[FOTORELACJA]11934[/FOTORELACJA]
To już drugi raz, kiedy prestiżowy turniej gości w Mielcu, a tegoroczna edycja zyskała wyjątkową rangę – jest jednocześnie II rundą kwalifikacji do reprezentacji na Mistrzostwa Świata. Tym samym rywalizacja o zwycięstwo i kwalifikacje na arenie międzynarodowej wzbudza ogromne emocje zarówno wśród zawodników, jak i kibiców.
Polska znajduje się w czołówce światowej teqballu, a sukcesy rodzimych zawodników to potwierdzają. Adrian Duszak, Mistrz Świata z 2023 roku, jest jedną z ikon tej dyscypliny, a jego wyczyny na arenie międzynarodowej inspirują kolejne pokolenia sportowców. Na podium polskiego teqballu stanęli także Alicja Bartnicka i Marek Pokwap, którzy reprezentują Polskę w turniejach międzynarodowych.
Tegoroczna edycja Mistrzostw Polski w Mielcu to również okazja, aby polscy zawodnicy mogli umocnić swoje miejsce w światowym rankingu i zdobyć szansę na reprezentowanie kraju na Mistrzostwach Świata.
- Trenuję teqball już od 7 lat. Jest to dyscyplina widowiskowa i na pewno kreatywna. W tym roku presja jest większa niż w roku poprzednim, ponieważ walczymy dodatkowo o awans na Mistrzostwa Świata do Wietnamu - mówił Adrian Duszak, aktualny Mistrz Świata w Teqball.
- Jestem na mistrzostwach w Mielcu już drugi raz, jest świetna hala i bardzo dobra organizacja. Mam nadzieję, że jutro na finałach będzie dużo kibiców. Liczę na medal w tym roku i przepustkę na Mistrzostwa Świata - mówił zawodnik Konrad Nowicki.
- Uważam, że każdy powinien spróbować tej dyscypliny sportu, bo jest to przede wszystkim świetna alternatywa dla piłki nożnej - dodał.
Teqball staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju, a rozgrywki mistrzostw Polski są doskonałą okazją, by zaprezentować ten widowiskowy sport szerszej publiczności.
- Jeśli chodzi o nasz kraj, teqball rozwija się bardzo szybko i dynamicznie w porównaniu do innych krajów. Z roku na rok poziom sportowy rośnie i zawodników przybywa. Zawsze chce się, żeby to szło jeszcze lepiej, ale jak widząc tak przepiękną mielecką halę i tak dobre przygotowanie tego wszystkiego to chce się to robić i przyciąga to kolejnych graczy. Ja zajmuję się promocją tego sportu jeśli chodzi o nasz kraj. Jeździmy do różnych miast z całej Polski i pokazujemy tą dyscyplinę sportu dzieciakom - mówił Bartłomiej Frańczuk, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz uczestnik Mistrzostw Świata.
Teqball to innowacyjne połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego, wymagające precyzji, zręczności i doskonałej techniki. Gra rozgrywana jest na specjalnych, zakrzywionych stołach, a zawodnicy używają do tego nogi, głowy lub klatki piersiowej, aby odbić piłkę nad siatką i zdobyć punkt. Dla kibiców jest to widowiskowy spektakl, pełen spektakularnych akcji i technicznych manewrów.
Mistrzostwa Polski w Teqball w Mielcu potrwają dwa dni - 26 i 27 października. To wydarzenie nie tylko stanowi wyzwanie dla zawodników, ale także okazję dla kibiców do poznania tej wyjątkowej dyscypliny.
Krajowy czempionat w Mielcu odbywa się dzięki współpracy Polskiego Związku Teqball oraz Polskiej Fundacji Sportu i Kultury. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”, co świadczy o rosnącej roli teqballu w promowaniu aktywności sportowej w Polsce.