Zamknij
REKLAMA

Radomyśl Wielki będzie mieć szkołę muzyczną

09:45, 02.06.2021 | M.B
Skomentuj Radni gminy Radomyśl Wielki zagłosowali za utworzeniem szkoły muzycznej
REKLAMA

1 września w Radomyślu Wielkim rozpocznie działalność Szkoła Muzyczna I stopnia. Burmistrz podpisał w tej sprawie stosowne porozumienie z Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a 24 maja Rada Miejska podjęła uchwałę o utworzeniu szkoły.

Radni podjęli tę decyzję jednogłośnie. - To jedna z najważniejszych decyzji podjętych przez Radę w tym roku. Uruchomienie szkoły muzycznej w Radomyślu to wydarzenie historyczne. Wpisuje się w nasze wieloletnie działania, mające na celu zatrzymanie młodych ludzi na naszym terenie. Wpływ na to mają działania związane z infrastrukturą, a więc inwestycje drogowe, wodno-kanalizacyjne, oświatowe, ale też działania dla ciała i ducha – mówił podczas sesji burmistrz Józef Rybiński.

- Mamy więc rozbudowaną bazę sportowo-rekreacyjną. Jest ognisko muzyczne teraz idziemy krok dalej i będzie szkoła muzyczna. Mamy nadzieję, że będzie ona także oddziaływać na sąsiednie miejscowości i gminy, i będziemy mieć uczniów spoza naszego terenu. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej placówki na czele z obecnym dzisiaj z nami posłem Fryderykiem Kapinosem, bez którego w tym roku tej szkoły by nie było. To on wspierał nasze działania w Ministerstwie Kultury – dodał włodarz.

Cenna inicjatywa

Poseł Kapinos zaznaczył, że do działania przekonała go postawa lokalnych władz. - Gdy zobaczyłem jaka jest determinacja władz gminy na rzecz powstania szkoły muzycznej i pokaz umiejętności uczestników ogniska muzycznego stwierdziłem, że nie ma na co czekać, tylko trzeba kuć żelazo póki gorące – stwierdził parlamentarzysta.

- Gratuluję powołania do życia szkoły muzycznej. To historyczne wydarzenie, nie tylko dla Radomyśla, ale i sąsiednich gmin. W tej placówce będą mogli swe umiejętności rozwijać także młodzi mieszkańcy okolicznych gmin. Gdy rozmawiałem z wicepremierem Piotrem Glińskim i podziękowałem mu za zielone światło, stwierdził, że cieszy się, że mógł wydać pozytywną decyzję dla Radomyśla, bo tego typu inicjatywy są cenne dla środowisk lokalnych – dodał Kapinos.

Czego nauczą?

Radomyska placówka będzie publiczną szkołą artystyczną dającą podstawy wykształcenia muzycznego. Będzie kształcić dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat, w takich specjalnościach instrumentalnych jak: skrzypce, altówka, klarnet, saksofon, gitara, fortepian, waltornia, organy, puzon i akordeon. Nauka będzie odbywać się poprzez prowadzenie indywidualnych zajęć nauki gry na instrumentach, teoretycznych lekcji zbiorowych oraz zespołów muzycznych w zakresie przedmiotów objętych planem nauczania. Metody nauczania będą dostosowane do indywidualnych predyspozycji uczniów.

Nie tylko nauka

Szkoła będzie współdziałała z samorządem lokalnym, innymi placówkami oświatowymi i artystycznymi w rozwijaniu działalności kulturalnej w zakresie organizacji koncertów, konkursów oraz innych imprez i projektów artystycznych. Podopieczni i nauczyciele będą brali udział w konkursach, przesłuchaniach, festiwalach, koncertach i przeglądach.

Zadaniem placówki będzie też rozbudzanie i rozwijanie podstawowych zdolności muzycznych; umuzykalnienie oraz przygotowanie wrażliwych i świadomych odbiorców muzyki; przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia zawodowego w szkołach muzycznych wyższego stopnia i wychowanie osób oddziaływujących na otoczenie w sferze kultury.

W byłej podstawówce

Organem założycielskim i prowadzącym szkołę będzie Gmina Radomyśl Wielki, a nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawował będzie Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za pośrednictwem Centrum Edukacji Artystycznej. Gmina zobowiązała się do finansowania działalności utworzonej szkoły, w tym wydatków bieżących (płacowych i rzeczowych), jak i inwestycyjnych. Organami szkoły będą Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Siedziba placówki będzie znajdować się w Radomyślu Wielkim przy ul. Ogrodowej 1, w części byłej szkoły podstawowej.

Ruszyła rekrutacja

Nabór do Szkoły Muzycznej I stopnia w Radomyślu już się rozpoczął i potrwa do 25 czerwca br. - Wniosek o przyjęcie do szkoły można składać w formie elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej www.smradomyslwielki.pl lub w formie papierowej (do pobrania również ze strony internetowej) w sekretariacie przy ul. Ogrodowej 1, od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 - 17.00 – przekazuje Paweł Stanosz, koordynator ds. szkoły muzycznej. Badanie przydatności kandydatów odbędzie się 28 czerwca (poniedziałek) od godziny 10.00 w budynku szkoły.

Szczegółowe informacje można uzyskać drogą mailową pod adresem: [email protected] lub telefonicznie (tel. 601 454 691).

(M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Dyrektor szkoły muzyDyrektor szkoły muzy

5 0

Dyrektorem szkoły ma zostać Zenon Martyniuk. buahahaha 10:01, 02.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KrzysztoffKrzysztoff

4 1

A hymnem szkoły ma być przyśpiewka ludowa zasłyszana kiedyś na weselu w Dulczy : ,, gdybyś była moja kupił bym Ci skrzypce , aleś jest nie moja zagrej se na ci.ce " 🤣 10:33, 02.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%