Zamknij
REKLAMA

Jak odzyskać dane z telefonu? Odzyskiwanie danych z androida i iOS

12:57, 21.04.2021 | Materiał partnera

Czasami na skutek przypadku zdarza się, że użytkownik zostaje pozbawiony ważnych plików i chce odzyskać dane z telefonu. W niektórych sytuacjach będzie to możliwe, w innych niestety niekoniecznie. Wszystko zależy od typu uszkodzenia oraz tego, jaki typ nośnika pamięci uległ awarii. Jak w takim razie odzyskać dane z telefonu? Czy możliwe jest odzyskanie utraconych danych? Lepiej zrobić to samemu, czy skorzystać z profesjonalnej firmy?

Przyczyny utraty plików

Możliwych przyczyn utraty plików jest bardzo wiele. Wyróżniamy jednak uszkodzenia:

  • elektroniczne – awaria elektroniki jest odpowiedzialna za utratę posiadanych danych;
  • logiczne – struktura plików zostaje uszkodzona i nie jest możliwe poprawne ich odczytanie
  • mechaniczne – dany nośnik pamięci został uszkodzony w mechaniczny sposób

Jak można zauważyć, przyczyny utraty danych nie zawsze są proste i prozaiczne, ani również nie ograniczają się do przypadkowego usunięcia. Dokładne rozpoznanie uszkodzenia jest konieczne do podjęcia efektywnej naprawy. Programy dostępne w internecie muszą być używane rozsądnie i najlepiej w połączeniu z odpowiednią wiedzą. Inaczej w najgorszym wypadku utracone zostaną bezpowrotnie wszystkie zapisane elementy, a w najlepszym nic się nie zmieni.

Jak samemu odzyskać dane z telefonu?

Każda próba „grzebania” w urządzeniu przenoszącym pamięć może skończyć się bezpowrotną utratą danych jedynie z powodu jednego małego błędu. Należy zawsze mieć to na uwadze, decydując się na samodzielną próbę odzyskania danych. Istnieje jednak kilka zasad „bezpieczeństwa”, które chociaż odrobinę zmniejszą ryzyko kompletnej utraty treści.

  • Przede wszystkim nigdy nie należy uruchamiać ponownie nośnika, jeżeli mamy podejrzenie o jego niesprawnym działaniu. Nadpisanie plików na uszkodzonym dysku uniemożliwia odzyskanie danych i plików.
  • W przypadku uszkodzenia telefonu pierwszą rzeczą, którą można zrobić, jest wyjęcie karty SD i SIM. Jeżeli nie zostały uszkodzone te nośniki, a jedynie sam telefon, to możliwe jest włożenie ich do innego urządzenia. Pozwoli to na odzyskanie kontaktów i plików zapisanych na karcie SD.


Nie w każdym przypadku uszkodzeniu ulega jednak telefon. Czasem to użytkownik sam usuwa pliki, co w późniejszym czasie okazuje się złą decyzją. Usunięcie danych z telefonu może być również wynikiem działania złośliwego oprogramowanie, które zostało ściągnięte przez przypadek wraz z inną aplikacją. Nieudana aktualizacja wywołuje czasem samoistne wymazanie, a nieprzemyślany reset do ustawień fabrycznych skutkuje utratą wszystkiego, co było zapisane na telefonie.

Oprogramowania odzyskujące dane dostępne są w internecie w wersji demo i pro. Ich użycie może być jednak niewystarczające lub nawet ryzykowne bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Zazwyczaj odzyskiwanie danych to jest jedna próba, która może się udać lub nie, zależnie od sprzętu oraz umiejętności. Jeżeli informacje są dla nas ważne, to najlepiej będzie skorzystać z profesjonalnego serwisu.

Odzyskiwanie danych z telefonu w profesjonalnej firmie

Utrata danych jest doświadczeniem bardzo nieprzyjemnym dla każdego użytkownika. Dzieje się tak szczególnie w wypadku, kiedy na telefonie zostały zapisane kluczowe dokumenty, zdjęcia, czy po prostu zawierał inne istotne dane. Nie trzeba jednak samemu próbować przywrócić utraconych danych, ponieważ można zgłosić się do firmy zajmującej się takimi przypadkami.


Kiedy warto zgłosić się do laboratorium odzyskującego dane? Przede wszystkim wtedy, kiedy uszkodzone urządzenie, bądź sam nośnik, zawiera bardzo istotne dla użytkownika dane. Ryzyko nieodwracalnej utraty plików jest mniejsze i przede wszystkim możliwe do ocenienia, jeżeli cały proces zostanie oddany w ręce prawdziwego profesjonalisty. Nie znając dokładnej przyczyny utraty danych, nigdy nie należy podejmować się samodzielnej próby ich odzyskania.


Serwis oferujący wysokiej jakości usługi dokładnie zbada uszkodzenie i wybierze odpowiednią metodę przywrócenia danych, jeżeli będzie to możliwe. Należy zaznaczyć, że nie każdy typ uszkodzenia jest odwracalny i czasami odzyskanie wszystkich danych nie jest możliwe.


Jeżeli w jakimś serwisie zostanie wydana negatywna opinia dotycząca możliwości odzyskania danych, to warto odwiedzić Klinikę Danych. W niektórych przypadkach pomimo faktu, że pierwszy lub nawet drugi serwis nie podjął się odzyskania danych, nie znaczy, że jest ono niemożliwe. Być może inne laboratorium podejmie się takiej próby.

Firma odzyskująca dane z telefonu – na co zwrócić uwagę

Nie każda firma podająca się za specjalistyczną w rzeczywistości taka jest. Przed zleceniem usługi należy sprawdzić dokładnie reputację danego laboratorium. Podczas oddawania telefonu warto zadać kilka pytań na temat metody, jaką będą odzyskiwane dane. Sensowna i pełna odpowiedź pozwala, choć w najmniejszym stopniu, ocenić czy osoba, z którą rozmawiamy, wie, o czym mówi. Specjaliści w Klinice Danych chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%