Choć Mielec stracił pierwsze miejsce w województwie podkarpackim jeśli chodzi o najniższy poziom bezrobocia, to w praktyce strata na rzecz Dębicy i Stalowej Woli jest symboliczna. - Są to drobne różnice procentowe, ale Stalowa Wola czy Dębica, które nigdy wcześniej jakoś specjalnie się nie wyróżniały jeśli chodzi o niski poziom bezrobocia, teraz mają ten wskaźnik niższy - mówi Stanisław Kagan, radny powiatu mieleckiego.
Radny na ostatniej sesji pytał, „czy są jakieś zagrożenia, czy jesteśmy w stanie utrzymać to medalowe miejsce o najniższym bezrobociu, żebyśmy nie spadli gdzieś niżej”.
Co mówią dane? Stopa bezrobocia w powiecie mieleckim wynosi 5.3% i jest nieco wyższa, niż bezrobocie w Polsce, które wynosi 5.1%, natomiast jest niższe, niż w całym województwie podkarpackim - 8.7%. Powiat Mielecki w województwie podkarpackim jest na trzecim miejscu z najniższym bezrobociem.
- Na 31 grudnia ub. roku liczba bezrobotnych w naszym powiecie to jest 3075 osób - mówi Adriana Miłoś, była wiceprezydent Mielca, która obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.
- Sytuacja wydaje się stabilna, choć oczywiście dochodzą do nas głosy informujące o tym, że ta stopa bezrobocia może się delikatnie zmieniać - dodaje Miłoś.
Jak przyznała zastępca dyrektora PUP, mielecka poczta zgłosiła program zwolnień grupowych. Wynika z niego, że z dobrowolnych zwolnień skorzystało jak na razie 12 osób. - Kierownictwo poczty uspokajało, że nie dotknie to aż tak bardzo naszego powiatu - powiedziała Adriana Miłoś.
- Jeśli chodzi o bezrobocie na naszej strefie ekonomicznej to wydaje się, że nie będzie tu jakichś większych ruchów. Wiemy o tym, że firma meblarska, która początkiem roku zgłosiła program zwolnień grupowych likwiduje zakład produkcyjny w Przeworsku i zwolnienia w naszym mieleckim zakładzie mają dotyczyć niewielkiej ilości osób. Pozostali zwolnieni, którzy mają być objęci tym programem, są poza naszym powiatem - dodaje wiceszefowa mieleckiego urzędu pracy.
[ZT]95344[/ZT]