej w części przypadków i co równie istotne taki typowy generalny wykonawca inwestycji budowlanych dba o to, by podwykonawca był opcją możliwie jak najtańszą.

Na takim kombinowaniu rzecz jasna różnie wychodzi, bo podwykonawca, który jest tanim i nie posiada kapitału może, szybko utracić płynność finansową, po tym, jak warunki ekonomiczne nagle ulegną zmianie, o tym aspekcie sprawy rzecz jasna trzeba pamiętać i dlatego też podwykonawca musi być kimś polecanym, czyli kimś o dość dobrej opinii w branży.

Kluczowe znaczenie ma te i to, że generalny wykonawca nie zawsze musi podpisywać umowy z podwykonawcami, bo często tacy przedsiębiorcy dysponują znaczną liczbą sprzętów i na dokładkę mają też doświadczonych fachowców.

Lepsi generalni wykonawcy

Pewna część generalnych wykonawców ma sporo ciężkiego sprzętu i zatrudnia bystrych fachowców z doświadczeniem, a inni jedynie szukają tych podwykonawców, którzy w sposób dostatecznie sprawny robią swoje.

Każdy z tych typów ma swoje zalety, ale niektórzy nie chcą dziesiątek podwykonawców na własnej budowie, bo jest to powiązane z tym, że kompetencyjnie jest to koszmar, czyli jeśli pojawi się jakiś znaczny błąd w wykonawstwie, to potem walka prawna bywa sprawą dość koszmarną.

Dlatego generalny wykonawca z wieloma ekipami brzmi lepiej, jeśli chodzi o tę biurokratyczną sferę inwestycji budowlanej. Sfera ta jest rzecz jasna dość trudną, jeśli w grę wchodzi tych dziesięciu podwykonawców, ale jeden generalny wykonawca to znacznie prostsza sytuacja i szybsze wykonywanie pewnych istotnych pracy wyszczególnionych jako te o kluczowym znaczeniu.

Podwykonawcy

Inwestycje budowlane to zazwyczaj podwykonawcy i oni są opcją optymalną, jeśli chodzi o to budowanie osiedli, bo może być tak, że za każdy mały budyneczek odpowiedzialna jest inna firma, ale może być też i tak, że za każdy oddzielny odpowiedzialna jest inna ekipa.

W takim podejściu do sprawy lub spraw nie ma nic dziwnego, ale najważniejsze jest to, by generalny wykonawca dysponował kapitałem, bo te wielkie inwestycje obliczane są na czas i co równie istotne za każdy dzień zwłoki inwestor płaci karę, która w niektórych przypadkach jest też i tą znaczną.

Dlatego też musi pilnować, by pracę postępowały zgodnie z planami, choć nie na każdą sprawę ma się wpływ bezpośredni, czyli takie kilkudniowe załamanie pogody może zmienić bardzo wiele i chyba dlatego ten czynnik na dłuższy czas pozostanie poza kontrolą, bo pogoda jest niestety czynnikiem zmieniającym wiele.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%