Zamknij
REKLAMA

Czym jest system MES i jakie daje możliwości?

14:00, 17.02.2021 | materiały partnera

System MES można opisać w czterech słowach: planowanie, monitorowanie, realizacja i ulepszanie. Program pozwala na bieżąco śledzić postępy produkcji oraz uzyskiwać coraz wyższą wydajność. Jak dokładnie działa i gdzie najlepiej się sprawdza?

Jak działa system MES?

MES to system zarządzania produkcją niezbędny dla utrzymania prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych. Zintegrowana platforma gromadzi w czasie rzeczywistym dane dotyczące zasobów ludzkich oraz produkcyjnych. Na podstawie tych informacji możliwe jest planowanie kolejnych działań, kontrola bieżących aktywności, realizacja ustalonych wcześniej celów oraz szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia nagłej usterki czy innego zdarzenia.

Do systemu można wprowadzić dane na temat ilości i właściwości stosowanych materiałów. Kontrola funkcjonowania maszyn pozwala na szybkie wykrycie i usunięcie. Informacje o aktywności pracowników, a także planowanych oraz zrealizowanych wydajnościach, umożliwiają śledzenie postępów i zoptymalizowanie przyszłych działań pod kątem osiągania jak najlepszych wyników. Na ich podstawie planista może efektywnie zorganizować kolejne etapy produkcji. Umiejętna analiza danych systemowych skutecznie zapobiega powstawaniu przeciążeń zakłócających płynność pracy. Na podstawie generowanych raportów oszacowuje się również stosunek zakładanych do rzeczywistych kosztów i czas zakończenia wykonywanego zadania. System zarządzania produkcją jest w pełni integrowalny z urządzeniami technicznymi, takimi jak maszyny czy sprzęt elektroniczny.

?System MES – gdzie najlepiej się sprawdzi?

System MES pozwala efektywnie wykorzystać możliwości posiadanych zasobów. Powtarzalność procesów przekłada się na oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów oraz zwiększenie wydajności pracowników.

MES to elastyczne rozwiązanie dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw związanych z produkcją. Profil działalności nie ma znaczenia – systemy te są z powodzeniem stosowane w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, sektorze usługowym oraz w branży e-commerce.

System zarządzania produkcją może stanowić odrębną jednostkę lub być zintegrowany z aktualnie używanym programem służącym do planowania. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla firm, które przeznaczyły już fundusze na system ERP i wdrożenie nowego stanowiłoby dla nich duże obciążenie finansowe.

?Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu MES?

Idealny system MES musi być w pełni integrowalny z pozostałymi rozwiązaniami stosowanymi w procesie produkcji. Powinien też umożliwić gromadzenie oraz szczegółową analizę niezliczonej ilości danych w ramach hurtowni danych.

Dużym plusem, zwłaszcza dla międzynarodowych przedsiębiorstw, będzie obsługa wielu wersji językowych. Dane powinno też dać się wyeksportować do formatu obsługiwanego przez arkusze kalkulacyjne lub w formie pdf.

Przed implementacją nowego programu należy zwrócić szczególną uwagę na stopień skomplikowania interfejsu. Im bardziej zaawansowana produkcja, tym więcej danych trzeba przetworzyć. Dla użytkownika systemu najważniejsza jest możliwość sprawnego poruszania się w programie. Dzięki temu odbiorca szybko dostrzeże zależności między danymi i zareaguje na niepożądane zmiany.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%