Zamknij
REKLAMA

Okulary przeciwsłoneczne - jaki kolor soczewek wybrać?

20:52, 27.11.2020 | Materiał partnera

Chcesz kupić okulary przeciwsłoneczne, ale zastanawiasz się, jaki kolor soczewek wybrać? Szeroka oferta salonów optycznych daje nam duże możliwości, ale czasem może trochę przytłoczyć! Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale także praktyczny sposób chronienia wzroku przed ostrym słońcem — przez cały rok! Korzystają z nich kierowcy, sportowcy oraz osoby o wrażliwym wzroku, a także wszyscy, którzy chcą chronić oczy i czują się bardziej komfortowo, unikając rażącego światła. Na dodatek okulary Polaroid, Ray-Ban czy innych renomowanych marek mogą stanowić element naszego stylu i wizerunku. Wielu osobom dodają pewności siebie. Stoisz przed wyborem okularów przeciwsłonecznych i zastanawiasz się, jaki kolor soczewek (szkieł) wybrać? Okazuje się, że każdy z nich ma nieco inne właściwości.

Kolory soczewek okularów przeciwsłonecznych

Wbrew pozorom, kolor soczewek okularów przeciwsłonecznych to nie tylko kwestia estetyki — przekłada się on na komfort użytkowania okularów oraz ich właściwości. Mamy do wyboru kilka kolorów soczewek, w tym:

- szare — najbardziej neutralny kolor jest odpowiedni w każdych okolicznościach i niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Gwarantuje dobry kontrast widzenia, nie przekłamuje widzianych barw (co jest ważne np. podczas prowadzenia samochodu) i równomiernie filtruje światło, zapewniając komfort użytkownikowi. Szare soczewki można wykorzystywać przez cały rok w różnych warunkach.

- brązowe — użytkownicy cenią je za uwydatnianie konturów obserwowanych przedmiotów, głębię ostrości i wyraźny kontrast, brązowe szkła zwiększają także wyrazistość czerwonej barwy. Dzięki temu świetnie sprawdzają się u kierowców oraz osób uprawiających sporty. Są polecane osobom o wrażliwym wzroku, ponieważ nasze oczy nie męczą się, patrząc przez brązowe soczewki.

- zielone — zapobiegają zmęczeniu wzroku przy ostrym świetle. Zapewniają dobry kontrast i głębię ostrości, ale z drugiej strony mogą przekłamywać widziane barwy. Są dobrym wyborem przy niewielkim nasłonecznieniu, bo nie zaciemniają zbyt silnie widzianego obrazu. Ich miłośnicy uwielbiają oryginalną barwę, która doskonale uzupełnia niebanalny styl użytkownika.

- żółte — ich głównym zadaniem jest rozjaśnianie i wyostrzenie obrazu, dlatego rewelacyjnie sprawdzają się podczas prowadzenia samochodu lub jazdy rowerem. Chętnie wybierają je także wędkarze. Żółte szkła świetnie sprawdzają się także w ostrym, sztucznym oświetleniu.

- różowe — nie nadają się do jazdy samochodem, za to rewelacyjnie sprawdzają się u wędkarzy i osób, które uprawiają sporty przy słabszym oświetleniu. Są dobrym wyborem na pochmurne dni. Na dodatek z pewnością zwrócą uwagę i będą świetnym uzupełnieniem modnych stylizacji. Niektórzy zaznaczają, że różowe okulary poprawiają im nastrój!

Kolor to kwestia drugorzędna!

Pamiętajmy, że nawet najbardziej drobiazgowo wybrany kolor soczewek nie będzie miał znaczenia, jeśli nie zadbamy, by wybrane przez nas okulary były dobrej jakości i posiadały filtr UV i polaryzacyjny. Filtr UV400 pochłania całość szkodliwego promieniowania i w pełni chroni nasz wzrok. Polaryzacja odpowiada za niwelowanie oślepiających błysków światła, zapewniając komfort i lepszą widoczność.

Tanie modele z bazarków i sieciówek odzieżowych mogą być dla nas szkodliwe, ponieważ „oszukują” narząd wzroku — źrenica rozszerza się pod wpływem mniejszej ilości światła, jednak szkła takich okularów są pozbawione filtrów, więc przepuszczają niekorzystne promieniowanie. W efekcie otrzymujemy go więcej, niż bez okularów. W ten sposób możemy uszkodzić wzrok lub nabawić się groźnych chorób, dlatego pamiętajmy, że należy wybierać tylko okulary w salonach optycznych, od renomowanych producentów (np. okulary Polaroid w sklepie EyeWear24). Gdy zadbamy o odpowiednią ochronę wzroku, możemy rozważać, jaki kolor soczewek wybrać. Wówczas rzeczywiście możemy znaleźć parę idealną dla nas, która ochroni wzrok i będzie dużym udogodnieniem podczas prowadzenia samochodu, uprawiania sportów czy zwykłych spacerów — przez cały rok.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA