Zamknij
REKLAMA

Obserwacja osób w wykonaniu detektywa

13.09, 09.08.2022 Materiał partnera

Podstawowym działaniem w pracy detektywa jest obserwacja osób i miejsc. Czasami wystarczy zaledwie kilka dni, by znaleźć ważne informacje, a ustalenia uzyskane w czasie takiego wywiadu mają często ogromne znaczenie dla śledztwa. Kiedy zlecić obserwację osób i czego można się spodziewać po agencji detektywistycznej?

Detektywistyczna obserwacja osób

Prywatny detektyw może obserwować osoby na podstawie podpisania umowy z klientem. Z takich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Najczęściej jednak to właśnie w prywatnych celach sprawdzamy inne osoby. Każda firma detektywistyczna działa inaczej, jednak najczęściej obserwacja osób dzieli się na dwie części: początkowa faza ma za zadanie sprawdzenie zachowań obserwowanej osoby, by później móc zrobić plan właściwej obserwacji i skuteczniej działać.

Wiele osób zastanawia się, czy obserwacja osób przez detektywa jest legalna. Jest, o ile nie jest to nieuprawniona inwigilacja. To znaczy, że w umowie między detektywem a klientem należy określić, w jakim celu będzie sprawdzana ta osoba. Detektyw przekazuje tylko te informacje, które mają znaczenie dla sprawy. Obserwacja może być prowadzona jedynie w przestrzeni publicznej, nikt nie ma prawa wejść na prywatną posesję osoby obserwowanej. O legalności pracy detektywa decyduje ustawa o zawodzie detektywa.

Kiedy zlecić obserwację osób?

Obserwacja osób jest zlecana zarówno przez osoby prywatne, jak i biznesmenów. W tym pierwszym przypadku najczęściej o taką usługę proszą ci, którzy mają podejrzenie co do niewierności partnera. Do tego czasami zdarza się przeprowadzać obserwację dzieci, jeśli istnieje podejrzenie, że mogą znajdować się w niebezpieczeństwie. Do tego czasami ustala się miejsce zamieszkania i pracy – takie działanie przeprowadza się w przypadku poszukiwania osób zaginionych lub sprawdzenia winy kogoś podejrzanego o popełnienie przestępstwa.

W biznesie obserwacja osób także bardzo się przydaje. Najczęściej przedsiębiorcy proszą o zweryfikowanie kontrahenta. Czasami obserwacja jest konieczna także podczas przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji lub do sprawdzenia pracowników, co do których są wątpliwości o ich zachowaniu poufności. Coraz częściej do listy zleceń dla firmy detektywistycznej dodawana jest kontrola pracowników, którzy często wykorzystują L4.

Na co możesz liczyć?

Rozpoczęcie współpracy z detektywem powinno zacząć się od przeprowadzenia obszernego wywiadu. Najważniejsze to ustalić adresy, pod którymi najczęściej znajduje się osoba obserwowana i środki transportu, którymi się przemieszcza.

Obserwacja osób jest podzielona na dwa rodzaje. Obserwacja dynamiczna polega na przemieszczaniu się za figurantem po mieście w taki sposób, by nie zostać zauważonym. Obserwacja statyczna polega tylko na obserwacji jednego miejsca, które może być powiązane z osobą obserwowaną. Czasami oba rodzaje łączy się, by mieć więcej informacji na temat osoby obserwowanej. Wnioski wyciągnięte z obserwacji zostają przedstawione klientowi w postaci raportu.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%