Zamknij
REKLAMA

Sauny infrared: skąd wzięła się ich popularność?

08.12, 22.09.2022 materiał partnera

Sauny infrared stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Choć powodów jest w sumie sporo, to wydaje się, że trzy z nich mają tu kluczowe znaczenie. Sprawdźmy, dlaczego ten typ saun coraz częściej wyprzedza konkurencyjne modele.

Niska cena

Budowa klasycznej sauny wymaga sporych nakładów finansowych, tymczasem sauna infrared to, upraszczając, promienniki podczerwieni w odpowiedniej obudowie. Same promienniki nie są drogie, nie wymagają skomplikowanych instalacji, niektóre można nawet zasilać napięciem 230 V, a sama konstrukcja sauny też nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń. 

Jednocześnie niska cena wariantu podstawowego pozwala przy wciąż dość ograniczonym budżecie rozbudować funkcje o tak popularne wśród użytkowników podświetlenie czy system nagłośnienia, których zintegrowanie z saunami o klasycznej konstrukcji wymaga zastosowania szczególnych rozwiązań technicznych.

Szybka gotowość

Sauny na podczerwień są gotowe do użycia w kilka chwil po uruchomieniu. Specyfika działania promienników IR sprawia, że wiele osób chętnie korzysta z sauny nawet, zanim osiągnie ona temperaturę roboczą. To ma znaczenie z dwóch powodów – po pierwsze, nie trzeba planować sesji w saunie z co najmniej godzinnym wyprzedzeniem, a po drugie zużywa się znacznie mniej energii, jeśli nie trzeba przed zasadniczym etapem wstępnie nagrzewać sauny. Można to zrobić i producenci będą zalecali odczekanie pewnego czasu, jednak praktyka pokazuje, że wiele osób traktuje to jedynie jako luźną sugestię.

Prosta konstrukcja

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w technologii IR konstruować dowolnie duże sauny, jednak szczególne uznanie zdobyły sobie modele małe i średnie, które można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu. Najmniejszy, jednoosobowy model można nawet ustawić w odpowiednio stylizowanym salonie (przy czym stylizacja też jest wyłącznie wymogiem estetycznym, a nie technicznym). Takie sauny w wielu przypadkach są dostarczane jako zestawy, które klient może zmontować samodzielnie i nie trzeba do tego ani szczególnych umiejętności, ani skomplikowanych narzędzie.

To oczywiście przekłada się też na relatywnie małą masę, w związku z czym zakup sauny wraz z transportem nie pochłania ogromnych środków i dzięki temu sauny IR zmieniają trochę obraz tej formy rekreacji: to już nie jest luksus, bo nagle na saunę nie trzeba nigdzie wychodzić, można ją urządzić w domu.

Wszystkie zalety sauny bez problemów

Oczywiście urok sauny parowej będzie niemożliwy do odtworzenia, jednak osoby, które wierzą w prozdrowotne działanie sesji w saunie czy po prostu cieszą się możliwością codziennej regeneracji, doceniają sauny IR. Ich prostota w połączeniu z funkcjonalnością sprawiły, że sauny w ogóle zyskały na popularności, a niska cena pozwala urządzić saunarium nawet w mieszkaniu i w niewielkim domu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%