Zamknij

Młodzieżowa Rada Miejska wróciła. Czym się zajmie? [FOTO]

00:03, 22.04.2022 Aktualizacja: 01:41, 23.04.2022

 Po kilku latach przerwy przywrócono instytucję Młodzieżowej Rady Miejskiej w Mielcu. Radni wybrani w mieleckich szkołach spotkali się już na pierwszej, inauguracyjnej sesji.

 Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej została Julia Dybska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. To właśnie jej przekazał prowadzenie obrad przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu Bogdan Bieniek.

 Młodzieżowa Rada Miejska na pierwszej sesji skoncentrowała się na wyborze prezydium i sekretarza. Młodzi nie podejmowali żadnych uchwał tematycznych - na te ma przyjść czas wkrótce, gdy skład rady lepiej się zapozna i ustali wspólne priorytety.

[FOTORELACJA]9218[/FOTORELACJA]

Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Rada Miejska w Mielcu podjęła uchwałę o powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej. Ze względu na pandemię koronawirusa dotychczas nie zdecydowano się jednak na przeprowadzenie wyborów i organizację obrad.

To zmieniło się w ostatnich tygodniach, gdy w mieleckich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych przeprowadzono wybory. Młodzi radni spotkali się na pierwszej sesji w czwartek, 21 kwietnia.

Przewodnicząca z doświadczeniem w SU

Głównym tematem pierwszych obrad były wybory przewodniczącego, wiceprzewodniczących i sekretarza młodzieżowej rady. W tajnych wyborach na przewodniczącego wybrano Julię Dybską z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Wiceprzewodniczącymi zostali Izabela Kaczor ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Kacper Szelest ze Szkoły Podstawowej nr 9. Sekretarzem Młodzieżowej Rady Miejskiej został Paweł Konieczny. 

Julia Dybska w rozmowie z hej.mielec.pl przyznała, że decyzja o kandydowaniu na przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej była spontaniczna. - Myślę, że to była dobra decyzja, bo chciałbym prężnie działać w tej radzie - powiedziała. - Na początku chciałbym poznać całą radę, bo jeszcze nie mieliśmy takiej okazji. Będę chciała poznać inicjatywy wszystkich radnych, docenić ich i wspierać, by można było wcielić je w życie - podkreśliła młoda przewodnicząca, która ma już doświadczenie z aktywności w Samorządzie Uczniowskim II LO.

„Powinniście nam przekazywać rzeczywiste problemy i potrzeby”

- Główne przesłanki uchwały, jaką podjęliśmy we wrześniu to skutki pandemii, zdalna nauka, zamknięcie w domach i odizolowanie od kolegów, przyjaciół. To wszystko jasno uzmysłowiło nam, jak może czasem wyglądać trudna sytuacja młodzieży - powiedział Bogdan Bieniek, przewodniczący Rady Miejskiej, który prowadził obrady do czasu powołania przewodniczącej MRM.

- Już w niedalekiej przyszłości to wasze pokolenie będzie decydowało o kierunkach rozwoju naszego miasta - powiedział Bieniek zwracając się do młodych radnych. - Młodzieżowa Rada Miejska powinna nam dorosłym przekazywać rzeczywiste problemy i potrzeby ludzi młodych. Bardzo liczymy na waszą codzienna aktywność, dawanie przykładu innym młodym, że sami możecie zmieniać i rozwijać nasze miasto - dodawał.

Prezydent: jesteście ambasadorami młodzieży tego miasta

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej odbyły się w mieleckich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych miedzy 28 lutego a 11 marca. W tym celu powołana została specjalna komisja wyborcza. Wybory w szkołach zostały przeprowadzone przez szkolne komisje wyborcze. Wyłoniono w sumie 23 radnych. Trójka nie wzięła udziału w pierwszej, inauguracyjnej sesji. 

- Będziemy rozmawiać, dyskutować na temat rozwoju naszego miasta, planów na przyszłość, ale przede wszystkim skupimy się na planach i marzeniach młodzieży - co młodzież chciałaby zmienić w naszym mieście, co unowocześnić, a czego brakuje - powiedział Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca.

- Jesteście przedstawicielami, ambasadorami młodzieży tego miasta. Będziecie rozmawiać z kolegami, koleżankami i uzyskanymi w ten sposób informacjami, będziecie mogli zwrócić się do mnie i moich zastępców, abyśmy te wasze plany mogli wdrażać - zwrócił się do młodych radnych prezydent.

Zdaniem prezydenta, pierwszym wyzwaniem młodej rady powinien być Mielecki Budżet Obywatelski. - Rozpoczynamy go już w czerwcu. To będzie taki sygnał, jakie projekty, jakie plany można zgłaszać do MBO. To pierwsze wyzwanie, które będzie stało przed wami, żeby spróbować zaproponować jakiś projekt ogólnomiejski lub lokalny - dodał. 

Wiśniewski zapewnił też, że jego drzwi są w pełni otwarte dla młodych radnych.

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%