Zamknij
REKLAMA

Mielec "został się sam"

14:19, 10.08.2019 | A.T
Skomentuj
REKLAMA

Telewizja Polska zawiodła Mielczan. Niby truizm, ale jeszcze niektórzy wierzyli. Właściwie to nawet nie wiadomo, kto zawiódł. Podejrzenia fejsbukowiczów są kierowane pod adresem rządzącej telewizją i Polską Partii, a pani Jaworowicz dostaje się niejako przy okazji.

Swoją drogą to przebrzmiała, pomarszczona gwiazda z dalekiej przeszłości, w którą niektórzy nadal są wpatrzeni jak w Gwiazdę Zaranną Wenus. Ale to tak mimochodem.

Przyznam, że nie miałem złudzeń, jak choćby pewnie bezpośrednia rozmówczyni prezesa Kaczyńskiego, że telewizja polska wraz z rządząca Partią rozwiąże Mielcowi problem Kronospanu.

Bo ten problem jest nierozwiązywalny. Można jedynie (i trzeba) minimalizować jego skutki. Do tego oczywiście potrzebne jest nieustanne działanie, zapoczątkowane słynnymi protestami, kierowanymi przez aktywnych mielczan (z których niektórzy załapali się na stołki i przestali wierzyć w to co głosili) i nieustająca kontrola powietrza nad miastem. Z nosem skierowanym na Kronospan.

Czy starczy aktywnym determinacji i czasu? Nie wiem. Mam dla nich wielki szacunek, mimo że nie do końca myślę tak samo jak oni o przyczynach i skutkach skażenia powietrza.

Ale to tacy cisi, nasi, mieleccy bohaterowie.

Pewnie rada miasta nie uczci żadnego z nich ulicą czy innym przywilejem, szczególnie gdy sama rada miasta, a szczególnie niektórzy jej członkowie, mają tak wiele „za uszami” w związku ze sprawą.
Jedni całkiem historycznie, inni bardziej współcześnie. Jedni sadzili drzewka i robili sobie ładne fotografie (to wiemy), drudzy protestowali przeciwko, ale potem szybko zapomnieli. Stali się „establiszmentem” mieleckim. A to zobowiązuje.
Establiszment establiszmentowi oka nie wykole.

Podobno wina jest po stronie samorządów. Że tak jest w Polsce źle ze środowiskiem. Tak powiedziała ponoć państwowa telewizja. Ja tam Prezydenta Wiśniewskiego za smród z Krono nie winię. Strzelił głupotę w kampanii wyborczej i teraz mu to opozycja wyciąga. Może wiedział, może nie wiedział, może wierzył, że mimo wszystko cos się uda zrobić? Ale się nie uda. Przynajmniej nie jemu.

No chyba że – jak radzi jeden z radnych opozycji, prawnik – wystąpi przeciwko Krono z powództwem cywilnym. Pomysł jest tak z czapy, że nawet pomysłodawca zabezpiecza się tym, że najpierw trzeba mieć ekspertyzę wielkiej, uznanej kancelarii prawnej. Ekspertyzę czego? Tego czy się da, czy czegoś bardziej konkretnego? Tego pomysłodawca nie sprecyzował. Jak i tego, o co niby prezydent miał się procesować. O smród nad Mielcem?

Trwa taka przepychanka polityczna w mieście, podlewana jakimiś wrzutami zupełnie gdzieś z boku. Jak ten, że w Mielcu nie ma żadnych ważnych koncertów. A np. w Stalowej Woli, rządzonej przez prezydenta z PiS są i to w dużej ilości. Ja tam jestem przeciwny sprawianiu obywatelom igrzysk za wspólne pieniądze. Każdy winien dzisiaj bawić się sam
.
Ale mimo tego uczestniczę w darmowych koncertach gwiazd X Festiwalu jazzowego w Kołobrzegu. Znowu Kołobrzeg może, a Mielec nie? Mielec też może. Byłem na świetnym koncercie klezmerów z USA. Za całe 40 złotych polskich.
Ale wrogów prezydenta to nie przekonuje. Dla nich Wiśniewski jest winien tego, że nie ma koncertów. I że śmierdzi.
No i za to, że w dniu 1 sierpnia deszcz rozgonił patriotyczną manifestację urzędników i oficjeli, a przy okazji zalał orkiestrę i jej instrumenty.
A Kołobrzeg zbudował sobie nowy amfiteatr. I wspaniały nowy Dom kultury, zwany RCK. Jak u nas za komuny.

I tak od smrodu nad Mielcem przeszedłem gładko do braku w Mielcu kultury. Rzekomego.
Ale chodzi mi o coś więcej.

Moi szanowni czytelnicy, jeśli są jeszcze takowi. Wydaje mi się, że dla Mielca nadchodzi nowy, zły czas.
Kiedyś rząd utworzył w Mielcu strefę ekonomiczną, by ratować Mielec. I uratował. Choć tak naprawdę Mielec uratował się sam, korzystając z podanej mu „wędki”. Przy okazji „kupił sobie” Kronospan. Ja nie uważam tego za coś złego, przeciwnie. Za złe uważam, że tak bardzo firmie w jej pierwszym, no, może drugim okresie działalności „poluzowano”.

Ale i nie o tym chciałem znowu pisać.

Bo wrócę do powyższej tezy: jestem przekonany, że na Mielec idzie zły czas. Co prawda przemysł jak na razie dostarcza pracy i pieniędzy, ale na nic i na nikogo już Mielec liczyć nie może. Jeszcze na te wybory coś się obieca, pewnie zrobi to i PiS, i PO-KO, ale nic nam nie dadzą. Mielec powoli będzie się zanurzał w stagnację materialną i mentalną.
Podzielona, bezsilna rada Miasta już niczego nie wymyśli. Zresztą od początku nie miała takiego potencjału.

Dlaczego Partia rządząca odpuściła sobie Mielec? Ano dlatego, że PiS chętniej daje pojedynczym jednostkom, tym bardziej biernym, a nie daje społecznościom, szczególnie tym aktywnym, a szczególnie gdy nie sprzyjają Partii rządzącej. A tak jest w Mielcu. Pamiętamy, że mimo nawały propagandowej  najwyższych władz, wybrano prezydenta Wiśniewskiego, a nie Kapinosa. Rządzący też pamiętają.

A jak będzie dalej?  Dalej będzie jeszcze gorzej. Słaby prezydent, marna Rada Miasta, bez charakteru i pomysłu. Może się zająć dziurami w jezdni i komarami, a nie rozwojem Mielca.
I nikt już drugi raz Mielcowi wędki nie poda. Zresztą co by miał i dla kogo łowić? Przecież nikt nie ma pomysłu na miarę powstania strefy. Ba, nawet na miarę powstania podstrefy.

Dla Mielca przychodzi czas stagnacji. Nie powiem, wegetacji, bo jednak ludziom nie żyje się źle. Ale Miasto jako organizm społeczny powoli zaczyna się zapadać. Wielu mnie wyśmieje. Zobaczymy za parę lat, kto miał rację.

Ps. To znaczy, ja już może nie zobaczę, bo wcześniej umrę, ale inni może mi przyznają rację. Pośmiertnie.
Racja wystarczy. Krzyż zasługi już dostałem. Od PiSu. Za krzewienie kultury.

(A.T)

Od kilkunastu lat felietonista mediów mieleckich. Pisze o sprawach lokalnie aktualnych i ogólnie uniwersalnych. Twórca wierszy i bajek. Inżynier. Członek ZLP.

Andrzej Talarek

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (32)

WielbicielWielbiciel

11 5

Zabrakło w TV tak przekonującego i światłego umysłu jak doceniony w Mielcu Pan Andrzej Talarek. Ja na ich miejscu najpierw bym spytał Pana o zgodę na udział w programie. Ale ja to nie Jacek Kurski i jego robole na KRUSie. 14:52, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TreserTreser

10 2

Jak pies jest na głodzie to dużo hałasu robi. Coś trzeba rzucić na pocieszenie. Tym samym staje się uzależniony od karmiącego. Pan karmi owieczki czy spożywa dary od Pana? 15:18, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Król ArabiiKról Arabii

1 10

U Nas by się taki sprawny umysł przydał. Zamiast dzielić się za darmo pomysłami wśród ociężałych umysłowo. Szanuj się Andrzeju? 15:47, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Archanioł AndrzejArchanioł Andrzej

3 0

https://youtu.be/Bjqaiz8pc3Q 16:37, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiszaZawisza

18 3

Dodam Panie Andrzeju bo pan tylko taka wzmiankę jakie pieniądze toż to najniższa krajowa szału nima i to dlatego nic nima jak zarobiłem 5000kk to też Kołobrzeg chętnie będę oglądał na żywo na miejscu a na marginesie to ile u Pana można zarobić co pewnie najniższa i co mamy się rozwijać powiem Panu czemu biedny jest biedny a bogaty bogaty aże biedny z bogatym maja takie same wydatki tylko bogatemy zostaje a biednemu nie po opłaceniu rachunków i żarcia pozdrawiam 20:06, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

13 2

Odpuścił Pan pracowników bajecznyni zarobkami i wymarzonym warunkami pracy. Przez co przestali Pana szanować i traktując jak mielecjiego głu.pka. Śmieją się za Pana plecami. Jak tu się dziwić poważnym instytucją jeśli na podwórku nie widać Pana z batem. 20:56, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

6 3

Rozpuścił Pan pracowników bajecznyni zarobkami i wymarzonym warunkami pracy. Przez co przestali Pana szanować i traktując jak mielecjiego głu.pka. Śmieją się za Pana plecami. Jak tu się dziwić poważnym instytucją jeśli na podwórku nie widać Pana z batem. 20:58, 10.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Za nicZa nic

11 3

Z kilkoma poprzednimi felietonami Autora zgadzałem się i broniłem przed *%#)!& nie na temat wypowiedziami komentatorów. Tym razem jednak całkowicie z Autorem się nie zgadzam. Jego wypowiedź można krótko określić , jest źle i nie ma szans by było lepiej.Każdy ma swoją ocenę . Ja jednak mimo ciągłej krytyki rządzących Mielcem nie jestem takim pesymistą. Aby dokonać przełomu w każdej dziedzinie potrzebny jest otwarty, odważny umysł. Na pewno nie są to jednak umysły obecnie rządzących. Oni nic już nie wymyślą. Nauczyli się w czasach komunistycznych tego ,że otrzymywali np z " góry " produkcję tego czy innego wyrobu, taką czy inną licencję, ,którą też nie rozwijali, lecz na każdą najmniejszą w niej zmianę prosili o zgodę licencjodawcy. Najlepsi absolwenci politechnik , czy uniwersytetów nie byli im potrzebni, bo uchwalono, że tacy nie sprawdzają się w praktyce. Awans był tylko "po linii".Tak jest do dzisiaj, ci sami ludzie albo bezpośrednio rządzą , albo rządzą ludzie przez nich namaszczeni. Konieczna jest jednak zmiana. Należy poszukiwać najlepszych absolwentów , ludzi z otwartą głową jak pan Obajtek , czy prezydent Stalowej Woli, a nie zasłużonych w poprzednim systemie i usuniętych ze stanowisk w innej miejscowości, tworzenie karuzeli towarzyszy. Tylko pod dobrym kierownictwem, człowieka z wielką wiedzą i pasją do działania może instytucja w tym miasto się rozwijać. Przykładem tego jest konstruktor samolotów Sołtyk. Gdy jego zabrakło , nie powstała już żadna polska nowoczesna konstrukcja samolotu wojskowego. 08:58, 11.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

karmakarma

5 1

Nieprawda - powstała Iryda, jak na te czasy nowoczesny samolot, ale chciwi na łapówy urzędnicy i wojskowi ją ud...li. 10:03, 11.08.2019


jsjs

2 9

Obajtek, Jasiński prezesi Orlenu (w spółce mawiają ,że ich praca to siedzenie w biurze - a jedyne chodzenie to do toalety. Tacy to fachowcy jak w stadninie koni w Janowie )tylko tutaj jest jeszcze sztab ludzi którzy nie dadzą coś sknocić. Jestem przed wyborami jeszcze dojdzie do zmian w Orlenie po to by wydoić spółkę . A Prezydent Stalowej Woli nie ma otwartej głowy, on ma otwarte konto w bankach, na inwestycje tylko dlatego,że jest w tej mafii.
To ,że Prezydent Wiśniewski przejął miasto zadłużone ,dodatkowo ,chore reformy szkolnictwa obciążające miasto,teraz danie podwyżek nauczycielom z budżetu samorządów,zwolnienie z podatku PIT do 26 lat bez subwencji państwa - jest to po to by zniszczyć nie pisowskie samorządy . Swoim tak jak temu ze Stalowej Woli, podsypuje się kasę ,by pokazać jaki to gospodarz pod znaku PIS. Albo się mediom pisowskim nakaże zorganizowanie koncertu by "ciemny lud który wszystko kupuje " się trochę zabawił 20:11, 11.08.2019


Za nicZa nic

6 1

Do" karma". Doskonały po kilkudziesięciu laty udoskonalania do postawienia przy rondzie 10:46, 11.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiszaZawisza

9 10

Program iryda u. D. U. P. Ili Amerykanie bo w Polsce nie wolno produkować samolotu odrzutowego musicie kupić f 16 i to jest zdrada każdy naród ma mieć przemysł wojenny swój nie zależny od nikogo bo nie wiadomo kto wrogiem i jakie układy polityczne a swego nie rusza a zrobiono wręcz odwrotnie i teraz nie mamy nic, modernizacja t72 śmiech na sali, patryjoty do obrony nowogrodzkiej, brak obrony powietrznej bo po co nam czołgi czy działa jak zostaną zniszczone głębokim atakiem rakietowym , Polska nie jest mocarstwem ale wojuje z wszystkimi kupujemy od USA najdroższy gaz, ropę ile tak wytrzymamy wasze ulice nasze kamienice taki przykład z historii jak dorwal się Hitler do władzy zbudował 8000 tys km autostrad a my 30 lat wolności i nawet nie wymianiam 11:30, 11.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZawiszaZawisza

1 0

Co prawda boli ze trolujecie na minus ha ha 18:42, 11.08.2019


REKLAMA

Świetny felieton, brŚwietny felieton, br

14 4

Od samego początku zmiany władzy było pewne, że Mielec zostanie odsunięty na boczny tor, a obecnym rządzącym brak pomysłu na rozwój miasta. 19:33, 11.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

odsunięty a dlaczegoodsunięty a dlaczego

6 7

Bo pomysłu nie ma? a może nie chce zadłużyć całkiem miasto, które dostał po rządach Rady Pisowskiej. Którzy budżet miasta traktowali jak Kuściński samoloty rządowe. 20:14, 11.08.2019


jsjs

11 15

A dlaczego ? tylko dlatego,że Mielczanie nie dali się przekupić PIS-wskiej ośmiornicy. Lepiej chwilę wytrzymać odsunięty jak kolaborować z przestępcami. Historia przyzna nam rację. 19:46, 11.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Za nicZa nic

12 5

Naprawdę wierzysz w to co piszesz ? Jeśli pisowcy to ośmiornica , to jak określisz ich poprzedników z PO, PSL, SLD gdy podczas ich rządów z budżetu państwa ulotniło się setki miliardów zł. 21:48, 11.08.2019


zxszxs

8 1

Za nic, zawsze piętnuję osoby które twierdzą "że się nie da i że lepiej się położyć i płakać" i normalnie bym ci przyklasnął z tym optymizmem ale w tym przypadku to jakoś inaczej jestem nastawiony. Nigdy nie będzie dobrze w ośrodkach miejskich bo ludzie nie są w stanie zrozumieć że trzeba skrzyknąć mądrą ekipę bezpartyjną i na nich zagłosować tak aby partyjniacy w Wawy nie czuli odrazy i nie rzucali kłód pod nogi oraz tak aby osób takich jak np: z PIS czy z PSL nie było w mieście u władzy. Osoby takie mają "kagańce partyjne" i chodzą na narzuconej z góry "smyczy programowej" która nie zawsze jest dobra dla danego miasta. Ludzie mają klapki na oczach i co wybory powielają błędy. Głosują na logo listy zamiast na osoby, następnie cieszą się po wyborach że wygrały ich minizamieniki do ekipy z wiejskiej przez co często po fecie wyborczej następuje polityczne rozczarowanie. Dlatego przyznaję rację Panu Talarkowi - w tym mieście nie wiele da się już zrobić. "Spalić Rzym i zbudować na nowo!!". 13:35, 12.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Za nicZa nic

5 0

Moim zdaniem jest trochę inaczej. By coś w mieście takim jak Mielec zrobić, potrzebna jest jedna mądra osoba, która wie czego chce, ma pomysł jak to zrobić i umiejąca swoją koncepcję przedstawić. Może to być ktokolwiek z PIS-u, PO, SLD, czy bezpartyjny. Nie byłoby 500 plus, nie byłoby coraz mniejszego deficytu budżetowego, gdyby dalej na czele rządu i ministerstw stali historycy, poloniści, archeolodzy, którzy całe życie zajmowali się polityką. To Kaczyński znalazł i postawił na czele rządu Mateusza Morawieckiego, który ma również wykształcenie historyczne, ale również ekonomiczne i bogatą praktykę w finansach. Poprzednicy jego nie mieli pojęcia jak poprawić budżet państwa, oni na tym się nie znali, robili to co im podpowiadali różni lobbiści. Nie widzieli możliwości realizacji 500 plus. Premier Tusk pytał gdzie są na to zakopane pieniądze drwiąc z planów PIS-u. Pan Balcerowicz przewidywał w 2017 roku katastrofę budżetową, pan Rostowski mówił: pieniędzy na to nie ma i nie będzie.To byli politycy , którzy nigdy nie decydowali nawet o finansach i prowadzeniu kiosku z jarzyną.Można było zdecydowanie poprawić gospodarkę państwa, tym bardziej można poprowadzić rozwojem takiego miasta jak Mielec. Jak już wcześniej napisałem nie zrobią tego osoby przyzwyczajone do załatwiania "na górze",osoby , które kierowały się ekonomią polegającą na tym by koszty były jak najwyższe , bo wówczas zyski obliczane z "kosztów technicznie uzasadnionych" będą wyższe, ani osoby przez nich namaszczone. Potrzebny jest tu "Kaczyński" i osoby kompetentne znające prawdziwe zasady ekonomii. 23:25, 13.08.2019


PracownikPracownik

12 1

Szczególnie zarządzana przez Pana firma dostarcza dużo pieniędzy od 10 lat najniższa krajowa ? 22:02, 15.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MielcokMielcok

6 0

coraz bardziej zbliża się Pan do mojej oceny stanu rzeczy .Od lat piszę że w Mielcu wszystko idzie w złym kierunku.Stan komunikacji , ceny mieszkań , stan kultury , edukacja , finanse miasta , śrdowisko , moge wymieniać ale po co tutaj i tak mnie wyśmieją.Ja mam to szczęście że moge porownywać z innymi miastami bo często jestem zmuszony bywać poza Mielcem.Pan tylko niech się nie przejmuje , edukacja i kultura może pchnąć to miasto do przodu .Mam na mysli tutaj rozwój kultury np.na Smoczce , tam jest po prostu kultruralna pustynia .Proszę bardzo o felieton jak wygląda stan kultury w mieście .Czy potrzebne nam sa festiwale czy miejsca gdzie młodzież może rozwijać swoje pasje .Nie mówie że SCK nie spełnia swojej roli , bo jest potrzebny ale najwieksza liczba mlodych ludzi mieszka na Smoczce , gdzie jest ten potencjał jak jest wykorzystywany , gdzie współpraca z SSE przy rozwoju kulturalnym tego osiedla , które obrywa chyba najwięcej od SSE .P.S pesymist nie ma nic wspólnego z trzeżwym osądem sytuacji , proszę tylko nie zwalać winę na PiS czy PO-KO winą za stan rzeczy trzeba obarczyć nas mieszkańców miasta najsampierw.Pozdrawiam 10:22, 16.08.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

HTBHTB

0 2

Też często muszę pomieszkać poza Mielcem ale jeszcze nigdzie w Polsce fajniejszego miasta nie spotkałem. Oczywiście są takie gdzie mamy atrakcje turystyczne itp. Jednak do życie Mielec jest optymalny. Na klasę polityczną, samorządowców nie możemy narzekać, bo to my ich wybraliśmy. 06:36, 27.08.2019


MielcokMielcok

2 0

panie HTB , może Pan napisać jeden optymalny aspekt który cyni Mielec miastem które przewyższa inne i czyni je optymalnym ???Myślę że jest pan trollem z ratusza ....ale Pozdrawiam 11:38, 27.08.2019


HunHun

2 0

Mielcok nareszcie coś mądrego 08:51, 08.09.2019


oliwiaoliwia

3 6

tvn niemiecka szuja by wam pomogla ilewacki starosta ze swoja ekipa 10:45, 25.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HTBHTB

1 0

Ale o co chodzi? 14:45, 26.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HmmHmm

1 0

Słowem w sedno 13:08, 29.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SpecjalistaSpecjalista

3 2

U wielu starszych osób pojawia się tego typu negatywna narracja wypowiedzi 16:26, 29.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie ma co nie ma co

3 1

porównywać Mielca do Kołobrzegu-to nie ta klasa-uznane uzdrowisko pełne zachodnich głównie niemieckich turystów a miasto bez pkp bez pks ale za to z dymiącymi non stop kominami 08:17, 02.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

umiarkowanyumiarkowany

8 1

Panie Andrzeju co do sytuacji Mielca teraz i w niedalekiej przyszłości zgadzam się z Panem i zastanawia mnie jedynie dlaczego mieszkańcy nie chcą zauważyć że Mielec już teraz stał się zad...iem. 19:27, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrajcarekGrajcarek

2 1

Słusznie pan talarek pyta, że partia rządząca odpuściła sobie Mielec.
Pytanie rzecz oczywista dlla średnio inteligentnego obserwatora sceny
politycznej retoryczne. Przecież wiadomym publicznie jest kto wydał
Zintegrowane pozwolenie na emisję do atmosfery kronoprochów.
Czy aby sugestywne nazwisko autora nie pozwalało wysnuć skojarzenia
dlaczego rządząca czapa tperaz milczy? 08:55, 22.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fasolla64fasolla64

5 0

Niestety muszę zgodzić się z oceną sytuacji przez autora. Mielec kilka razy dostał szansę na rozwój. (COP, produkcja Lim-ów, SSE nawet ,,sprzedaż" PZL ) Piętą achillesową Mielca jest kiepska komunikacja, (pamiętam połączenia kolejowe z Warszawą) do dziś nie ma zwykłego peronu. Żal, że żaden z polityków nie wpadł na to by 136 tys. powiat miał połączenie kolejowe z Centralnym Portem Komunikacyjnym. 22:01, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA