[FOTORELACJANOWA]13007[/FOTORELACJANOWA]
W piątek, 26 czerwca 2025 roku, w malowniczej miejscowości Trzciana koło Mielca odbył się niezwykły wernisaż wystawy malarstwa Józefa Krużla – artysty urodzonego w tej samej miejscowości 65 lat temu. Wydarzenie miało szczególny wymiar, ponieważ właśnie w ten dzień artysta obchodził swoje urodziny, co nadało całemu przedsięwzięciu wyjątkową oprawę.
Wystawa odbyła się w niezwykłej przestrzeni nazwanej OBORART, która mieści się w budynku dawnej stajni przekształconej w kameralną galerię sztuki. Ta unikalna lokalizacja w Trzcianie 230, w gminie Czermin, znajduje się zaledwie kilkanaście minut jazdy samochodem od centrum Mielca.
Józef Krużel, gospodarz wydarzenia, podkreślał ideę miejsca. - Na styku natury i kultury chcę stworzyć miejsce europejskie, zakorzenione w lokalnej tradycji; wpisane w Małopolski pejzaż, służące wymianie idei w przestrzeni współczesnej sztuki – wskazał.
OBORART ma kontynuować tradycję dawnych miejsc integracji społecznej, takich jak remiza czy kuźnia, gdzie mieszkańcy spotykali się przy ogniu i wspólnie spędzali czas.
Józef Jan Krużel, urodzony 26 czerwca 1960 roku w Trzcianie koło Mielca, to malarz i designer o międzynarodowym dorobku. W 1985 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W latach 1985-1986 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.
Od 1990 roku mieszka i pracuje we Francji, gdzie uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, fotografię oraz scenografię, a także projektuje i aranżuje wystawy i wnętrza. Mimo trzydziestu lat spędzonych za granicą, artysta pielęgnuje silne związki z polską tradycją malarską.
Ekspozycja zaprezentowana w miniony piątek i zatytułowana „Malarstwo” przedstawia niezwykłą różnorodność prac artysty. Wśród eksponowanych dzieł znalazły się zarówno portrety o charakterze symbolicznym, jak i eksperymentalne pejzaże będące wynikiem „procesu" twórczego artysty.
Szczególną uwagę zwracały portrety historyczne, w tym portret śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego namalowany po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Artysta zaprezentował również portret Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, którego poznał osobiście w 2020 roku w Pałacu Biskupim w Krakowie.
Z drugiej strony wystawa prezentowała również „totalną fantastykę" – prace eksperymentalne, wśród których wyróżniał się obraz przedstawiający sowę. To dzieło powstało na zamówienie przyjaciela artysty, właściciela tartaku. Sowa jako motyw inspiruje artystę ze względu na swoją tajemniczość i symbolikę, którą sam określa jako „trochę masońską".
Co ważne, w zdecydowanej większości są to dzieła o wielkoformatowe, których odbiór wywołuje znacznie głębsze doznania, niż klasyczne „małe” portrety.
Artysta osobiście witał wszystkich przybyłych, wyrażając zaskoczenie tak dużym zainteresowaniem malarstwem.
Szczególne słowa podziękowania skierował do swojego przyjaciela ze studiów na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Mirosława Czyżykiewicza, znanego polskiego barda, który przyjechał na wernisaż aż ze Szczecina.
Mirosław Czyżykiewicz to uznany pieśniarz, gitarzysta, poeta i kompozytor, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (wcześniej studiował także przez 3 lata w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych). Największą popularność przyniósł mu album „Ave", który do dziś zdobywa publiczność i wiernych słuchaczy.
Czyżykiewicz zresztą rozpoczął piątkowy wernisaż swoim krótkim recitalem, a jeden z utworów „zilustrowała” młoda para taneczna.
Józef Krużel wyraził również wdzięczność swojej szacownej małżonce, Dorocie Krużel, witając ją jako „najbardziej zacnego gościa".
Ciekawostką było pojawienie się w Trzcianie trenera FKS Stal Mielec Ivana Djurdjevicia. Przyjechał także starosta Kazimierz gacek i wiceprzewodniczący Rady Powiatu jacek Tejchma.
OBORART ma stać się nowym centrum międzynarodowej integracji artystycznej w regionie. Jak podkreślono podczas otwarcia, w tym miejscu „kiedyś był zagajnik koni", a nawet „świnie". Dziś Trzciana nie ma już ani świń, ani krów, a konie, jeśli są, to jedynie dla rekreacji.
Galeria powstała jako miejsce, gdzie sztuka spotyka historię i tradycję. OBORART to przestrzeń do „międzynarodowej integracji spotkań, wymiany poglądów na tematy artystyczne i inne", której oficjalną inauguracją stał się właśnie wernisaż Józefa Krużla.
Wystawa malarstwa Józefa Krużla w OBORART Trzciana to wydarzenie, które nie tylko prezentuje dorobek utalentowanego artysty mieszkającego we Francji, ale także wskrzesza nowe życie w historycznych przestrzeniach, czyniąc je ośrodkiem kulturalnym na mapie regionu mieleckiego.
To doskonały przykład tego, jak współczesna sztuka może ożywić tradycyjne przestrzenie wiejskie, tworząc nowe miejsca spotkań i inspiracji artystycznej.
OBORART poznaliśmy przed rokiem, w październiku 2024 roku z okazji minibenefisu z okazji 40-lecia działalności fotograficznej Bogumiła Krużla. To wydarzenie stanowiło faktyczną inaugurację galerii jako przestrzeni artystycznej.
W sobotę, 17 maja 2025 roku OBORART wzięło udział w ogólnopolskiej Nocy Muzeów. Wydarzenie to było pierwszym dużym otwarciem galerii dla szerszej publiczności po październikowej inauguracji.