Zamknij
REKLAMA

Kilka zdań o wybieraniu motywu fototapety

11:00, 13.09.2018 | Materiał partnera

Motyw fototapety decyduje o efekcie dekoracyjnym, jaki uzyskamy we wnętrzu. Czy da się przewidzieć ten efekt? Co trzeba wiedzieć, żeby dobrze wybrać zdjęcie do wydruku jako fototapeta?

Naklejanie fototapet nie wymaga remontu wnętrza, dlatego jest tak popularne. Oczywiście warto przy okazji odświeżyć pomieszczenie, choćby pomalować sufit i pozostałe ściany. Dzisiejsze farby ścienne pozwalają to zrobić bez zabrudzenia mieszkania i ochlapania wszystkiego dokoła.

Naklejanie fototapety to coś więcej niż tylko wybranie kolorowego motywu bez głębszego zastanowienia się nad skutkami takiej decyzji. Decydując się na dekoracje fototapetami musimy przede wszystkim zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli chcemy ożywić zbyt monotonne i nudne wnętrze, to jako motyw wybierzemy kolorowe zdjęcie lub grafikę. Pamiętajmy, że fototapeta to będzie wybrane zdjęcie powiększone do wymiarów całej ściany. To, co nam podoba się na zdjęciu, niekoniecznie będziemy aprobować na ścianie. Może okazać się, że te kolorowe plamy są zbyt duże, zbyt jaskrawe, szybko nas męczą. Dobór motywu w tym przypadku to kwestia dużego doświadczenie, które ma projektant wnętrz. Warto skorzystać z jego pomocy, a przynajmniej porady, a wtedy zwiększamy swoje szanse na ciekawą dekorację i na pewno nie zmarnujemy pieniędzy (zobacz na stronie sklepu - https://fototapety.art/).

Ożywienie wnętrza to nie jedyny efekt, który możemy uzyskać. Często w kolorowych wnętrzach naklejane są fototapety w różnych odcieniach szarości, popularnie nazywane czarno białymi. Tego rodzaju fototapeta również będzie wyróżniać się we wnętrzu, ale nieco go „uspokoi”. W obydwu przypadkach efekt uzyskiwany jest dzięki wielkości fototapety jako dekoracji. Fototapeta przyciąga uwagę, staje się najważniejszym elementem aranżacji pomieszczenia, kosztem mebli, wyposażenia i innych dekoracji. Jeśli wpływ fototapety na wygląd wnętrza jest zbyt duży, to można spróbować naklejać ją na część ściany. Ten zabieg pozwoli na dużą obniżkę ceny fototapety, ponadto można przygotować ciekawszą kompozycję, a fototapety nic nie będzie zasłaniać. Jeżeli fototapeta będzie nadal za duża, to zostaje nam rezygnacja z niej na rzecz obrazu, również drukowanego na zamówienie. Odpowiednio zmieniając proporcje i wymiary obrazu, uzyskamy pożądane efekty.

Ożywienie lub uspokojenie wystroju wnętrza to nie są jedyne efekty, które można osiągnąć przy użyciu fototapety. Najbardziej znane są efekty 3d, które są po prostu wykorzystaniem pewnych właściwości fotografii lub grafiki. Na wielu zdjęciach krajobrazowych lub zdjęciach architektury miejskiej widoczne są linie perspektywy. Takie zdjęcie przeniesione na ścianę jako fototapeta daje wrażenie przestrzeni, obserwator nie dostrzega płaskiej ściany, tylko trójwymiarową przestrzeń. Efektem jest odczuwalne powiększenie przestrzeni, chociaż jest to tylko wrażenie poprawiające komfort pobytu w zbyt małym wnętrzu. Do tego celu nadają się również zdjęcia odległych krajobrazów bez pierwszego planu, czego klasycznym przykładem są góry po drugiej stronie jeziora. Obiekty widziane w dużym oddalenie wywołują to samo odczucie, zwłaszcza że w takich przypadkach działa również tzw. perspektywa powietrzna. Trzecim motywem są abstrakcyjne grafiki, dzięki którym nie potrafimy określić, jak daleko od nas jest ściana (przykłady to fototapety w kuchni - https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-kuchni/).

Warto również wspomnieć o całej grupie motywów na fototapety dla dzieci, dzięki którym fototapety mogą być wykorzystywane do zabawy, nauki, rozwijania wyobraźni dziecka itp. W bazach sklepów jest bardzo dużo takich zdjęć, a przede wszystkim grafik, które zamieszczone na fototapecie mogą pomóc w rozwoju wrażliwości dziecka. Pamiętajmy tylko o laminowaniu fototapet, dzięki temu zyskują wytrzymałość mechaniczna i zmywalność po zabrudzeniu.

Tych kilka uwag powyżej to tylko zasygnalizowanie wielu problemów, z którymi może zetknąć się urządzający mieszkanie. Nie zawsze zdajemy sobie z tego, jak będzie wyglądała fototapeta na ścianie, ale od czego jest internet. Wiele portali internetowych publikuje mnóstwo zdjęć z przykładowych aranżacji z wykorzystaniem fototapet. Oglądajmy je długo i często, szukajmy inspiracji i ciekawych przykładów. Poza oczywistą korzyścią w postaci wyobrażenia o wykorzystaniu fototapet jest to czynność bardzo przyjemna i wciągająca.

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%