[FOTORELACJA]10592[/FOTORELACJA]
- To srebrny jubileusz powołania i działalności Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Mielcu - mówi druh Franciszek Augustyn, prezes ZOPZ OSP RP w Mielcu.
- Data tego spotkania jest nieprzypadkowa. 25 lat temu, a dokładnie 15 grudnia 1998 roku w przecławskim zamku odbył się pierwszy zjazd powiatowy naszego związku, podczas którego wybrano władze i przyjęto program działania. Wiele zdarzeń miało miejsce w tej 25-letniej działalności zarządu oddziału powiatowego i jednostek OSP. Ile w tym czasie było różnorodnych akcji ratowniczych, szkoleń, ćwiczeń, zawodów, ile pozyskaliśmy nowego sprzętu, umundurowania, łodzi i samochodów... - wymienia.
Rzeczywiście Powiat Mielecki zdecydowanie wyróżnia się jeśli chodzi o jednostki OSP na tle całego kraju - jest uch tutaj bagatela 99! Na działalność zarządu powiatowego składa się w sumie 10 zarządów gminnych i 63 jednostki OSP mające ponad stuletnią historię. To także 24 jednostki wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, 27 młodzieżowych drużyn pożarniczych.
Mieleckie jednostki OSP liczą około 4400 członków, w tym około 400 kobiet. W tym gronie około 2000 strażaków posiada uprawnienia ratownictwa. Z kolei na wyposażeniu mieleckich jednostek OSP znajduje się 140 różnego rodzaju pojazdów, z czego w ostatnim 25-leciu zakupiono ich 66.
- To naprawdę imponujące liczby - przyznaje Józef Witek, mielecki encyklopedysta, który od początku dokumentował działalność Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Mielcu, a podczas jubileuszowej uroczystości, w wielkim skrócie, przedstawił ostatnie 25 lat działalności.
To m.in. organizowanie kursów i szkoleń dla strażaków, w tym pierwszej pomocy, kursy funkcyjnych, specjalistyczne, ćwiczenia i warsztaty dla drużyn pożarniczych. Przez ten czas, co dwa lata organizowano powiatowe zawody sportowo-pożarnicze, które mobilizowały jednostki do intensywnych ćwiczeń. Zarząd dużą wagę przykłada do młodzieżowych drużyn, co prowadzi do nieustannego wzbogacania szeregów jednostek OSP.
Niedzielna uroczystość w Wadowicach Górnych była okazją do wręczenia licznych odznaczeń, dyplomów i wyróżnień. Na szczególną uwagę zasługuje wręczenie trzech odznak honorowych - Strażackich Gwiazd Podkarpacia, które wyrażają uznanie dla tych, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej, w tym ruchu strażackiego województwa podkarpackiego. Odznaki otrzymali: Witold Kowalik, Franciszek Midura i Jan Mucha.
- Miałam okazję przez te wszystkie lata współpracować z państwem. Od zawsze stawialiście sobie zadania, które służyły ludziom. Było też staranie o sprzęt. To wszystko robi dzisiaj wrażenie, bo mówimy o działaniach, które ratowały i ratują zdrowie i życie mieszkańców powiatu mieleckiego - powiedziała posłanka Krystyna Skowrońska.
- Dziękujemy dzisiaj i za piękną i szlachetną służbę wszystkim druhom strażakom. Dodam, że trudną i wymagającą - powiedział poseł Fryderyk Kapinos. - Dziękuję wam wszystkim za te 25 lat w zarządzie, ale wiemy, że to nie jest „tylko 25 lat”, bo wielu z was działa w jednostkach OSP już dziesieciolecia. Dziękuję też waszym rodzinom, bo bez ich zaangażowania nie byłoby tego wszystkiego - dodawał.
- To jest wielka misja, która wymaga wielkiej empatii i wielkiej wyobraźni. Jak to trzeba sobie wyobrażać drugiego człowieka w potrzebie, gdzie liczy się życie, gdzie liczą się minuty - mówił z kolei arcybiskup ks. Henryk Nowacki, wieloletni nuncjusz apostolski. - Rzucacie wszystko, biegniecie i jesteście gotowi do niesienia pomocy. To praca ukryta - dodawał.
To, co zrobiliście przez te 25 lat to wielkie osiągnięcie. Możemy sobie tylko wyobrazić, ile każdy z was poświecił na rzecz dobra drugiego człowieka. Poświecił własny czas, poświeciły go również rodziny najbliżsi, bo w tym czasie nie byliście w domu i nie mogliście wykonywać tam swoich obowiązków, ale pomagaliście w tym czasie drugiemu człowiekowi, który w danym momencie tego wymagał - powiedział z kolei druh Jan Pac, członek prezydium zarządu głównego ZOSP RP i jednocześnie prezes zarządu oddziału wojewódzkiego w Rzeszowie.