Zamknij

Czym jest kabel koncentryczny?

15:39, 10.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:39, 10.05.2019

Przewód koncentryczny to rodzaj połączenia, które jest stosowane w instalacjach wymagających przesyłu sygnałów o wysokich częstotliwościach. Podstawową zaletą decydującą o wyższości tego rodzaju przewodu nad innymi jest bardzo wysoka odporność na zakłócenia. Taka właściwość jest następstwem współosiowej budowy kabla - przewodnik umieszczony wewnątrz jest szczelnie otoczony osłoną ekranującą.

Jak jest zbudowany przewód koncentryczny?

Przewód koncentryczny jest zbudowany w taki sposób, aby pole magnetyczne i elektryczne ograniczały się do dielektryka z małym wyciekiem poza osłonę. Taki efekt można uzyskać dzięki współosiowej konstrukcji. Sygnał płynący wewnątrz kabla nie wpływa na zewnętrzne pole magnetyczne i elektryczne. Sam również jest odporny na zakłócenia z zewnątrz. Zazwyczaj większa średnica przewodu wiąże się z jeszcze mniejszymi stratami - tak samo jak zastosowanie jeszcze większej ilości osłon. Tak chroniony kabel stanowi znakomitą ścieżkę, którą można przesyłać bardzo słabe sygnały. Kabel dobrze sprawdzi się w sytuacjach, w których konieczny jest przesył delikatnego sygnału, który nie może zostać zakłócony przez silniejsze sygnały elektryczne ani obwody lub struktury, z którymi sąsiaduje. Kabel jest z zewnątrz chroniony przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi dzięki zewnętrznej izolacji. W środku znajduje się miedziowany drut aluminiowy lub stalowy, często można spotkać rozwiązanie, gdzie stosuje się linkę skręcaną miedzianą lub stalową. Kolejną warstwą jest tak zwana izolacja wewnętrzna (dielektryk). Właściwości fizyczne tworzywa, z którego jest zrobiona, czyli to, jaką dany materiał posiada stałą dielektryczną (przenikalność elektryczną) oraz od grubości izolacji, zależy wartość impedancji falowej kabla. Przedostatnią osłoną wewnętrznej żyły jest drugi materiał przewodzący. Stanowi jednocześnie ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi pochodzącymi ze środowiska oraz pełni rolę przewodnika. W przypadku przewodów półsztywnych tę warstwę izolacji stanowi tuleja, jednak najczęściej jest to miedziany lub aluminiowy oplot albo po prostu folia aluminiowa.

Zastosowanie kabli koncentrycznych

Idealny model takiego kabla oznacza, że pole elektromagnetyczne, które przenosi sygnał istnieje jedynie w przestrzeni między wewnętrzną a zewnętrzną żyłą. W ten sposób kabel koncentryczny można bezpiecznie prowadzić wśród metalowych obiektów (na przykład kaloryferów i rur doprowadzających wodę), bez obaw o jakość sygnału i wszelkie zakłócenia. Tego typu kabel nie straci przez to na jakości sygnału - nie wystąpi strata mocy, jakiej można byłoby się spodziewać w przypadku wielu innych typów linii przesyłowych. Dzięki doskonałej ochronie można również nie obawiać się zakłóceń elektromagnetycznych generowanych przez zewnętrzne źródła, ponieważ kabel koncentryczny jest chroniony także przed nimi. Znakomite właściwości tych przewodów sprawiają, że ten typ kabla jest jednym z najlepszych sposobów do przesyłu sygnałów sinusoidalnych oraz cyfrowych (od 20 Hz do 15 GHz). W życiu codziennym można spotkać to rozwiązanie na przykład w przewodach do przesyłu telewizji kablowej. Doskonale sprawdza się również przy instalacjach antenowych odbiorczych oraz nadawczych (o małej mocy). Bardzo często stosowany jest również do sieci Ethernetowych, w których prędkość przesyłu nie ma przekraczać 10 Mb/s. Świetnie się sprawdza do przesyłu materiałów audio-video przy sprzęcie elektronicznym, ponieważ jego właściwości eliminują zakłócenia sygnału.

?

Jak odpowiednio dobrać kabel koncentryczny?

Podczas wyboru kabla koncentrycznego należy zwrócić szczególną uwagę na gniazdo oraz wtyczkę. Warto, aby były wykonane z dobrego tworzywa (najlepsze właściwości zapewnia cienka warstwa złota). Rodzaj wtyczki i gniazda powinien być dopasowany do urządzeń, w których zamierzasz zastosować przewód. Ekran będzie lepiej spełniał swoją rolę, jeżeli przewód będzie wykonany z gęstego splotu miedzianego, a nie z aluminium - warto rozważać takie rozwiązania w szczególności w przypadkach, kiedy kabel ma być dłuższy niż metr lub dwa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%