Zamknij
REKLAMA

Czy Mielec zyskał tytuł Rowerowej Stolicy Polski?

14:33, 30.01.2020 | Materiał partnera

Polacy uwielbiają ruch, a najchętniej wybierają jazdę na rowerze. Do tej grupy zaliczają się również Mielczanie, którzy dzielnie walczyli w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Sprawdźmy, jak poszło mieszkańcom naszego miasta!

Na podstawie badania „Jakie dyscypliny sportowe uprawiają Polacy” przeprowadzonego w minionym roku przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia dowiedzieliśmy się, że jazdę na rowerze preferuje 38% naszego społeczeństwa. Taki wynik wiąże się również z dużą liczbą jednośladów w naszym kraju – według Głównego Urzędu Statystycznego występuje on aż w 72% gospodarstw domowych.

Nie ma się co dziwić, bo ruch to samo zdrowie, a zalet jazdy na rowerze jest wiele. Dostrzegają to zwłaszcza osoby między 34 a 44 rokiem życia. Co ciekawe młodsi rowerzyści – poniżej tej grupy wiekowej pedałują najrzadziej.

Aby lepiej poznać preferencje cyklistów, portal CentrumRowerowe.pl przeprowadził pod koniec roku na facebookowym profilu krótki sondaż. Wynika z niego, że moda, która przyszła do nas z Zachodu na rowery MTB nie słabnie. Ponad połowa badanych (58%) woli jazdę góralami mimo iż jesteśmy krajem nizinnym. Powód takich odpowiedzi może tkwić w uniwersalności tych modeli – nadają się one na drogi asfaltowe, dobrze radzą sobie również na leśnych i polnych ścieżkach. Oprócz jazdy „góralami” 43% ankietowanych lubi również od czasu do czasu oderwać się od codziennych obowiązków i wybrać się na rekreacyjną przejażdżkę. Do grupy ulubionych dyscyplin zaliczane jest także kolarstwo szosowe, dzięki któremu możemy szybko przemieścić się z punktu do punktu w jak najkrótszym czasie. Preferuje je 38% badanych.

Jak już zostało wspomniane sport to zdrowie. Właśnie z takiego powodu 56% respondentów sięga po rower. Dzięki temu takie osoby mogą uchronić się przed miażdżycą, obniżyć poziom złego cholesterolu czy zapobiec otyłości. Jazda na jednośladzie jest też połączeniem przyjemnego z pożytecznym, o czym wie 40% głosujących. Taka forma aktywności to również doskonały sposób na lepsze samopoczucie i odreagowanie codziennych trosk – słowem coś dla ciała i dla ducha.  

Polacy lubią pokonywać długie dystanse. Potrafią zrobić ponad 100 kilometrów tygodniowo, co w skali roku daje ponad 5000 kilometrów. Taki wynik wiąże się z długością sezonu rowerowego, który dla 63,5% głosujących trwa przez cały rok. Pogoda sprzyja cyklistom, dlatego jednoślady nie zimują w garażach czy piwnicach w oczekiwaniu na cieplejsze podmuchy wiatru.

Dla osób lubiących rywalizację, udział w zawodach rowerowych jest doskonałą okazją, aby stanąć oko w oko z innymi pasjonatami dwóch kółek i spróbowania swoich sił. Co prawda w województwie podkarpackim nie ma ich dużo, ale za to u naszych małopolskich sąsiadów jest w czym wybierać. Głównie są to eventy dla zwolenników MTB i szos.

W 2019 roku Urząd Miasta w Bydgoszczy zainicjował projekt pod nazwą Rowerowa Stolica Polski. Polegał on na przejechaniu rowerem w ciągu miesiąca jak największej liczby kilometrów na rzecz danej miejscowości. W I edycji udział wzięły 23 miasta, w tym również reprezentanci Mielca, którzy dzielnie walczyli w rywalizacji. Wspólnie udało się im zdobyć 106 punktów, co pozwoliło jednak na zajecie 17 miejsca. Nie ma się co załamywać. Skoro dla większości rowerzystów sezon trwa cały rok, to już teraz można ćwiczyć, by poprawić wyniki i wystartować w II edycji! Organizatorzy przewidują jej start wiosną tego roku.

Po więcej informacji na temat preferencji rowerzystów zapraszamy do artykułu „Jak Polacy jeżdżą na rowerach”, dostępnego na blogu CentrumRowerowe.pl

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA