Zamknij

Studia podyplomowe z pedagogiki – jakie kierunki można wybrać?

18:23, 21.12.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:23, 21.12.2023

Zawody związane z pedagogiką bywają trudne i obciążające psychicznie, jednak mogą też być źródłem ogromnej satysfakcji. Być może dlatego tak wiele osób wybiera kształcenie w tej dziedzinie. Zobacz, jakie zawody można wykonywać, kończąc studia podyplomowe z pedagogiki!

Pedagogika jest nauką, która otwiera szerokie perspektywy kształcenia w różnych dziedzinach. W ofercie WSB-NLU można znaleźć wiele kierunków studiów podyplomowych związanych właśnie z pedagogiką. Szeroki wybór sprawia, że wiele osób może znaleźć wśród nich własną ścieżkę zawodową. Jaką pracę można znaleźć po studiach podyplomowych z pedagogiki?

Studia podyplomowe z pedagogiki a praca w szkole

Opieka, wychowywanie i edukacja to dziedziny, które zwykle są kojarzone z pedagogiką. Chociaż jest to nauka bardzo szeroka, to praca w szkole jest wśród absolwentów pedagogiki bardzo popularnym zajęciem. Jednak niektóre stanowiska wymagają dodatkowych uprawnień i kwalifikacji. Dlatego wielu pedagogów decyduje się na podjęcie studiów podyplomowych obejmujących przygotowanie pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela.

Ukończenie takiego kierunku pozwala zdobyć kompetencje, które są wymagane przez obowiązujące prawo. Można wybrać ogólny kurs lub zdecydować się na studia podyplomowe obejmujące przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela kolejnego przedmiotu.

Pedagogika – praca z osobami z różnymi problemami

Studia podyplomowe w zakresie pedagogiki dają też możliwość pracy z osobami z niepełnosprawnościami lub innymi problemami. Wśród kierunków można znaleźć np.:

  • oligofrenopedagogikę – czyli edukację i rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • edukację i terapię osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
  • surdopedagogikę, czyli edukację i rehabilitację osób z niepełnosprawnością słuchową,
  • logopedię,
  • stymulację zmysłów i integrację sensoryczną
  • tyflopedagogikę, czyli edukację i rehabilitację osób z niepełnosprawnością wzrokową,
  • edukację włączającą.

Każda z tych dyscyplin wymaga nieco innych kwalifikacji. Trzeba też pamiętać, że pedagog musi wykazywać określone cechy osobowości.

Studia pedagogiczne pozwalają zdobyć dobrze płatną pracę?

Zwykle uważa się, że osoby wykonujące zawody związane z pedagogiką nie są zbyt dobrze opłacane. Jednak w ostatnim czasie ten stan rzeczy uległ zmianie. Absolwent studiów z zakresu pedagogiki może pracować w różnych instytucjach – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Niektóre z tych stanowisk pozwalają uzyskać satysfakcjonujące zarobki.

Jakie cechy charakteru powinna mieć osoba, która decyduje się na zostanie pedagogiem?

Zawody związane z dziedziną pedagogiki wymagają posiadania określonych cech osobowości. Osoba, która chce podjąć takie wyzwanie, powinna mieć tego świadomość. W pracy pedagoga niezwykle ważna jest umiejętność profesjonalnego podejścia do problemów innych osób, a także odpowiedni poziom empatii i wysokie kompetencje społeczne.

Taki pracownik musi cechować się także poczuciem odpowiedzialności i poważnym traktowaniem swoich obowiązków. Bardzo ważna jest także umiejętność podejmowania szybkich decyzji i odporność na stres.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%