Zamknij

Jaka jest energetyczna przyszłość biznesu? Ważna debata na Strefie [FOTO]

16:58, 12.04.2022 Aktualizacja: 17:11, 12.04.2022
Od lewej: Tomasz Tłusty, prezes Energii Euro Park, Krzysztof Kapinos, wiceprezes Enervigo i Piotr Andrusiewicz, prezes Enervigo. Od lewej: Tomasz Tłusty, prezes Energii Euro Park, Krzysztof Kapinos, wiceprezes Enervigo i Piotr Andrusiewicz, prezes Enervigo.

• Dwie największe spółki z mieleckiej branży energetycznej - Energia Euro Park oraz Enervigo wspólne z Agencją Rozwoju Przemysłu przygotowały konferencję poświęconą przyszłości rynku energetycznego i technologi optymalizacji kosztów energii.

• Jak podkreślano, rynek energetyczny w ciągu ostatnich lat wszedł w zupełnie nowy etap potrzeb i wyzwań dla biznesu. To za sprawą pakietu klimatycznego, a także dwóch lat pandemii, a ostatnio agresji Rosji na Ukrainę.

• Mieleckie przedsiębiorstwa - działające w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale nie tylko - są ogromnymi odbiorcami energii. W związku z tym, spółka Enervigo wspólnie z Energią Euro Park przygotowały obszerny pakiet propozycji zmierzających do optymalizacji kosztów energii.

[FOTORELACJA]9194[/FOTORELACJA]

Jak zmienia się rynek energetyczny oraz jakie są prognozy na przyszłość? Jakie są dostępne na rynku innowacyjne, sprawdzone technologie i rozwiązania optymalizujące koszty energii? Jak zoptymalizować stopę zwrotu i uniknąć ryzyk inwestycyjnych? Jak wykorzystać aktualnie trwającą transformację energetyczną do budowy trwałych przewag konkurencyjnych?

Odpowiedzi na te pytania podczas konferencji w Inkubatorze Nowych Technologii IN-TECH 1 starali się udzielić eksperci - przedstawiciele spółek Enervigo: prezes Piotr Andrusiewicz, wiceprezes Krzysztof Kapinos, a także prezes Energii Euro Park - Tomasz Tłusty.

- Są trzy główne czynniki, które w najbliższych latach niewątpliwie będą wpływać na ceny energii. To pakiet klimatyczny przyjęty przez UE, ale też okres ostatnich dwóch lat pandemii i teraz okres popandeziczny oraz sytuacja związana z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Te czynniki będą miały na to wpływ - podkreślił już na wstępie konferencji Waldemar Barnaś, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu.

Jak podkreślił Barnaś, konferencja miała pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, czy uda się podołać tym wszystkim wymaganiom i zapobiegać wzrostom cen na energię. 

Jak trudną sytuację przekuć w przewagę?

- Mamy „gorący kamień”, który stanowi istotne wyzwanie zarówno w strategicznym, jak i operacyjnym zarządzaniu biznesami. Mamy do czynienia z absolutnie niestandardową sytuacją na rynku energii - powiedział Krzysztof Kapinos, wiceprezes spółki Enervigo.

- Naszą rolą jest przekazanie wiedzy eksperckiej, po pierwsze, z czego wynikają obecne ceny i trendy na rynku energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Chcemy powiedzieć, jakie są dostępne technologie i rozwiazanie, których celem jest m.in. optymalizacja cen energii, ale również zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, co w obecnej sytuacji ma swoje znaczenie dla biznesów - podkreślił. 

- Chcemy wspólnie zastanowić się, jak tę wydawałoby się ciężką sytuację, przekuć na korzyść, jak zbudować w tych warunkach przewagę konkurencyjną - dodawał Krzysztof Kapinos.

Koniec stabilizacji na rynku energetycznym

- Cena za energię przez lata była na w miarę stabilnym poziomie - powiedział Tomasz Tłusty, prezes Energii Euro Park. - Do 2018 roku, gdzie nastąpiły pewnie zmiany, zaczęły wchodzić certyfikaty CO2, rynek zaczął troszkę odjeżdżać. W ostatnim okresie widzimy jednak, że ceny są mocno spekulacyjne. Dzisiaj trudno jest powiedzieć, że nagle wszystkie składniki zwiększyły się 3-4 krotnie, więc ceny nie do końca się na to przekładają - mówił.

- Najciekawsza jest jednak pozycja na przyszły, 2023 rok. Jeszcze nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ten rok był drogi, gdzie mamy średnią sprzedaży 600 zł za kWh. Na podstawie sytuacji giełdowej i składników składowych kosztów energii prognozujemy na 2023 r. średnią powyżej 800 zł. To kolejna, znaczna różnica i będziemy się zastanawiać, jak do tego podjeść. Nie jesteśmy w stanie zmienić tego, co jest na giełdzie, ale jesteśmy w stanie zmienić nasze podejście do energetyki - podkreślał prezes Energii Euro Park.

- Mamy obecnie istotny, bo prawie dwukrotny wzrost produkcji energii elektrycznej z źródeł fotowoltaicznych. Pozostałe źródła, w tym też odnawialne, odnotowują niestety spadek. Nie oznacza to, że w minionym roku mniej wiało, niż 2 lata temu, ale konsumpcja w krajowym systemie energetycznym odbudowała się po okresie covidowym. Dane nie napawają jednak optymizmem - mówił z kolei Piotr Andrusiewicz, prezes Enervigo.

Kompleksowa odpowiedź i oszczędności do 30 procent?

- Po tylu latach bardzo powoli podążającej transformacji źródeł energetycznych, ponad 75 proc. energii elektrycznej wytwarzanej jest z węgla - brunatnego albo kamiennego. Te bloki stanowią dzisiaj źródła regulacyjne, które „domykają” system. Koszt wytworzenia energii właśnie w tych źródłach determinuje ceny energii elektrycznej, która pojawia się na giełdzie - wyjaśniał Andrusiewicz. 

Zarządzający dwoma największymi spółkami energetycznymi w Mielcu przedstawiali założenia wspólnej oferty dla przedsiębiorstw, której celem jest optymalizacja kosztów energii. Jak podkreślali, możliwe jest wprowadzenie takiej optymalizacji na poziomie nawet do 30 procent.

- Oczywiście nie ma tutaj zasady i to nie jest tak, że w każdym przedsiębiorstwie znajdziemy taki potencjał oszczędności. Jest to jednak taki potencjał, który na pewno w kontekście zadań, które dotychczas zrealizowaliśmy, możemy powiedzieć, że jest do osiągnięcia - mówił Piotr Andrusiewicz, zwracając uwagę, że „30 proc. dzisiaj waży już znacznie więcej, niż ważyło jeszcze dwa lata temu”. 

(ks)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%