Zamknij

W Strefie o AI, robotyce i Festiwalu Nauki [FOTO]

Przemysław CynkierPrzemysław Cynkier 15:20, 23.10.2024 Aktualizacja: 15:33, 23.10.2024
reo

Przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy i urzędnicy spotkali się w mieleckiej Strefie Ekonomicznej, by rozmawiać o współdziałaniu związanym z kształceniem technicznym, robotyką, a nawet sztuczną inteligencją. Poznaliśmy datę Mieleckiego Festiwalu Nauki I Techniki 2025, podpisana została też znacząca umowa współpracy.

[FOTORELACJA]11918[/FOTORELACJA]

Agencja Rozwoju Przemysłu oddział w Mielcu wraz z Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu zorganizowała dzisiaj spotkanie poświęcone zacieśnieniu współpracy z mieleckim przemysłem skupionym w SSE Euro-Park Mielec oraz organizacji II Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. 

Do mieleckiej siedziby ARP przyjechało kilkadziesiąt osób, które na początek konferencji wysłuchało prezentacji poświęconej wyzwaniom stojącym przed mieleckim przemysłem w kontekście rozwiązań wykorzystujących AI w zrobotyzowanych procesach produkcyjnych autorstwa Wiktora Cichonia, dyrektora Oddziału ARP w Mielcu.

W trakcie swojego wystąpienia dyrektor Cichoń zwracał uwagę na konieczność szerokiej współpracy przemysłu oraz świata nauki, edukacji. 

– Istotna jest kooperacja z uczelniami technicznymi. Przedsiębiorstwa mogą nawiązać współpracę z wiodącymi ośrodkami akademickimi, które oferują programy badawcze związane z AI, robotyką i automatyzacją – wskazywał Wiktor Cichoń i jako przykład takiej uczelni wskazał Politechnikę Rzeszowską.

O przygotowaniu kadr dla nowoczesnej gospodarki w kontekście tworzonego w Mielcu Branżowego Centrum Umiejętności opowiadał Zdzisław Nowakowski, dyrektor CKPiDN w Mielcu. Przede wszystkim zaprezentował tu prowadzoną przez samorząd powiatowy wielomilionową inwestycję związaną z budową BCU.

Nowakowski, wspólnie ze starostą mieleckim Kazimierzem Gackiem, zapowiedzieli uruchomienie BCU w Mielcu w pierwszych dniach kwietnia 2025 roku, podczas kolejnej edycji Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.

- Tak wykształcić ucznia, by ten trafił do dobrze przygotowanego przemysłu, to najważniejsze wyzwanie oświaty – wskazywał starosta mielecki Kazimierz Gacek.

Starosta barwnie oceniał, że w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki europejska nauka i przemysł nie nadążają za światowymi trendami - WIDEO:

Z Festiwalem Nauki i Techniki, zaplanowanym dokładnie na dni 3-5 kwietnia 2025 roku, wiązać się będzie także II Ogólnopolski Konkursu Robotyki Przemysłowej.

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu organizuje ten konkurs we współpracy z Politechniką Rzeszowską, Agencją Rozwoju Przemysłu Oddział w Mielcu oraz kluczowymi firmami produkującymi roboty: ABB, Astor, Fanuc, Kuka, Mechatronik, Yaskawa. Dzisiaj w Mielcu doszło do uroczystego podpisania porozumienia o współpracy w tej sprawie. 

Konkurs ten ma na celu rozwijanie umiejętności technicznych i programistycznych w dziedzinie robotyki przemysłowej, promowanie kreatywności oraz innowacyjności wśród młodych techników, a także wspieranie współpracy między szkołami a przedsiębiorstwami z sektora robotyki.

Patronaty nad Konkursem objęli Podkarpacki Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik oraz Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Zeszłoroczny, premierowy konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, a wzięła w nim udział większość szkół technicznych z całej Polski, kształcących w zawodzie technik robotyk. Wyróżniał się on na tle innych konkursów tym, że był ściśle powiązany z przemysłem – uczestnicy mieli okazję pracować na zaawansowanych robotach przemysłowych dostarczonych przez partnerów konkursu. 

Konkurs składa się z trzech etapów:

  • Etap szkolny – 10 grudnia 2024 r.
  • Etap on-line – 7-16 stycznia 2025 r.
  • Finał – 4-5 kwietnia 2025 r., który odbędzie się w ramach jubileuszowego XV Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki.

Konkurs będzie również okazją do zaprezentowania osiągnięć uczniów, ich nauczycieli i opiekunów, wspierając rozwój przyszłych kadr technicznych w kluczowych dziedzinach Przemysłu 5.0.

Wiodącym przesłaniem tegorocznego Festiwalu Nauki i Techniki będzie: „W poszukiwaniu wiedzy, motywacji i pomysłu na siebie”. 

Podczas pierwszego dnia Festiwalu nastąpi Otwarcie „Branżowego Centrum Umiejętności – kadry dla przemysłu lotniczego”, połączone z wykładami oraz panelami dyskusyjnymi poświęconymi wdrażaniu sektorowych ram kwalifikacji – kluczowego elementu dostosowywania edukacji do potrzeb dynamicznie zmieniającej się gospodarki.

Szczególnym wydarzeniem, które wykracza daleko poza Mielec, będzie także konferencja „AI i robotyki w przemyśle lotniczym – wpływ na gospodarkę przyszłości oraz kluczowe kompetencje społeczeństwa”.

- Musimy pokazywać młodzieży ścieżki kształcenia relatywnie wcześniej, te wszystkie działania zaplanowane w Mielcu są krokami rozwojowymi tej idei. Świat się dynamicznie zmienia i musimy się do tego szybko dostosowywać – komentował prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor do spraw rozwoju i współpracy Politechniki Rzeszowskiej.

Mielecki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu zapowiedział natomiast konkurs dla szkół z pulą nagród sięgającą 30 tysięcy złotych pod hasłem „Nakręć swoją przyszłość! Wybierz zawód z przyszłości”. Konkursowym zadaniem będzie stworzenie wideo promującego zawód z listy zawodów o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy.

Więcej informacji wkrótce. 

[WHATSAPP]0[/WHATSAPP]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%