Zamknij

Jakie jest najlepsze konto dla dzieci?

12:02, 11.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:34, 11.06.2021

Coraz więcej rodziców decyduje się na to, aby założyć konto dla swojego dziecka. Powodów ku temu jest co najmniej kilka - m.in. chęć zapewnienia dziecku bezpieczeństwa wynikającego z posiadania środków jedynie na karcie płatniczej, a nie w postaci gotówki. O tym, dla kogo można założyć takie konto oraz jakie z kont przeznaczonych stricte dla dzieci można uznać za najlepsze - podpowiadamy w artykule.

Konto dla dziecka - kiedy może zostać założone?

Ogólne zasady dot. założenia konta dla dziecka w dużej mierze zależą od instytucji finansowej, która posiada je w ofercie. Najpopularniejsze są dwie formy kont tego typu: dla dzieci pomiędzy 13 a 18 rokiem życia oraz dla młodzieży (uczniów i studentów) w wieku od 18 do 24 lat. Niektóre banki umożliwiają jednak założenie rachunku dla dziecka w każdym wieku, również poniżej 13 roku życia.

W jaki sposób założyć konto?

Założenie konta następuje poprzez złożenie wniosku w placówce banku lub online. Należy podać pełne dane osobowe oraz przedstawić dokument tożsamości (w przypadku osoby niepełnoletniej może być to legitymacja szkolna). Podpisana zostaje umowa, na którym widnieją nie tylko dane dziecka, ale także rodzica (lub opiekuna prawnego), bowiem to on jest właściwym właścicielem konta. Dziecko natomiast otrzymuje możliwość pełnego korzystania z udostępnionych w ramach konta usług - m.in. karty płatniczej, dokonywania płatności za pośrednictwem telefonu lub opcji BLIK, wykonywania i otrzymywania przelewów czy wypłaty gotówki z bankomatu.

Dlaczego warto założyć konto dla dziecka?

Jeśli konto zostanie założone dla dziecka poniżej 13. roku życia, może stanowić ono formę "skarbonki", gdzie zostaną odkładane środki na jego edukację lub, ogólnie, łatwiejszy start w życie. Natomiast starsze dziecko, posiadające własne konto bankowe, może już od najmłodszych lat uczyć się samodzielności, odpowiedzialności oraz właściwego dysponowania pieniędzmi.  zęsto oferowane są także różnego rodzaju zniżki, np. na zakup biletów do kina.

Co stanie się z kontem, jeśli dziecko skończy 18 lat?

Po ukończeniu przez dziecko 18 lat, konto dla dziecka/młodzieży zostaje przekształcone w konto osobiste. Jest ono jednak prowadzone na dużo korzystniejszych warunkach - przykładowo, rzadko kiedy obowiązuje opłata za posiadanie rachunku. Wtedy też warto opowiedzieć swojej pociesze lub zlecić to specjaliście, aby przedstawiła, co to jest RRSO i jak określić koszt kredytu za pomocą rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Jakie konto wybrać?

Wybór najlepszego konta zależy od kilku czynników, m.in. wysokości opłat za wszystkie usługi związane z prowadzeniem konta (korzystanie z karty płatniczej, wypłata gotówki w bankomacie itp.). Chcąc tego dokonać, należy wnikliwie przeanalizować wszystkie interesujące klienta oferty banków posiadających taki produkt. Odwiedzenie co najmniej kilku stron internetowych zajmuje sporo czasu - aby go zaoszczędzić, warto skorzystać z rankingu, np. konto dla dzieci - bankowe-konto.pl. Zawiera on istotne informacje dotyczące danego typu kont oraz ocenę każdego z nich. Wybranie odpowiedniej oferty jest ważne szczególnie w sytuacji, gdy dziecko nie będzie używało konta regularnie.

Założenie konta dla dziecka jest świetną opcją. Nie tylko umożliwia mu swobodny, a zarazem bezpieczny dostęp do posiadanych pieniędzy, ale także ma charakter edukacyjny - uczy przede wszystkim odpowiedzialności. Posiadanie przez młodego człowieka konta bankowego jest także sporym ułatwieniem dla rodzica, ponieważ w sytuacji, gdy potrzebuje ono wsparcia finansowego (np. na wycieczce szkolnej), zapewnienie mu dodatkowych środków staje się prostsze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%