Zamknij
REKLAMA

Jesteś z Mielca? Musisz zobaczyć tę wystawę! [FOTO]

21:18, 14.02.2019 | K.S
Skomentuj
REKLAMA

Ponad 100 fotografii Mielca z lat 1950-1989 - to prawdziwa gratka dla każdego mielczanina - zarówno dla osób, które pamiętają choćby fragment tego okresu, jak również dla młodych, którzy z niedowierzaniem mogą spojrzeć na znane sobie miejsca z zupełnie innej perspektywy historii. Wystawa "Za sztreką..." dostępna w Muzeum Historii Fotografii Jadernówka do połowy kwietnia br.

- Przygotowaliśmy wystawę, która w naszym muzealnym ujęciu obejmuje teren od linii kolejowej, aż po tereny Górki Cyranowskiej. Przed II wojną światową były to tereny dosyć słabo zaludnione, natomiast tuż przed nią – jeszcze w latach 30. te tereny zaczęły się mocno zasiedlać – zwłaszcza w pobliżu Górki Cyranowskiej, kiedy budowano osiedle fabryczne w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego – przedstawiał wystawę Janusz Halisz, kustosz Jadernówki podczas wernisażu 14 lutego.

Po II wojnie światowej na tym terenie nastąpił duży i szybki rozwój. Wiązało się to oczywiście z uruchomieniem na nowo produkcji w zakładach lotniczych. Przybywali tutaj ludzie nie tylko z okolicznych wsi, ale z różnych miast Polski. Miasto musiało się rozwijać, powstawały nowe osiedla, obiekty kulturalne, kościoły, obiekty sportowe. - Właśnie o tym wszystkim opowiada nasza najnowsza wystawa – mówił Janusz Halisz.

- Ktoś powie, że to miasto było szare, siermiężne, zbudowane z cegły. Mimo wszystko to było nasze miasto – miejsce, w którym ludzie spędzali swoją młodość. Tutaj po raz pierwszy rozbijaliśmy swoje kolana, po raz pierwszy przeżywaliśmy swoje miłości i rozczarowania, tutaj poznawaliśmy smak taniego wina na Górce Cyranowskiej – mówił z humorem Halisz. – Ślady tego wszystkiego zobaczycie państwo na tej wystawie – dodał.

- Wystawa została zorganizowana w 90 procentach ze zbiorów naszego muzeum, natomiast warto powiedzieć o sześciu fotografiach panoramicznych, które zostały nam udostępnione przez mojego kolegę Darka Szczecińskiego, któremu bardzo dziękuję. Jest na wystawie też aparat fotograficzny, którym te zdjęcia zostały zrobione – powiedział gospodarz Jadernówki.

Wernisażowi wystawy towarzyszyła okolicznościowa gazetka „Za sztreką…” będąca jej uzupełnieniem. Są teksty o historii Mielca z tamtego okresu, jest kilkanaście zdjęć, które nie zmieściły się na wystawie. Na końcu jest krzyżówka – do końca kwietnia do Jadernówki można przesyłać rozwiązania krzyżówki. Spośród osób, które to zrobią rozlosowane będą trzy albumy Augusta Jadernego.

Wystawa dostępna w Jadernówka do połowy kwietnia.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ElaEla

1 1

Wspaniała wystawa.Wspaniali prowadzący, wspaniali oglądający. 22:34, 15.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA