Zamknij
REKLAMA

Zmywarka nie domywa naczyń - poznaj najczęstsze błędy

23:27, 20.05.2022 | Materiał partnera

Dla wielu ludzi zmywarka to jedno z lepszych urządzeń, jakie można posiadać w domu. Nic w tym dziwnego - zmywanie naczyń potrafi być naprawdę czasochłonne i oczywiście nie dla każdego przyjemne. Zmywarka doceniana jest szczególnie przez zapracowane osoby, a także te, które zwyczajnie ręcznego mycia naczyń nie znoszą. Co jednak w przypadku, kiedy zmywarka nie domywa wszystkich zabrudzeń?

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Powody mogą być tak naprawdę różne. Jeśli po sprawdzeniu poniższych opcji problem dalej będzie się pojawiał - warto skontaktować się z fachowcem.

Nieodpowiednie ułożenie naczyń

Jedną z najczęstszych przyczyn jest nieodpowiednie ułożenie naczyń. W tym przypadku warto się upewnić, że większe talerze czy garnki będą znajdowały się po bokach, a nie w środku - w ten sposób nie zablokują ramion natryskowych. Trzeba też pamiętać o tym, by w żadnym wypadku nie układać kubków piętrowo, a dodatkowo dobrze jest się upewnić, że po załadowaniu zmywarki woda ma szansę dotrzeć we wszystkie miejsca. 

Brak soli w zmywarce

Sól do zmywarek zapobiega przede wszystkim powstawaniu brzydkiego osadu na naczyniach oraz sprawia, że stają się one błyszczące. Gdzie znajduje się pojemnik na sól? Zazwyczaj po lewej stronie, na samym dnie zmywarki. Po odkręceniu pokrywki należy w to miejsce wsypać specjalną sól. Do niektórych urządzeń dołączony jest lejek, dzięki któremu jest mniejsze prawdopodobieństwo rozsypania soli po całym dnie zmywarki.

Więcej w tym temacie możesz przeczytać tutaj: https://smart-homes.pl/dlaczego-zmywarka-nie-domywa-naczyn/

Niewystarczająca ilość wody

Jeśli zmywarka słabo myje to może się okazać, że problem tkwi w niewystarczającej ilości wody, jaka dostaje się do urządzenia. Czasami przez pomyłkę zdarza się zakręcić zawór, który odpowiada za dostarczanie wody. Jeśli sprawdzenie zaworu nie pomoże, warto sprawdzić czy przewód doprowadzający wodę do urządzenia nie jest w żaden sposób mocno zagięty.

Niedrożne ramiona natryskowe

Problem niedomywania naczyń może być także spowodowany niedrożnymi ramionami natryskowymi. Górne ramiona myją naczynia na górnym koszu, zaś dolne - na dolnym koszu. Często niewyrzucone wcześniej resztki jedzenia mogą zatkać otwory ramion, co w efekcie prowadzi do niedokładnego mycia naczyń. Takie ramię w łatwy sposób można odkręcić i oczyścić. Warto robić to co jakiś czas, by mieć pewność, że żaden otwór nie jest zatkany.

Brudny filtr

Jeśli w dalszym ciągu zmywarka nie domywa naczyń dobrze jest sprawdzić filtr. Ten widok z pewnością nie jest przyjemny, ale może stanowić rozwiązanie problemu z niedomywaniem naczyń przez zmywarkę. Taki filtr dobrze jest oczyścić za pomocą mokrej gąbki lub szczoteczki pod bieżącą wodą. Warto użyć w tym celu detergentu.

Sprawdź również jak wyczyścić zmywarkę: https://smart-homes.pl/jak-wyczyscic-zmywarke-domowe-sposoby-i-srodki-czyszczace/

Zły detergent lub zatkany dozownik

Do zmywarek powinno się używać jedynie dedykowanych detergentów. Nie jest zalecane wlewanie płynu do naczyń do dozownika. Najlepszą opcją są kapsułki. Jednak trzeba mieć na uwadze, że przy za krótkim programie kapsułka może się nie rozpuścić, co skutkuje niedomytymi naczyniami. Jeśli nie ma potrzeby nastawiać długiego programu, można zamiast kapsułki użyć specjalnego żelu albo proszku do zmywania. 

Zepsuta grzałka

Jak wiadomo, naczynia najlepiej myć w ciepłej lub gorącej wodzie. W przypadku zmywarki jest tak samo - grzałka nagrzewa wodę do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu wszystkie zabrudzenia schodzą z naczyń. Jeśli grzałka jest uszkodzona - jest duże prawdopodobieństwo, że zmywarka ich nie domyje. 

Czemu zmywarka nie domywa? Przyczyny mogą być naprawdę różne, a to tylko niektóre z możliwości. Po sprawdzeniu wszystkich opcji i nie znalezieniu żadnego rozwiązania najlepiej skontaktować się z fachowcem i szybko naprawić usterkę. Więcej podobnych artykułów możesz znaleźć na stronie smart-homes.pl

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%