Zamknij
REKLAMA

Poznaj cechy korzystnego kredytu samochodowego

10:44, 10.06.2019 | Materiał partnera

Chcesz kupić samochód na kredyt? Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie finansowego zobowiązania, porównaj dostępne oferty. Dobry kredyt na samochód powinien spełniać kilka istotnych cech. Skorzystaj z poniższych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Chociaż wielu Polaków decyduje się na nabycie auta za gotówkę, większość korzysta ze wsparcia finansowego banków. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zachować płynność finansową poprzez rozłożenie na raty wydatków związanych z zakupem pojazdu. Aby jednak kredyt na samochód był korzystnym rozwiązaniem, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Dobre warunki finansowe

Dwa różne kredyty z identycznym oprocentowaniem wcale nie muszą być tak samo korzystne. Dlaczego? Poza oprocentowaniem, istotną rolę odgrywają inne koszty nakładane przez banki. Inna może być wysokość prowizji, ubezpieczenia kredytu czy nawet opłaty przygotowawczej (o ile jest pobierana). Z tego powodu oprocentowanie wcale nie powinno być wyznacznikiem atrakcyjności oferty. Znacznie bardziej wiarygodne informacje niesie RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia ona bowiem nie tylko odsetki, ale również wszelkie koszty pozaodsetkowe.

Optymalna wysokość miesięcznej raty

Wysokość miesięcznej raty wpływa na zdolność kredytobiorcy do spłaty zobowiązania. Im jest niższa, tym mniejsze obciążenie dla domowych finansów i większe prawdopodobieństwo terminowego uregulowania należności.

Chociaż wysokość raty można obniżyć poprzez wydłużenie okresu kredytowania, wcale tak być nie musi. Za przykład może posłużyć Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody (RRSO 8,41%) dostępny w ofercie Toyota Banku. Jest to tzw. kredyt TCM bazujący na cyklicznej wymianie pojazdów, w którym miesięczne raty są niższe nawet o 40% w porównaniu do standardowego kredytu. Stanowią bowiem tę część wartości pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie jego wartości na przestrzeni okresu kredytowania.

Uproszczone procedury

Zastanawiasz się, jaki powinien być korzystny kredyt na samochód? Dobrze, jeśli jest przyznawany w oparciu o uproszczone procedury. Skrócenie ich do minimum przekłada się bowiem na szybszą ścieżkę kredytową, a co za tym idzie – przekazaniem pojazdu kredytobiorcy.

Sprawdź, gdzie możesz liczyć na ograniczone formalności, co oznacza dostarczenie podstawowych dokumentów finansowych, np. wyciągu z konta bankowego czy oświadczenia o wysokości osiąganych dochodów.

Wysokość wkładu własnego

Kredyt na samochód wybierają często te osoby, które przed zakupem auta za gotówkę wstrzymuje brak wystarczających środków. W przypadku finansowania przez bank wystarczy wpłacić minimalny wkład własny, np. 10% wartości pojazdu. Przy samochodach kosztujących do 100 000 zł to wydatek rzędu zaledwie kilku tysięcy złotych.

Skoro już wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze korzystnego kredytu samochodowego, czas przystąpić do działania. Porównaj dostępne oferty, zdecyduj się na konkretny produkt kredytowy i… spełnij marzenia o nowym samochodzie prosto z salonu.

 

(Materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA