Zamknij
REKLAMA

Jakie krążki ścierne wybrać do drewna?

13:56, 10.09.2021 | Materiał partnera

Praca z drewnem jest zajęciem wymagającym. Do jego obróbki przyda się odpowiedni sprzęt i niezbędne akcesoria. Wśród nich są krążki ścierne.

Krążek ścierny jest niezbędnym elementem podczas przeprowadzania remontów, w trakcie budowy lub w przypadku różnego rodzaju napraw (np. drewnianego stołu). Dzięki nim można uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Krążki ścierne są najczęściej używanymi materiałami ściernymi, a ich zastosowanie jest powszechne przy szlifowaniu drewna. Aby wybrać odpowiedni krążek ścierny do drewna, należy wziąć pod uwagę jego funkcję, kształt i wielkość.

Na co zwrócić uwagę wybierając krążki do drewna?

Drewno jest bardzo trwałym materiałem, więc jest kilka rzeczy, o których należy pomyśleć przy wyborze ściernic. Jeśli wybierzesz niewłaściwy materiał ścierny, możesz uzyskać szorstką powierzchnię z wystającymi włóknami.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać przy zakupie papieru ściernego, jest sprawdzenie, czy nadaje się on do tego materiału. Nie ma sensu wybierać losowego krążka. Źle dopasowany nie spełni swoich oczekiwań, a Ty będziesz rozczarowany z efektów pracy.

Przy szlifowaniu drewna decydujące znaczenie ma właściwa gradacja. W tym przypadku należy zacząć od najbardziej agresywnej ziarnistości, a następnie przejść do najdrobniejszej, której chcesz użyć.

Krążki na rzep, włókninowe i filcowe o różnych parametrach

Szlifowane powierzchnie są idealnie gładkie dzięki zastosowaniu odpowiednich rodzajów krążków ściernych. Szeroki wybór oferowanych towarów na rynku pozwala na precyzyjne dobranie krążków ściernych do wykonania całego zabiegu szlifowania.

Krążki ścierne dostępne są w różnych rozmiarach i na wielu podkładach. Znajdziesz je w wersji z poliestru, papieru, płótna czy folii poliestrowej. Każdy typ dostępny jest w bardzo szerokiej gamie ziarnistości. Od grubej, aż po bardzo delikatną do wykończenia elementów drewnianych. Dostępne są krążki na rzep oraz mocowane do otworów o średnicy 10 mm, 20 mm i 22 mm.

Papier do elektronarzędzi

Szlifierki oscylacyjne wyposażone są w stopę, która porusza się do przodu i do tyłu. To właśnie na ten element przyczepia się papier ścierny. Zwykle stopy wyposażone są w tkaninę typu rzep, która znajduje się od spodu. Dobierając odpowiedni papier ścierny, pamiętaj, żeby miał on włókninę lub welur. Ułatwi to zamontowanie i zapewni stabilność powierzchni trącej.

Niektóre urządzenia mają system odsysania pyłu. Warto to wykorzystać i kupić papier z dziurami. Zwykle wymaga to wizyty w sklepie producenta sprzętu, ale wiele osób samemu wykonuje perforacje. Do tego zadania wykorzystuje się specjalną stopę z kolcami, która zwykle znajduje się w zestawie.

W przypadku szlifierek mimośrodowych używa papieru ściernego w formie krążków, z włókniną od spodu. Średnica powinna być dopasowana do wielkości stopy. Również w tym wypadku możesz trafić na urządzenie z odsysaniem pyłu. Warto więc zadbać o perforacje lub kupić krążki z gotowymi otworami.

Jakie krążki do drewna wybrać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj urządzenia, z którym będziesz pracował. Sprzęty mają różne stopy i to do nich trzeba dopasować rodzaj papieru. W przypadku szlifierek mimośrodowych użyjesz krążków o średnicy dostosowanej do urządzenia. Ważna jest ziarnistość, czyli grubość ziaren ściernych. Najczęściej w trakcie pracy użyjesz kilka rodzajów krążków, aby uzyskać określony efekt.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%