Zamknij

Spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi: Opowieści zza Spiżowej Bramy [FOTO]

17:46, 22.11.2024 jk Aktualizacja: 20:16, 22.11.2024
Fot. Joanna Krupa Fot. Joanna Krupa

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu odbyło się wyjątkowe spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi – pisarką, dziennikarką i jedną z niewielu świeckich kobiet, które były obywatelkami Watykanu. To niezwykłe wydarzenie przyciągnęło tłumy, które z zapartym tchem słuchały opowieści o życiu za Spiżową Bramą i pracy w sercu Kościoła katolickiego.

[FOTORELACJA]12046[/FOTORELACJA]

- Magdalena Wolińska-Riedi na pewno jest doskonale państwu znana z telewizji, 20 lat na Półwyspie Apenińskim, z czego 17 za Spiżową Bramą w trakcie pontyfikatu trzech papieży. Serdecznie witam i dziękuję za przybycie, mimo napiętego grafiku związanego z promocją nowej książki „Rzym od Kuchni” o której będziemy dzisiaj również rozmawiać, będzie można zdobyć autograf i kupić książki - mówił podczas rozpoczęcia Tomasz Leyko, zastępca Prezydenta Miasta Mielca.

- Cieszę się bardzo, że jestem tutaj dziś z państwem. Ten ostatni okres był dla mnie bardzo płodny, w pięć lat powstało pięć książek. Dosłownie tydzień temu pojawiła się ostatnia książka. Jest to rzymski weekend na podkarpaciu w ten wieczór dosyć zimny, ale mam nadzieję, że nasze opowieści nas wszystkich rozgrzeją. Bardzo nam wszystkim tego życzę - mówiła autorka Magdalena Wolińska-Riedi.

Magdalena Wolińska-Riedi urodziła się w Warszawie w 1979 roku. Pochodząca z prastarego rodu Odrowążów i rodziny Wolińskich herbu Jastrzębiec, autorka łączy arystokratyczne korzenie z zamiłowaniem do historii i kultury. Jej ścieżka edukacyjna była równie imponująca: ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, studia doktoranckie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną PISM w Warszawie.

W 2003 roku, jako żona członka Gwardii Szwajcarskiej, zamieszkała w Watykanie, gdzie przez lata była sąsiadką trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Wspominała, jak bliskie były to relacje i jak wpływały na jej życie codzienne. Z bliska przeżywała największe wydarzenia dla Kościoła i świata, jakie działy się na naszych oczach w ciągu ostatnich dwóch dekad. Obecnie mieszka po drugiej stronie watykańskich murów, w Rzymie, przy samym Placu Świętego Piotra.

Była tłumaczką Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, a także autorką przekładów na język polski tak znanych pozycji jak „Świadectwo” i „Papież, który nie umiera”. Jest też realizatorką i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie oraz papiestwie, w tym słynnej bestsellerowej serii „Tajemnice Watykanu”, co najbardziej zainteresowało publiczność.

Jako zagraniczna korespondentka Telewizji Polskiej przez dekadę relacjonowała wydarzenia z Watykanu, Rzymu i rejonu Morza Śródziemnego, co – jak podkreślała – traktowała jako misję.

Magdalena Wolińska-Riedi jest autorką poczytnej trylogii: „Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie” oraz „Z Watykanu w świat”. W swoich książkach przybliża czytelnikom nie tylko życie za murami Watykanu, ale także kulisy wielkich wydarzeń, które zmieniły współczesny Kościół i świat. 

Podczas spotkania pisarka barwnie opowiadała o chwilach przeżytych w cieniu Spiżowej Bramy – od codzienności w Watykanie po wydarzenia takie jak śmierć Jana Pawła II czy rezygnacja Benedykta XVI.

Magdalena Wolińska-Riedi zachwyciła mielecką publiczność swoją wiedzą, autentycznością i ciepłem. W części poświęconej pytaniom, uczestnicy chętnie dopytywali o szczegóły z życia w Watykanie, a także nowe literackie plany. Nie zabrakło również autografów i wspólnych zdjęć.

(jk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%