Zamknij

Jak wygląda adopcja psa/kota ze schroniska? Adoptuj psa/kota na zimę!

artykuł sponsorowany + 15:03, 17.10.2022 Aktualizacja: 15:08, 17.10.2022

W schroniskach i fundacjach na kochający dom czeka mnóstwo zwierząt, które pragną swojego człowieka i odrobinę czułości. Pomimo ilości zwierząt do schronisk i fundacji wciąż trafiają nowe a miejsc zaczyna brakować.

Jeśli nie zależy Ci na kupnie swojego czworonoga zastanów się nad adopcją. Z pewnością odmienisz świat pupilowi. To ważna decyzja, dlatego odpowiednio zastanów się czy jesteś w stanie zagwarantować dom nowemu członkowi rodziny i odpowiedzieć na jego potrzeby. To decyzja na długie lata. Jednak miej na uwadze to, że adopcja zwierzaka nie polega na przyjechaniu do schroniska, wybraniu wymarzonego kota lub psa i tyle. Adopcja wymaga specjalnego przygotowania i wiedzy, ale z pewnością jest tego warta. Jak wygląda proces adopcyjny i jak należy się do tego odpowiednio przygotować?

Jak działają schroniska i fundacje?

Na terenie naszego kraju działa bardzo dużo schronisk i fundacji, gdzie na nowy dom czekają tysiące czworonogów. Takie placówki działają dzięki funduszom gminnym, datkom i instytucjom charytatywnym. Zapewniają pupilom bezpieczne schronienie, pożywienie, podstawową opiekę weterynaryjną, dbają o zwierzaki i pomagają im znaleźć nowy kochający dom.

Jakie zwierzęta trafiają do schronisk?

Do schroniska i fundacji trafiają różne zwierzęta. Różnią się od siebie wiekiem, charakterem, wielkością, poziomem socjalizacyjnym. Co ważne - każdy z nich posiada już swoją historię i bagaż doświadczeń, który często nie jest pozytywny. Niektóre z nich przeszły więcej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Schronisko czy fundacja to miejsce, gdzie trafiają niechciane zwierzęta, bezdomne lub te odebrane z różnego typu interwencji. Niekiedy przebywają one w przytułku wiele lat zanim znajdą kochający dom. Wiele z nich niestety spędzi tam resztę swojego życia. Wolontariusze zapewniają im jedzenie, stały kąt i chociaż namiastkę normalnego życia. Kastracja czy sterylizacja nie jest jeszcze zjawiskiem popularnym - a powinna! Niestety często nasze społeczeństwo nie kastruje i nie sterylizuje swoich pupili przez co populacja zwierząt z miesiąca na miesiąc niekontrolowanie się powiększa. Niestety powoduje to, że masa zwierząt cierpi i umiera w męczarniach, ponieważ nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki. Psy ze schroniska nie są w niczym gorsze niż psy rasowe. One także potrzebują miłości. Niestety oprócz bezdomnych zwierząt czy takich odebranych z interwencji trafiają tam także pupile, które zostają odrzucone przez właścicieli. Najczęściej do powodów zalicza się brak czasu na opiekę, nieudany prezent, problem z poradzeniem sobie nad charakterem i potrzebami a także śmierć właściciela zwierzęcia czy alergia. Niestety do schroniska trafiają także zwierzęta, które całe życie miały dom i kochającą rodzinę i z dnia na dzień stały się problemem, bo urodziło się dziecko, zestarzały się. Te psy cierpią, nie wiedzą, dlaczego właśnie straciły swoją rodzinę.

Zwierzęta złapane przez hycli

Hycel to coraz mniej spotykane osoby, które wyłapują bezdomne zwierzęta i zawożą je do schronisk. Na szczęście powoli świadomość społeczeństwa wzrasta i coraz więcej osób, jeśli widzi wolno żyjące zwierzęta starają się je złapać lub dzwonią po odpowiednie służby tak, aby przewieść je w bezpieczne dla nich miejsca. Zwierzęta wolno żyjące wbrew pozorom nie są szczęśliwe. W drodze ewolucji koty czy psy udomowiono co sprawia, że w swoim życiu potrzebują obecności człowieka. “Na wolności” czeka na niewiele niebezpieczeństw jak jeżdżące samochody, dzikie zwierzęta, małe szczeliny czy wiele chorób.

Zwierzęta przejęte w interwencjach

Niestety interwencje to coraz większy odsetek zwierząt w schroniskach i fundacjach. Niestety pomimo wciąż rozwijającej się technologii i jakby się mogło wydawać świadomości społeczeństwa wciąż złe traktowanie zwierząt wydaje się być na porządku dziennym. Codziennie wolontariusze odbierają setki zwierząt, które nie miały zapewnionej należytej opieki, która im się należy. Często pozbawione jedzenia, picia, dostępu do światła, nieleczone i skazane na pewnego rodzaju śmierć. Do dzisiaj także czworonogi odbierane są od oprawców, które były bite i torturowane. To właśnie też takie zwierzęta trafiają do schronisk i odbierane oprawcom, aby wreszcie zaznały odrobinę miłości. Niestety czasem długoletnie zaniedbanie doprowadza do sytuacji bez wyjścia, gdzie zwierząt nie udaje się uratować. Jeśli widzisz złe traktowanie zwierząt lub takie, które nie mają zapewnionych odpowiednich warunków - reaguj. To właśnie może uratować im życie i dać nadzieję na lepsze jutro. Zwierzęta to nie przedmioty. Do żywe istoty, którym należy się szacunek. Interwencje nie dotyczą jedynie kotów czy psów. Często odbierane są także konie, krowy, kozy a nawet i świnie.

Do schroniska czy fundacji trafiają zwierzęta w różnym wieku, o zróżnicowanym charakterze i z różnym bagażem doświadczeń.

Kocięta

Do schronisk czy fundacji najczęściej na wiosnę i jesienią po miotach trafiają kocięta w różnym stanie. Są to maluchy wyrzucone przez człowieka lub takie, które okociła wolno żyjąca kotka. Te, które wcześnie zostaną wyłapane często unikają śmierci a szybki kontakt z człowiekiem sprawia, że mają szansę wyrosnąć na dobrze socjalizowane. Często wyłapuje się je wraz z matkami, jednak wiele z nich jest na tyle dzikich, nieprzystosowanych do życia w domu czy schroniskach, że po sterylizacji wypuszczane są do swojego środowiska. Zdarza się również, że pod opiekę schronisk trafiają kocięta osierocone, których los matki jest nieznany. One potrzebują wówczas szczególnej opieki, ponieważ do około 10 tygodnia życia a nawet i 12 kocięta powinny być przy matce.

Koty porzucone

To najczęściej dorosłe koty, które w swoim życiu miały kochających właścicieli dom nad głową. Z dnia na dzień z różnych powodów zostały oddane. W schroniskach popadają w depresję i w oczach marnieją, tracą apetyt. Te zwierzęta bardzo szybko potrzebują nowego kochającego domu, ponieważ nie znają innego życia. Z dnia na dzień straciły dom, ukochaną rodzinę, poczucie bezpieczeństwa.

Koty oswojone

To zwierzaki, które miały w swoim życiu już do czynienia z człowiekiem. Nie boją się kontaktu z ludźmi - chociaż często jedynie z tymi, których znają. To koty zazwyczaj wyłapane z podwórek i miast.

Koty wolno żyjące

To koty “dzikie”, które unikają kontaktu z człowiekiem. Te zwierzęta źle czują się zarówno w domu, jak i w schronisku. Nie są to koty, które należy wyłapywać i szukać im domu. Należy je złapać za pomocą specjalnych klatek, poddać zabiegowi sterylizacji czy kastracji, zadbać o szczepienia, ochronę pasożytniczą i wypuścić po zabiegach.

Szczenięta

Niekastrowane psy i niewysterylizowane suki puszczane luzem to prawdziwy problem. Wówczas na ulicy ląduje cała masa bezbronnych i niczemu niewinnych małych szczeniaków. Są one porzucane przez matki, którą ktoś wyłapał czy potrąciło auto, ale tak naprawdę nieszczęśliwych zakończeń jest wiele. Szczenięta porzucane są także przez człowieka, któremu urodziły się szczeniaki po niewykastrowane suce. Te niestety mają małe szanse na przeżycie bez matki i odpowiedniej opieki. Te, które ktoś znajdzie mają ogromne szczęście i szanse na lepsze życie, jak i w ogóle przeżycie. Dlatego jeśli znajdziesz porzucone zwierzaki, szczenięta, które często wyrzucane są w lesie lub do rowu - reaguj. To uratuje im życie i skrócisz ich cierpienie.

Psy bezpańskie

to psiaki błąkające się na zewnątrz. Przede wszystkim należy sprawdzić czy nie posiadają inne chipu lub tatuażu, który pomógłby w namierzeniu właściciela. Niekiedy jednak okazuje się, że psy nie mają domu i przewożone są do schroniska. To zwierzęta, które mogą mieć różną historię za sobą i od wielu lat żyć pod gołym niebem dokarmiane przez przypadkowe osoby.

Psy odebrane z interwencji

to psy, które mają za sobą mnóstwo przykrych doświadczeń. Mogą one przejawiać zachowania obronne i agresywne. Należy jednak pamiętać, że czworonogi te przechodzą traumę, którą należy powoli wypracować. Niekiedy trudno znaleźć im dom, ponieważ potencjalni właściciele boją się brać na siebie taką odpowiedzialność. Wbrew pozorom to kochane psy, które potrzebują zaznać trochę miłości. Droga może być trudna, ale warta każdej poświęconej minuty.

Psy porzucone to psy, które mieszkały w domu i miały kochających właścicieli. Z dnia na dzień jednak z różnych powodów zostają oddane do schroniska. Jako powód często podawany jest wyjazd za granicę, dziecko, brak czasu lub właściciel czworonoga zmarł a rodzina nie chce zajmować się psem. Te psy bardzo źle znoszą bycie w schronisku. Z dnia na dzień w oczach marnieją, tracą apetyt. Stają się smutne.

Często schorzenia u zwierząt w schroniskach

Wolontariusze starają się jak najlepiej dbać o czworonogi ze schronisk chcąc dać im namiastkę normalności. Niestety ze względu na duże zgrupowanie zwierząt i dużą ich rotację do schronisk może wtargnąć choroba. Wolontariusze robią wszystko, aby do zakażeń nie doszło. Zwierzęta przechodzą 14 dniową kwarantannę. Ten okres to również czas, gdzie schroniska czekają aż po zwierzaka zgłoszą się właściciele zguby. W tym czasie zwierzęta nie mają kontaktu z innymi mieszkańcami. Po zakończeniu kwarantanny zwierzęta są szczepione i kierowane na zabiegi kastracji czy sterylizacji o ile ich wiek i stan zdrowia na to pozwala. W schroniskach znajdują się oddzielne pomieszczenia, które służą jako izolatki od psów już przebywających w schronisku, zaszczepionych i wyleczonych. Okres kwarantanny jest konieczny, ponieważ nieznany jest stan ich zdrowia, dopóki nie zostaną przebadane.

Kocie choroby

U kotów może występować koci katar, czyli zakaźna choroba, która atakuje spojówki, jamę nosową, ustną i górne drogi oddechowe. Do objawów zalicza się kichanie, gęsty katar i opuchnięte oczy. Bardzo często choroba dopada maluchy, których odporność jest słaba a wcześniejsze warunki życia nie były dla nich odpowiednie. Panleukopenia to choroba wywołana przez wirus FPV. To odmiana kociej parwowirozy. Choroba ta dotyka przede wszystkim kocięta, które nie posiadają odporności z mleka matki. Niestety choroba ta ma wysoki wskaźnik umieralności, ponieważ niewielkie ciałka nie mają sił walczyć z tak potężnym wirusem. Do podstawowych szczepień zalicza się szczepionka przeciwko wirusowi FPV, dzięki czemu udaje się uchronić większość zwierząt. Jednak, aby taką szczepionkę przyjąć kociak musi być zdrowy i nie przyjmować żadnych leków, które osłabiały jej działanie. Wirus niedoboru immunologicznego kotów inaczej nazywane FIV to choroba, którą można porównać do wirusa HIV u ludzi. Osłabia ona funkcjonowanie układu odpornościowego a jej nosicielem to najczęściej niewykastrowane, bezdomne samce. Choroba ta rozpowszechnia się głównie wśród bezdomniaków. Jest to choroba nieuleczalna. Białaczka kotów to kolejna zakaźna choroba, która w dużej mierze dotyka bezdomne zwierzaki. Odłowione bezdomne zwierzęta borykają się z chorobami pasożytniczymi, które niestety nie są rzadkością. Przede wszystkim mowa tu o pasożytach wewnętrznych, dlatego po przybyciu do schroniska są odrobaczone.

Psie choroby

U psów także występują choroby zakaźne, które w dużych skupiskach bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Choroby te głównie są niebezpieczne i groźne dla szczeniąt, które okresowe szczepienia mają dopiero przed sobą. Niektóre choroby dotykają jednak wszystkie zwierzęta. są żyjące w domach w okresie szczenięcym szczepione są na parowirozę. Niestety choroba ta często kończy się śmiercią zwierząt. Kaszel kenelowy to potoczna nazwa zakaźnego zapalenia oskrzeli i tchawicy u psa. To bardzo zakaźna choroba - wystarczy krótki kontakt z zakażonym pupilem, aby doszło do przeniesienia wirusów. To choroba, która dotyka psów w każdym wieku. Niestety należy pamiętać, że drobnoustroje mogą osiadać na naszych butach czy ubraniach. Taką drogą całkowicie nieświadomie przenosimy je także do naszego domu czy właśnie do ośrodka. Kaszel kenelowy objawia się natarczywym kaszlem. Czasami kaszel.

Nie da się jasno odpowiedź na jakie schorzenia cierpią zwierzęta w schronisku. Głównie mogą być to problemy behawioralne spowodowane stresem i odrzuceniem. Wolontariusze badają, leczą swoich podopiecznych. Po to także jest obowiązkowa kwarantanna, która chroni przebywające już w ośrodku czworonogi przed chorobami zakaźnymi. Osobniki chore przebywają w izolatkach, dopóki ich stan zdrowia i samopoczucia się nie poprawi. Zwierzęta borykają się również z depresją spowodowaną odrzuceniem i samotnością. W wyniku traumatycznych przejść może pojawić się lękliwość i podszyta strachem agresja. Takie zwierzęta w sposób nieprzewidywalny reagują na różne sytuacje i bodźce co wynika z ich smutnej i często traumatycznej historii. Wobec takich czworonogów potrzeba dużo wyrozumiałości, cierpliwości i łagodnego podejścia. Zadaniem właściciela czy wolontariuszy jest to, aby pokazać mu, że człowiek może być dobry i kochany a nie tylko być oprawcą. Takim zwierzętom trzeba dać czas na oswojenie się.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby adopcja była możliwa?

W niektórych schroniskach i fundacjach wymogi te mogą nieco różnić się od siebie jednak wiele z nich się powtarza.

• Musisz być osobą pełnoletnią, aby adoptować zwierzaka

• Adoptujesz zwierzaka dla siebie a nie dla kogoś

• Zobowiązujesz się do kastracji/sterylizacji, jeżeli zwierzak nie przeszedł tego zabiegu w schronisku czy fundacji

• Będziesz w stanie zapewnić pupilowi odpowiednie warunki

• Zgadzasz się na warunki zawarte w umowie

• Zgadzasz się na wizytę przed adopcyjną i po adopcyjną

• Zwierzęta nie będą wydawane osobom pod wpływem alkoholu lub innych używek. Osobom, które już wcześniej adoptowały zwierzaka i nie wywiązały się z umowy.

• Osobom, które podejrzane są o złe zamiary, nie są w stanie zagwarantować dobrych warunków, osobom, wobec których są podejrzenia o handel zwierzętami a także osobom bezdomnym.

Przed podjęciem decyzji o adopcji sam powinieneś zadać sobie kilka kluczowych pytań.

• Czy stać się na utrzymanie psa / kota? To niezwykle istotna kwestia, ponieważ posiadanie czworonoga nie jest tanie. Wymaga regularnego kupowania dobrej jakości karmy dla psów i kotów, kupna dodatkowych akcesoriów a także wizyty u weterynarza a w razie konieczności również kosztowne leczenie.

• Czy posiadasz alergie? Jeśli nie to super! Jeśli nie wiesz to najlepiej upewnić się za pomocą odpowiednich testów, które wykluczą lub potwierdzą alergię.

• Czy posiadasz wystarczająco dużo czasu? Czy marzysz o posiadaniu kota czy psa pamiętaj, że potrzebują one Twojej uwagi i czasu. Psy wymagają regularnych i codziennych spacerów nie ograniczających się jedynie do krótkiego wypadu na załatwienie potrzeb fizjologicznych. To zwierzę potrzebuje Ciebie i Twojej uwagi.

• Czy jesteś gotów na poświęcenia? Nowy czworonożny członek rodziny może zniszczyć buty, obgryźć krzesło, zasikać coś czy podrapać meble. Musisz się z tym liczyć i zaakceptować, chować buty, zabezpieczyć szafki a nawet zrezygnować z ulubionych kwiatów czy roślin, które są trujące.

• Co zrobisz ze zwierzakiem w wakacje? To pytanie nie tyczy się tylko wyjazdów wakacyjnych, ale każdych innych, które spędzisz poza domem. Czy jesteś w stanie zagwarantować pupilowi opiekę? Kto to będzie? A może zabierzesz swojego czworonoga ze sobą w podróż?

Pytań jest naprawdę wiele, dlatego decyzja o adopcji powinna być bardzo dokładnie przemyślana.

Jak wygląda proces adopcyjny?

Adopcja powinna być dokładnie przemyślana i to pierwszy krok jaki należy spełnić. Nie może to być decyzja podjęta pochopnie lub ukierunkowana błahymi powodami jak prezent. Swoją decyzję skonsultuj z wszystkimi domownikami, bowiem posiadanie czworonoga może zmienić Twoje dotychczasowe życie. Adopcja zwierzaka to długi proces, jednak wart każdej ceny, dlatego nie zrażaj się. Każda fundacja czy schronisko ma swój proces adopcyjny, jednak najczęściej jest on w miarę spójny. Jak wygląda procedura adopcyjna?

1. Przejrzyj ogłoszenia czworonogów na stronie fundacji czy schroniska lub odwiedź pobliską placówkę. Nie wybieraj czworonoga kierując się jedynie wyglądem. Nie można od tak przyjść do schroniska, wybrać pierwszego z brzegu zwierzaka i zabrać go do domu. Należy na początku zastanowić się jaki typ nam odpowiada i czy jesteśmy w stanie zagwarantować mu odpowiednie warunki. Tyczy się to przede wszystkim psów, które posiadają różną potrzebą aktywności i charakteru. Pamiętaj także, że zwierzaki mają różny charakter i niekiedy również trudną przeszłość za sobą. Mogą one być bojaźliwe a nawet przejawiać zachowania agresywne. Mogą także być te, które ufają człowiekowi i pragną jego miłości. Nie wszystkie zwierzęta będą tolerować dzieci lub obecność innych zwierząt.

2. Skontaktuj się z opiekunem wybranego przez siebie zwierzaka, aby dowiedzieć się o nim więcej. Przygotuj się na to, że podczas rozmowy możesz być poddany pewnego rodzaju “przesłuchaniu”. Nie zrażaj się. Ten ogrom pytań jest konieczny i nie wynika ze złośliwości schroniska czy fundacji, lecz troski o zwierzęta. Takie miejsca chcą mieć pewność, że czworonóg znajdzie swoje miejsce na ziemi i będzie tam dobrze traktowany. Placówki muszą mieć pewność, że jesteś odpowiednim kandydatem i jesteś w stanie zagwarantować mu wszystko co najlepsze i wiesz z czym wiąże się posiadanie ukochanego pupila. Często zamiast rozmowy telefonicznej przeprowadzana jest ankieta przedadopcyjna, która zawiera pytania, aby lepiej poznać Ciebie, Twoje dotychczasowe życie, styl życia. Złożenie ankiety nie jest równoznaczne z gwarancją brania udziału w kolejnych etapach i otrzymania zwierzaka.

3. Zwierzęta nie są wydawane osobom niepełnoletnim, działającym w imieniu adoptującego, nieposiadającego dokumentu tożsamości, pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, nieposiadającym miejsca zamieszkania, nieposiadającym odpowiednich warunków, a także takich, które już kiedyś adoptowały zwierzę, ale nie wywiązały się ze swoich obowiązków lub takich co do których są podejrzenia o handel zwierząt lub ich złe traktowanie.

4. Twoja ankieta zostanie rozpatrzona - pozytywnie lub negatywnie

5. W przypadku psów obowiązkowe są również wcześniejsze spacery, aby lepiej poznać czworonoga

6. Pracownik schroniska odwiedza przyszły dom zwierzaka, ocenia warunki życia a także przeprowadza rozmowę z przyszłymi potencjalnymi właścicielami.

Chcąc adoptować kota musisz zabezpieczyć balkony i okna i nie wypuszczać kota samopas. W przypadku małych kociąt czy szczeniaków masz obowiązek zgłosić się na zabieg kastracji czy sterylizacji, jak osiągną one odpowiedni wiek.

Przykładowe pytania z ankiety adopcyjnej psa:

• czy pies będzie mieszkał z Panem/Panią?

• gdzie Pan/Pani mieszka (dom z ogrodem, blok inne miejsca)?

• ile godzin pies będzie zostawać sam w ciągu dnia?

• jak często pies będzie wychodził na zewnątrz?

• czy dom jest ogrodzony?

• co zrobicie z psem podczas wakacji?

• kto mieszka w domu?

• czy w domu są dzieci?

• czy ktoś z domowników ma uczulenie na sierść lub ślinę psa?

• dotychczasowe doświadczenia ze zwierzętami

• czy w domu są inne zwierzęta?

• czym pies będzie karmiony?

• co sądzi Pan/i o kastracji/sterylizacji?

• czy pies będzie korzystał z usług groomera?

Przykładowe pytania z ankiety adopcyjnej kota:

• gdzie Pan/i mieszka?

• jakie jest główne źródło utrzymania?

• ile maksymalnie kot będzie siedział sam?

• jakie akcesoria według Pana/pani są niezbędne dla kota?

• czy w domu są okna/tarasy/ balkony

• czy okna i balkony są odpowiednio zabezpieczone?

• gdzie będzie przebywał kot?

• czy kot będzie wypuszczany luzem na zewnątrz?

• czy ktoś z domowników ma uczulenie na sierść lub ślinę kota?

• czy domownicy zgadzają się na posiadanie czworonoga

• co Pan/i zrobi z kotem podczas wyjazdu wakacyjnego?

Takie ankiety najczęściej składają się z około 40 pytań, gdzie nowy potencjalny właściciel może odpowiedzieć o swoim miejscu zamieszkania i przyzwyczajeniach, aby wolontariusz lepiej go poznał i ocenił, czy jest odpowiednią osobą, która zagwarantuje pupilowi jak najlepsze warunki.

Wizyty zapoznawcze

Wizyta zapoznawcza odbywa się po tym jak Twoja ankieta zostanie pozytywnie rozpatrzona. Wówczas jesteś zapraszany na wizytę zapoznawczą, gdzie możesz poznać się ze zwierzakiem a także wolontariusze mogą ocenić, jak rokuje Wasza relacja, jak w stosunku do siebie się zachowujecie. W przypadku psów opiera się ona na spacerach i najczęściej wówczas są to dwa takie spotkania. Ma to na celu zapoznanie potencjalnych właścicieli z nowym członkiem rodziny a także uświadomienie ich z czym wiąże się posiadanie czworonoga i czy są w stanie to udźwignąć chociażby finansowo. Podczas wspólnego spaceru pamiętaj, aby nie narzucać się psu. To on powinien podejść pierwszy, obwąchać i przełamać pierwszą barierę. Nie nachylaj się nad psem i nie patrz mu w oczy zbyt długo. Psy tego nie lubią a wręcz mogą odebrać jako atak. Podczas spaceru obecny jest także wolontariusz, który prowadzi psa i tym samym oboje - Ty i pies, oswajacie się ze swoją obecnością. Nie załamuj się, jeśli pierwsze spacery nie pójdą tak jak sobie wyobrażałeś. Pamiętaj, że psiak ten spędza większość czasu w kojcu, dlatego spacer jest dla niego odskocznią, ale i dużym bodźcem.

Wywiad środowiskowy

Wywiad środowiskowy ma na celu lepiej poznać Ciebie i Twoje dotychczasowe życie. To właśnie w tym znajduje się także ankieta adopcyjna, która zawiera zestawy pytań dotyczący Ciebie, Twoich warunków i przyzwyczajeń, aby sprawdzić, czy jesteś w stanie zagwarantować czworonogi odpowiednie warunki. Pracownicy hotelu muszą Ci także udzielić szczegółowych informacji o pupilu, którym jesteś zainteresowany.

Podpisanie umowy

Adopcja czy to psa czy kota jest procesem w pełni sformalizowanym. Umowa to pewnego rodzaju zabezpieczenie, że kot czy pies trafia do jak najlepszego domu a Ty jako nowy właściciel jesteś w stanie zagwarantować mu odpowiednie warunki. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdzie pupil trafi w nieodpowiednie ręce lub takie, które nie są w stanie go utrzymać. Po podpisaniu umowy otrzymasz książeczkę zdrowia zwierzęcia. Umowa adopcyjna to dokument potwierdzający przekazanie czworonoga nowym właścicielom. Tym samym zobowiązują się oni do zapewnienia pupilowi należytej opieki. Tak samo jak każdą inną umowę musisz dokładnie przeczytać.

Zwierzęta ze schronisk czy fundacji posiadają wszczepione mikrochipy pod skórę w których znajduje się numer identyfikacyjny każdego osobnika. Rejestrując go w bazie wpisuje się dane właściciela, które w razie zaginięcia psiaka czy kociaka pozwolą go zidentyfikować i przyspieszą powrót do właściciela. Po adopcji dopilnuj, aby dane zostały zmienione na Ciebie. Lepiej zapobiegać i w razie czego zwiększyć szansę znalezienia swojego czworonoga niż żałować, że tego nie dopilnowaliśmy.

Kontrola po-adopcyjna

Schroniska czy fundacje mogą zastrzec prawo do odwiedzin po adopcyjnych, aby sprawdzić, jak radzi sobie nowy właściciel oraz jakie warunki ma psiak czy kot. To rutynowa kontrola, aby sprawdzić czy zwierzęta nie popadły w nieodpowiednie ręce. Podczas adopcji w umowie będziesz mieć taki zapis o ile fundacja czy schronisko prowadzi takie kontrole.

Czy adopcja zwierzęcia kosztuje?

Sama adopcja nie kosztuje, jednak schroniska pobierają opłatę adopcyjną, którą wpłaca się odbierając czworonoga. Kwoty te wahają się od 20 do 200 zł w zależności od tego czy jest to kociak, szczenię czy dorosły osobnik. Takie informacje znajdują się na stronie internetowej. Są także schroniska, które swoje zwierzaki oddają za darmo. Pamiętaj, że schroniska czy fundację mają jeszcze tysiące innych zwierząt, którym muszą zagwarantować opiekę, wyżywienie, schronienie, opiekę weterynaryjną i ewentualne leczenie. To są niewyobrażalnie duże koszty miesięcznie, dlatego symboliczna kwota zawsze się przyda.

Czy można oddać adoptowane zwierzę do schroniska?

Istnieje wiele powód, które w schroniskach słyszane były tysiące razy i nie zawsze są prawdą - zmiana sytuacji życiowej, przeprowadzka, choroba, koszty, problemy, brak czasu, alergia czy pojawienie się dziecka. Pamiętaj, że oddanie czworonoga do schroniska jest dla nich wielką traumą, z którą często przez lata nie są w stanie sobie poradzić.

Oddanie psa czy kota powinno być ostatecznością, jednak, jeśli wszystkie inne drogi są zamknięte to oddaj je w ręce odpowiedniej instytucji. Nie porzucaj ich w lesie, przy drodze, w rowach. Daj im szansę na lepsze życie. Decydując się na adopcję czworonoga powinieneś zdawać sobie sprawę z obowiązków jakie na Ciebie czekają. Jeśli Cię to przeraża nie decyduj się na pupila, który zaraz ma zostać oddany. To dla niego niepotrzebny stres i kolejna nadzieja na kochający dom. Zwierzak nie zrozumie, dlaczego po raz kolejny został oddany. Co ważne schroniska nie mają obowiązku przyjmować zwierząt bez ważnego powodu. Oddaj pupila, jeśli faktycznie zmusi Cię do tego sytuacja a wszelkich innych możliwości nie ma.

Gdzie znajdują się schroniska dla zwierząt?

Podjęcie decyzji o adopcji psa czy kota

Adopcja nie może być decyzją pochopną, która zostanie podjęta pod wpływem chwili. Powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Jeśli mieszkamy z innymi domownikami również z nimi należy porozmawiać, aby mieć pewność, że wszyscy w domu zgadzają się na posiadanie czworonoga. Pamiętaj, że zwierzę to nie zabawka, dlatego zastanów się czy jesteś w stanie sprostać wymaganiom pupila i zapewnić mu jak najlepsze warunki. Zarówno pies, jak i kot wymagają Twojego czasu, Twojej uwagi. Zastanów się co zrobisz z pupilem podczas wakacyjnych wyjazdów. Posiadanie czworonoga wiąże się także z kosztami takimi jak:

• żywienie (polecamy dobrej jakości karmy dla kotów)

• pielęgnacja

• leczenie

• profilaktyka

Pomagaj schroniskom, jak możesz

Adopcja nie zawsze jest możliwa. Nie każdy także może pozwolić sobie na posiadanie czworonoga. Na szczęście, aby pomagać bezdomnym zwierzętom możesz na wiele różnych sposób. Chcąc wesprzeć zwierzęta możesz przekazać 1% swojego podatku na rzecz bezdomnych zwierząt. Na stronie fundacji czy schroniska znajdziesz osobną zakładkę lub informację w jaki sposób przekazać 1% podatku - na jaki numer konta, dane, co wpisać. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy księgowej. Schroniska i fundacje w dużej mierze właśnie, dzięki przekazaniu 1% podatku lub darowiznom są w stanie zagwarantować pupilom chociaż odrobinę normalności. Pamiętaj, że nie muszą to być duże kwoty. Chociaż symboliczna kwota się liczy i może pomóc. Wygodną formą jest także wirtualna adopcja zwierzaków. Polega ona na comiesięcznej wpłacie na wybranego przez siebie zwierzaka. Kwota wybierana jest przez Ciebie. Coraz częściej także na weselach czy imprezach można spotkać się z tym, że zamiast prezentów można przynieść datki na bezdomne zwierzęta. Oprócz pomocy finansowe możesz pomóc schroniskom lub fundacjom ofiarując swój czas jako wolontariusz. Takie miejsca wiążą się z masą obowiązków - psy trzeba wyprowadzać na regularne spacery, regularne karmienie, sprzątanie, czułości i zabawy. Wiele z tych zwierzaków potrzebuje także leczenia i indywidualnego podejścia. Oprócz przekazania swojego czasu czy datków na rzecz schronisk możesz wspierać je rzeczowo. Takie miejsca potrzebują używanych lub nowych, ale w dobrym stanie takich rzeczy jak koce, legowiska, miski, zabawki a także dobrej jakości jedzenie. Najczęściej na swojej internetowej stronie takie miejsca informują o swoim zapotrzebowaniu.

Jakie zwierzę adoptować?

Małe kocięta czy szczeniaki to wesołe, pełne wigoru i chęci do życia maluchy, które zawsze chętnie wybierane są do domu. Dokonując wyboru o adopcji nie zapomnij również o zwierzętach, które od wielu lat czekają na swój wymarzony dom i kochającego człowieka. Wiele z nich traci już nadzieję, że ktoś je pokocha i odnajdą swoją rodzinę.

Adopcja szczeniaka:

zalety:

• wpływ na wychowanie

• możliwość patrzenia na dorastającego psiaka

• mniejsze ryzyko złych doświadczeń

wady:

• szczeniak potrzebuje dużo uwagi

• może niszczyć przedmioty i brudzić w domu

• będzie przechodzić okres buntu

Adopcja psiego seniora:

zalety:

• ma za sobą już wychowanie

• są spokojniejsze

wady:

• posiada już swój charakter

• może mieć za sobą bagaż negatywnych doświadczeń

Pamiętaj, że każdy pies i kot zasłużył na kochający dom. Niezależnie od tego czy jest to maluch czy senior. Każdy z nich czeka na miłość. Nie odtrącaj z góry seniorów. Najszybciej domy znajdują maluchy, które są słodkie i młode. Seniorzy przez to tracą swoją szansę i skazane zostają na żywot w schronisku.

Pierwsze dni kota w nowym domu

Zmiana miejsca to traumatyczne przeżycie dla czworonogów. Nowi ludzie, podróż, zmiana miejsca zamieszkania z kojca do domu czy mieszkania. Pozwól mu się oswoić i przyzwyczaić do nowego domu. Nie wyciągaj zwierzaka na siłę z transportera. To on powinien zadecydować, kiedy nadejdzie odpowiedni moment. Transporter może okazać się bezpieczną przestrzenią dla pupila. Okres wstępnej adaptacji trwa około dwóch tygodni. Podczas tego okresu należy zminimalizować ilość zmian i sytuacji stresowych do minimum. Przez pierwsze dni staraj się nie zapraszać gości do domu - to dodatkowy stres dla pupila. Niech najpierw oswoi się z domownikami i całą nową dla niego sytuacją. Wszelkie zmiany wprowadzaj stopniowo.

Sprawdź przed wprowadzeniem nowego mruczka do domu jakie rośliny doniczkowe posiadasz. Większość kotów uwielbia je podgryzać, co może skończyć się dla nich tragicznie - nie mówiąc o wymiotach i biegunkach, ale nawet trudności z oddychaniem, poruszaniem się a w niektórych przypadkach nawet śmiercią. Niestety większość popularnych i lubianych w Polsce kwiatów doniczkowych jest trująca dla pupili. Jeśli takie posiadasz to oddaj komuś lub schowaj w pomieszczeniu, do którego mruczek nie ma dostępu. Adoptując kota pamiętaj, aby miski z jedzeniem, wodą, kuwety i strefa zabaw znajdowały się w odległych od siebie miejscach. Koty nie lubią załatwiać się w pobliżu miejsc, w których jedzą. Jeśli mruczek załatwia się poza kuwetą to sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś złego. Ty jako nowy opiekun musisz znaleźć przyczynę.

Zabezpiecz okna i balkon. Nawet cichy i spokojny mruczek pewnego dnia może postanowić upolować muchę czy ptaka za oknem. Mocny instynkt łowiecki, który do dzisiaj płynie w Waszych mruczkach jest od niego silniejszy i zrobi wszystko, żeby upolować. Uwaga - kot nie zawsze spada na cztery łapy. Zaklinowanie się w uchylonym oknie najczęściej kończy się niestety tragicznie. Osiatkuj balkony i okna tak, aby mieć pewność, że pupil jest bezpieczny. Nie wypuszczaj kota samopas. Jeśli chcesz wychodzić z nim na spacery to zaopatrz się w szelki i smycz. Kota luzem puszczanego czyha wiele niebezpieczeństw, które niekiedy zagrażają również jego życiu. Walka z innymi zwierzętami, psy, dzikie zwierzęta, auta, zakaźne choroby, pasożyty a nawet i wpaść w pułapki, zaklinować się, trafić do nieodpowiednich ludzi czy zjeść porozrzucane trutki.

Pierwsze dni psa w nowym domu

Pamiętaj, aby prosto ze schroniska czy fundacji jechać do domu. Nie do sklepu, znajomych chcąc pokazać nowego członka rodziny. Dla niego to i tak bardzo stresująca sytuacja, która wymaga Twojego zrozumienia i wsparcia. Ale nie przytulaj na siłę, nie pocieszaj, nie naruszaj jego przestrzeni. Daj mu czas oswoić się z nową sytuacją. Pozwól mu bez zmuszania zapoznać mu się z nowym miejscem - daj mu powąchać i znaleźć swoje miejsce, w którym czuje się bezpiecznie. Możliwe, że przez pierwsze dni będzie on trzymać się na dystans. Nie wyciągaj go na siłę. On teraz potrzebuje czasu. Gdy poczuje się bezpiecznie sam do Ciebie podejdzie. Każde podejście staraj się nagradzać tak, aby pupilowi kojarzyło się dobrze. Na przyjście psiaka musisz się dobrze przygotować a tym samym zaopatrzyć w niezbędne dla niego przedmioty - miski na wodę i jedzenie i legowisko. Posłanie połóż w ustronnym miejscu tak, aby psiak mógł w nim wypocząć na spokojnie. Przez pewien czas nie zapraszaj do siebie gości. Nagła wizyta paru osób, kiedy psiak nie jest jeszcze zapoznany i oswojony z otoczeniem mogłaby źle na niego wpłynąć. Stres wywołany zmianą otoczenia może odbić się na psie i skończyć biegunką, jednak po czasie problem ten powinien ustać. To tylko najważniejsze parę aspektów, które nowy właściciel musi znać. Po adopcji w zależności od charakteru psa i jego historii czeka Cię cała masa innych obowiązków. Przede wszystkim to czas, kiedy musisz poznać nowego członka rodziny.

Pamiętaj, że zwierzęta nie są złośliwe i nie robią Ci na złość. Dlatego po zaobserwowaniu dziwnego zachowania u swojego czworonoga znajdź przyczynę i staraj się ją wyeliminować. Nie zapominaj o potrzebach czworonoga, o ważnej w życiu zabawie i stymulacji psychicznej.

Jak wygląda adopcja zwierzaka ze schroniska

Jak widzisz adopcja to złożony proces, który często przeraża nowych właścicieli. Niekiedy można spotkać się ze zdaniem, że schroniska robią wszystko, żeby utrudnić adopcję. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Wolontariusze chcą znaleźć bezpieczny i kochający dom, w którym psiak czy kociak będą mogli spędzić resztę swojego życia. Pomimo wciąż rozwijającego się świata i świadomości często zwierzęta trafiają w nieodpowiednie ręce, nieświadome opieki i specyfiki czworonoga. I tu właśnie zaczyna się rola schroniska czy fundacji, którym zależy, aby czworonóg znalazł bezpieczny dom, który jest świadomy i będzie w stanie zagwarantować wszystkich niezbędnych aspektów do prawidłowego rozwoju i spokojnego życia. Adopcja to złożony proces, który zajmuje trochę czasu, jednak nie rezygnuj. To pozwoli Ci lepiej poznać się z pupilem i przekonać się, że podołasz nowemu wyzwaniu.

Jeśli marzysz o nowym członku rodziny zajrzyj na stronę internetową schronisk czy fundacji i daj dom zwierzakowi, który z dnia na dzień traci nadzieje na lepsze jutro i kochającego człowieka. On z pewnością odwdzięczy Ci się bezwarunkową miłością jakiej jeszcze nie zaznałeś.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%