Zamknij

Coraz więcej dzieci cierpi na alergię. Czy pomogą im oczyszczacze powietrza?

16:45, 19.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:46, 19.05.2020

Alergia oddechowa to problem, który może objawić się nawet w wieku dorosłym, ale najczęściej diagnozuje się ją jeszcze w dzieciństwie. Odsetek małych alergików w Polsce nieustannie wzrasta, a główną radą dla ich rodziców jest ograniczenie kontaktu dziecka z alergenem. Realizację tego zadania mają ułatwić oczyszczacze powietrza.

Przyczyny i objawy alergii wziewnej

Alergia wziewna to schorzenie polegające na nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z pewnymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Są one rozpoznawane jako zagrożenie, dlatego organizm próbuje się przed nimi bronić. Kichanie, łzawienie oczu i wodnisty wyciek z nosa to właśnie przejawy reakcji obronnej, spowodowanej kontaktem z alergenem, a więc pyłkami roślinnymi, zarodnikami pleśni, odchodami roztoczy albo białkiem znajdującym się na sierści i w złuszczonym naskórku zwierząt.

Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę alergii i wzrastającej liczby alergików. Bez wątpienia istotne znaczenie mają tutaj uwarunkowania genetyczne – najwyższe ryzyko rozwoju schorzenia występuje u dziecka wtedy, gdy uczuleni są zarówno matka, jak i ojciec, a najniższe, kiedy nie choruje żadne z nich. Problem nasilają zanieczyszczone powietrze oraz chemia obecna w jedzeniu, kosmetykach i środkach czystości. Specjaliści zwracają też uwagę na negatywny wpływ mało aktywnego trybu życia i przesadną sterylność, która utrudnia wytworzenie u dziecka prawidłowej bariery ochronnej.

Jak oczyszczacz powietrza usuwa alergeny?

Katarzyna Wnuk z Wybierzoczyszczacz.pl wyjaśnia, iż oczyszczacz powietrza to urządzenie wyposażone w filtr (a zazwyczaj zestaw kilku filtrów) oraz wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez tenże system filtrujący. Alergeny oraz inne zanieczyszczenia zostają zatrzymane przez filtry, a do pomieszczenia powraca oczyszczone powietrze. 

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że oczyszczacz nie zastępuje odkurzacza. Jego zadanie polega bowiem na usuwaniu zanieczyszczeń bezpośrednio z powietrza, a nie z podłóg czy z mebli. Mimo to prawidłowo dobrane urządzenie może znacząco poprawić komfort życia alergika, ponieważ alergeny oddechowe są małe i lekkie, dlatego potrafią długo unosić się w powietrzu.

ABC wyboru oczyszczacza dla alergika

Nie każdy oczyszczacz powietrza tak samo poradzi sobie z usuwaniem alergenów. Decydujące znaczenie ma tutaj rodzaj filtrów obecnych w urządzeniu. Spośród wszystkich stosowanych teraz technologii najwyższą skuteczność w zatrzymywaniu alergenów wykazują filtry HEPA. Są one bardzo popularne, dlatego znajdziemy je nie tylko w droższych oczyszczaczach, ale i wielu tańszych, np. ooczyszczaczach powietrza Xiaomi, które zostały dokłądnie omówione na stronie https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/

Z urządzeń wyposażonych w filtr HEPA należy wybrać takie, które charakteryzuje się wydajnością dostosowaną do powierzchni konkretnego pomieszczenia. O wydajności oczyszczania informuje nas przede wszystkim CADR i to na jego podstawie możemy obliczyć maksymalną powierzchnię pracy każdego oczyszczacza. Nie jest to trudne zadanie, ponieważ wystarczy podzielić wydajność przez osiem. Dla przykładu jeden z oczyszczaczy wspomnianej już marki Xiaomi Air Purifier 2S – uzyskuje CADR 310 m³/h. Po przeliczeniu wiemy, że sprawdzi się w pokoju o powierzchni do 38,75 m².

Jeśli wybieramy oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka, to bardzo ważną rolę odgrywa również głośność pracy. Zbyt wysoka utrudni mu bowiem sen i naukę. Najlepiej kupić takie urządzenie, którego głośność w najniższym trybie wynosi maksymalnie 30 db. Wyłączanie oczyszczacza powietrza na noc to zły pomysł, ponieważ na kontakt z alergenami jesteśmy narażeni przez całą dobę. 

Gdzie można i warto stosować oczyszczacze powietrza

Poza alergenami oczyszczacze powietrza usuwają również inne zanieczyszczenia, stanowiące poważne zagrożenie dla najmłodszych. Temat ten został rozwinięty w artykule na Dzieciakiwplecaku.pl. Biorąc pod uwagę fakt, iż jakość powietrza w naszym kraju jest bardzo zła, w oczyszczacz warto wyposażyć pokój każdego dziecka, nie tylko alergika. 

Drugie urządzenie powinno znaleźć się w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Oczywiście, mowa tutaj o sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup oddzielnego oczyszczacza do każdego pokoju, co pozwala uzyskać najwyższy poziom ochrony.

Pewien problem stanowi fakt, iż dzieci zwykle spędzają po kilka godzin poza domem, czyli w szkole, przedszkolu lub żłobku. Dobra informacja jest taka, że oczyszczacze powietrza obecne są w coraz większej części placówek opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych. Niestety, często są wykorzystywane wyłącznie w sezonie smogowym, tak więc ich możliwości w walce z alergią nie są wykorzystywane. 

Z oczyszczaczy powietrza można korzystać również podczas wakacji. Co prawda liczba hoteli i pensjonatów wyposażonych w takie urządzenia jest znikoma, ale jeśli wybieramy się w podróż samochodem z większym bagażnikiem, to warto rozważyć zabranie ze sobą własnego oczyszczacza.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza może przynieść ulgę w alergii, ale pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wybrany. Takie urządzenie sprawdzi się nie tylko w domu, ale i we wszystkich innych miejscach, gdzie alergicy spędzają znaczną część dnia. Na uwagę zasługuje fakt, iż coraz częściej wyposaża się w nie przedszkola i szkoły. Wybierając oczyszczacz, warto zwrócić szczególną uwagę na obecne w nim filtry, gdyż w walce z alergenami kluczową rolę odgrywa technologia HEPA.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%