Zamknij
REKLAMA

Jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na rowerze jesienią? O tym trzeba pamiętać?

13.25, 21.09.2022 Materiał partnera

Jesień nie jest ulubioną porą roku i trudno się temu dziwić. Dni są krótsze, a pogoda coraz gorsza. Rzadko kiedy mamy do czynienia ze złotą polską jesienią, a częściej mamy do czynienia z chlapą i ulewami. Jednak również jesienią nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Na pewno świetnym wyborem niezależnie od pory roku jest jazda na rowerze. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i dziś dowiecie się jak sprawić, by jazda na jednośladzie, nawet o tej porze roku, była bezpieczna.

Stan techniczny roweru musi być na 6

Posługując się szkolnym systemem ocen musicie pamiętać, że stan techniczny roweru musi zawsze być na 6. A więc nie wystarczy, że jest bardzo dobry. Musi być celujący. W końcu bezpieczeństwo Wasze, ale i innych uczestników ruchu jest najważniejsze. Przed każdą przejażdżką należy sprawdzić podzespoły. Nie tylko hamulce muszą być sprawne, ale cały układ kierowniczy. Do tego bardzo duże znaczenie ma również stan opon. Bieżnik nie może być starty. Szerokie opony zapewniają lepszą przyczepność. Do tego warto, a nawet trzeba zastosować mleczko do roweru, które nie tylko wzmacnia ogumienie i zmniejsza ryzyko przebicia, ale też zapewnia lepszą przyczepność. Jak widzicie wcale nie trzeba robić dużo, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Sprawdzenie stanu technicznego roweru zajmie Wam kilka minut. A to niewiele, biorąc pod uwagę, że możecie zyskać tak wiele.

Dzwonek rowerowy – to nie tylko dekoracyjny gadżet

Są takie akcesoria rowerowe, które wpływają w znaczący sposób na bezpieczeństwo, ale pełnią też funkcję ostrzegającą czy informacyjną, a przy tym mogą być i dekoracją. Tutaj oczywiście mamy na myśli dzwonki rowerowe, które są absolutnym must have. Za pomocą tak niewielkiego gadżetu można zyskać zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Jednocześnie taki dzwonek będzie dekoracją Waszego roweru. Możecie wybrać bardzo proste modele, ale też śmieszne czy nawet nieco dziwne. Możliwości jest naprawdę sporo.

Odblaski i życie staje się łatwiejsze

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i rzeczywiście potrafią pełnić naprawdę istotną rolę i zaraz się przekonacie, jak dużą role małe akcesoria do roweru mogą pełnić. Jesień jest porą roku, kiedy to dni stają się krótsze i zmrok zapada szybciej. Do tego opady wpływają na gorszą widoczność. Pojawia się też mgła. Jednak, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo wystarczy tylko zaopatrzyć się w odblaski. Jak widzicie jest to niewiele, a znowu można zyskać tak wiele. Dzięki odblaskom rowerowym rzeczywiście jesteście widoczniejsi dla innych uczestników ruchu. Jednocześnie przypominamy, że odblaski powinny znaleźć się nie tylko na rowerze w przedniej części, ale też bocznej i tylnej. Doskonale sprawdzają się odblaski na szprychach czy kierownicy. Oczywiście należy również postawić na odblaski na ubraniach. Można wybrać kamizelkę odblaskową czy pojedyncze odblaski na ręce i plecy. Wiadomym jest również to, iż oświetlenie rowerowe musi być w pełni sprawne, ale o tym chyba już nie musimy przypominać. Dotyczy to nie tylko oświetlania tylnego, ale też przedniego. Pamiętajcie, że oświetlenie jest niezbędne i to nie dlatego, że tak mówią przepisy. Jest ono niezbędne przede wszystkim dla Waszego bezpieczeństwa, bo ono jest najważniejsze i właśnie na nim nie można oszczędzać.

Kask i ochraniacze

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jednak nie wszyscy rowerzyści do tej zasady się stosują, a to duży błąd. Tym bardziej, że zachowując ostrożność można uniknąć wypadku, a nosząc kask i ochraniacze można sprawić, że w razie wypadku wyjdziecie z niego bez szwanku. Kask może uratować życie. Warto jeszcze pomyśleć o ochraniaczu szyi.

Warto wybrać taki model, który zapewnia progresywne odciążenie, a więc redukuje siłę uderzenia, które przenoszona jest z kręgosłupa na barki i plecy. Zatem ryzyko ciężkiego urazu kręgosłupa czy odcinka szyjnego jest mniejsze. Pozostaje jeszcze założyć ochraniacze na łokcie i kolana. Przydadzą się też rękawiczki. A gdy wieje to nie zapomnijcie o okularach ochronnych. Strój jest również ważny. Nie powinien od utrudniać ruchu. Spodnie nie mogą mieć zbyć szerokich nogawek, gdyż takowe mogą wkręcać się w łańcuch, co grozi upadkiem.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%