Zamknij
REKLAMA

Wszystkie możliwości propanu - wielofunkcyjne rozwiązanie grzewcze

18:04, 30.04.2021 | Materiał partnera

Gaz propan i zbiornikowe instalacje zasilane nim kojarzą się przede wszystkim z ogrzewaniem domu. Jest to jego wiodąca, najczęściej wykorzystywana funkcja. Warto wiedzieć, że gaz propan w gospodarstwie domowym może być wykorzystywany również do innych celów. Dowiedz się, jak w pełni wykorzystać potencjał gazu płynnego propan i możliwie jak najpełniej korzystać z własnej zbiornikowej instalacji gazowej. Przybliżamy wszystkie możliwości propanu.

Gaz propan do ogrzewania domu

Podstawową funkcją i zastosowaniem gazu propan wraz ze zbiornikowymi instalacjami gazowymi jest ogrzewanie domu. To właśnie chęć lub potrzeba zmiany metody ogrzewania najczęściej skłania inwestorów do wyposażenia domu w instalację na propan. Nie powinno to dziwić, bo płynny propan jest wydajnym, a przy tym niedrogim paliwem. Sprawia to, że doskonale sprawdza się do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Tym, za co propan jest uwielbiany przez użytkowników, jest fakt, że nowoczesne piece kondensacyjne na gaz pozwalają się podłączyć do każdego typu kaloryferów. Niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane ani tego, czy to tradycyjne kaloryfery naścienne czy też ogrzewanie podłogowe. Piec zasilany propanem zadba o ciepło w domu z każdymi kaloryferami.

Gaz propan i instalacja zbiornikowa to swego rodzaju zbawienie dla wszystkich odbiorców, których działka znajduje się poza zasięgiem sieci gazu ziemnego. Alternatywą najczęściej jest butla na gaz. Jednak wymaga ona częstego wymieniania i sporej uwagi dla zachowania bezpieczeństwa. Dodatkowo doniesienia o wybuchach butli z gazem spowodowanych ich nieszczelnością lub nieprawidłowym użytkowaniem skutecznie zniechęcają do stosowania tego typu rozwiązań. Ale jeśli nie masz dostępu do gazu ziemnego, nie jesteś skazany na butlę czy wyłącznie energię elektryczną. Możesz wybrać gaz propan z przydomowego zbiornika.

Co jeszcze może gaz propan?

Wykorzystanie propanu jako materiału opałowego wydaje się niemal oczywiste. Jednak warto wiedzieć, że gaz płynny propan znajduje zastosowanie również w innych miejscach naszego domu.

Pierwszym z nich jest bez wątpienia kuchnia. Jeśli wasz dom nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego, to dotychczas zapewne gotowaliście, wykorzystując gaz z butli lub kuchenkę elektryczną. Jednak rozwiązania te są dalekie od ideału, drogie lub zagrażające bezpieczeństwu. Dlatego też decydując się na zbiornikową instalację gazową, możesz podłączyć ją do swojej kuchenki gazowej. Obawiasz się wymiany sprzętu lub potrzeby dostosowania go do spalania propanu? Nie ma takiej potrzeby. Każda kuchenka gazowa jest przystosowana zarówno do spalania gazu ziemnego, jak i gazu propan.

Możesz więc swoje dotychczasowe urządzenie podłączyć do nowej instalacji gazowej i cieszyć się gotowaniem na własnym gazie z przydomowego zbiornika. Nawet jeżeli posiadasz dostęp do sieci gazu ziemnego, to wykorzystywanie gazu propan ze zbiornika pozwala uniezależnić się od dostaw lub ewentualnych przerw w dystrybucji tego paliwa.

To jednak nie wszystkie możliwe zastosowania propanu w domu. Koniec z drogimi w utrzymaniu i niewygodnymi bojlerami na wodę. Niestety są one koniecznością w wielu domach. Stosuje się je do podgrzewania wody przy użyciu prądu elektrycznego. Bojlery są duże i nieporęczne, zajmują sporo miejsca w łazienkach, a dodatkowo mają ograniczoną pojemność, przez co trzeba odpowiednio planować kąpiel i wyliczać zużycie ciepłej wody. Korzystając z instalacji zbiornikowej na propan, można zapomnieć o tych wszystkich uciążliwościach.

Płynny propan wykorzystuje się również do podgrzewania wody użytkowej. W tym celu instaluje się przepływowy podgrzewacz, który przy użyciu gazu ze zbiornika podgrzewa na bieżąco zużywaną wodę. Istnieje również możliwość połączenia dwóch zadań w jednym urządzeniu. Osiągniemy to poprzez zakup dwufunkcyjnego kotła gazowego, który będzie odpowiadał zarówno za ciepło w kaloryferach, jak i za podgrzanie wody.

Płynny propan z przydomowego zbiornika nadaje się do wielu zastosowań w gospodarstwie domowym i zdecydowanie warto wykorzystać jego wielofunkcyjność.

Źródło: LPGDirect.pl

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%