Zamknij
REKLAMA

Ryzyko powikłań po szczepieniach biorą na siebie! Państwo wypłaci grubą kasę

10:45, 13.01.2021 | Źródło: bankier.pl / money.pl / PAP
Skomentuj
REKLAMA

Będzie Fundusz Kompensacyjny za działania niepożądane szczepionki na COVID-19. Szczegóły projektu ujawnił minister Adam Niedzielski. Rząd szykuje grubą kasę.

Najprawdopodobniej już na początku przyszłego tygodnia do konsultacji trafi projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przekazali szczegóły podczas specjalnej konferencji. 

Kto będzie uprawniony do otrzymania świadczenia?

- O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ile będzie wynosiło świadczenie? 

Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski świadczenie kompensacyjne będzie wahało się od 10 tys. -  w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł. 

- Zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia - powiedział na konferencji Niedzielski.

Skąd będą pochodzić pieniądze? 

Minister Niedzielski zaznaczył, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.

- Od roku 2022, kiedy obejmie się tym rozwiązaniem wszystkie szczepienia ochronne, Fundusz będzie finansowany również z wpłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty - powiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Do tej pory w Polsce odnotowano 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jak tłumaczył minister tylko 4 miały poważny przebieg, a 1 ciężki.

Gdzie będzie można składać wnioski? 

Odpowiednie dokumenty przyjmować będzie biuro Rzecznika Praw Pacjenta. To właśnie RPP będzie przyznawał środki. 

- Wnioski będą musiały zawierać dokumentację medyczną ? tłumaczy Bartłomiej Chmielowiec.

Decyzja ma być wydawana w ciągu 60 dni od złożenia wniosku. W przypadku, kiedy decyzja będzie pozytywna świadczenie zostanie wypłacone, w przypadku negatywnej decyzji będzie można złożyć skargę do sądu administracyjnego. Będzie na to 30 dni. 

(Źródło: bankier.pl / money.pl / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

mmmm

3 0

Tak im wierzę jak firmom ubezpieczeniowym jak mają wypłacić odszkodowanie , wtedy wyciągają kruczki prawne . 12:35, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Haha dobre toHaha dobre to

3 0

A co mi z pieniędzy jak zdrowie stracę no co albo jak fikne pfff wolę zdrowie niż pieniądze zdrowia nie kupi nikt nara 14:48, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nasze DoktoryNasze Doktory

2 0

Jak pacjenty to udowodnią mafii. 15:05, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

klikbajt klikbajt

0 0

No, to po to szykowana jest zmiana w mandatach (zakaz odmowy przyjęcia) , w końcu trzeba od kogoś zebrać kasę na te niby rekompensaty, a potem walić sciemę, ze to niby z jakiegoś funduszu covidowego. 15:26, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QWERTYQWERTY

1 0

no nie jak biorą na siebie to zupełnie zmienia postać rzeczy, to już biegnę w te dyrdy zapisać się w kolejkę skoro Niedzielski jest gwarantem tego brania na siebie no to nie, to takie gwarancje to ja rozumiem i ufam mu bardziej niż proboszczowi, taki gwarant to o ho ho - gdzie ta lista dawać szybciutko, aż 100 tysięcy odszkodowania, od Wałęsy dostałem 100 milionów ale to było przed denominacją czyli dziś to by było tylko 10 tysięcy. 16:04, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZawiszaZawisza

2 0

Już mi obiecali Sasin rekompensata za podwyżkę prądu, szumowski za 200 mil respiratory , Morawiecki prom dla żeglugi bałtyckiej, patryjoty , simiglowce antek niewirze im jak psom gaszefciarze i miekiszony 21:17, 13.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA