Zamknij
REKLAMA

Sprawdzone sposoby na wsparcie rozwoju przedszkolaka

13:59, 23.05.2022 | Materiał partnera

Przedszkolaki w różnym wieku bardzo szybko nabywają nowe umiejętności i poszerzają wiedzę. Wsparcie w tych działaniach należy do obowiązków przedszkola oraz rodziców maluchów. Jakie działania warto podjąć, by rozwój dziecka był wszechstronny i naturalny? W jaki sposób może pomóc czytanie książek, polskie bajki czy wierszyki? Które domowe zadania dla 5-latka, 6-latka, ale i młodszych dzieci będą należycie wspierać ich rozwój? Poznaj sprawdzone metody wsparcia w rozwoju dla przedszkolaków.

Wspólne czytanie od pierwszych chwil życia

Wiele wskazuje na to, że czytanie dzieciom już od pierwszych chwil ich życia doskonale wpływa na wiele elementów rozwoju. Głos rodzica lub opiekuna pomaga w tworzeniu więzi, dodatkowo treść bajek ułatwia naukę mówienia, poszerzania słownictwa, ale i wiedzy o świecie przy doborze odpowiednich lektur. Czytając polskie bajki, można dziecku przekazać elementy charakterystyczne dla kultury i tradycji. Jednak bez względu na treść warto mieć na uwadze, że dziecko wcale nie musi siedzieć tuż obok i dokładnie śledzić każdego słowa. Czytanie dziecku książek czy wierszyków podczas zabawy także wspiera ich rozwój, a przeważnie maluch i tak w odpowiednim dla siebie momencie zainteresuje się zawartością książki czy sam będzie próbował "czytać" ulubione opowiadania, naśladując znaną treść.

Manualne zadania dla starszych i młodszych dzieci

Rozwój motoryczny dziecka bardzo często udaje się wspierać poprzez stawianie mu określonych zadań, wyzwań. Mogą być one w formie gotowych zbiorów książeczek, ćwiczeń czy kolorowanek, na przykład teczki dla trzylatka czy kuferka przedszkolaka. Zadania dla 5-latka i starszych dzieci często przybierają różne formy, wykorzystujące elementy plastyki, muzyki, ale również nawiązujące do aktywności fizycznej. Już od najmłodszych lat można także wspierać dziecko, wykonując z nim codzienne czynności przypisywane zwykle nieco starszym dzieciom. Wspólne odkurzanie czy zamiatanie albo sprzątanie naczyń ze stołu może wykonywać nawet kilkulatek, oczywiście z zachowaniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa.

Najlepszym wsparciem rozwoju jest kreatywna zabawa

Dzieci poznają świat i panujące w nim reguły najczęściej poprzez różnorodne formy zabawy. Nie ulega wątpliwości, że dobrze przygotowane zabawy o wielorakim charakterze mogą wspomóc rozwój emocjonalny, manualny, czy też na przykład myślenie logiczne, przestrzenne albo sprawność fizyczną. Dzieci w wieku przedszkolnym nie powinny kojarzyć nauki z nudą i statycznością, nie stworzy to solidnej podstawy dla dalszych kroków na ścieżce edukacji. Dlatego to kreatywność opiekunów i rodziców powinna pomagać maluchom oraz starszym przedszkolakom w poznawaniu otoczenia i nowych możliwości, jakie ono daje.

Dedykowane dla dzieci, dostosowane do wieku książki, polskie bajki albo wiersze mogą być doskonałym sposobem na wsparcie rozwoju dziecka. Podobnie zresztą dobrze przemyślane zadania dla 5-latka, czy to w formie łamigłówek, czy wyzwań związanych z wysiłkiem fizycznym. Metod na pomoc dziecku jest wiele, dlatego warto znaleźć takie, które będą mu najbardziej odpowiadały.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo.pl
0%