O tym się mówi

Zamknij

Tory będą gotowe, pociągów nie będzie. Pociągi do Sandomierza dopiero po 2031 roku?

Marietta Mateja-Nowak Marietta Mateja-Nowak 13:30, 23.06.2026 Aktualizacja: 13:45, 23.06.2026
Tory będą gotowe, pociągów nie będzie.Pociągi do Sandomierza dopiero po 2031 roku? W nowym przetargu na realizację przewozów kolejowych do 2031 roku nie uwzględniono nowych pociągów regionalnych kursujących przez Padew Narodową do Sandomierza.

Mieszkańcy Mielca od lat słyszeli, że modernizacja linii kolejowej nr 25 to pierwszy krok do odbudowy kolejowych połączeń na północy Podkarpacia. Tymczasem, jak informuje portal Rynek-Kolejowy.pl, mimo zakończenia prac na odcinku Padew Narodowa – Sandomierz, pasażerskie pociągi regionalne mogą nie pojawić się tam jeszcze przez wiele lat. Oznacza to, że długo wyczekiwane połączenie kolejowe Mielca z Sandomierzem pozostanie jedynie niezrealizowaną perspektywą.

To oznacza, że długo wyczekiwane połączenie kolejowe Mielca z Sandomierzem pozostanie jedynie niezrealizowaną perspektywą.

Inwestycja jest, połączeń brak

Trwa modernizacja linii kolejowej nr 25 pomiędzy Padwią Narodową a Sandomierzem. Inwestycja ma przywrócić pełną przejezdność trasy i poprawić parametry techniczne linii. Jeszcze dwa lata temu samorząd województwa podkarpackiego deklarował zainteresowanie uruchomieniem dodatkowych połączeń regionalnych do Sandomierza po zakończeniu prac.

Dziś sytuacja wygląda inaczej. Jak wynika z informacji opublikowanych przez branżowy portal „Rynek Kolejowy”, w nowym przetargu na realizację przewozów kolejowych do 2031 roku nie uwzględniono nowych pociągów regionalnych kursujących przez Padew Narodową do Sandomierza. W praktyce oznacza to, że nawet po zakończeniu modernizacji mieszkańcy Mielca nie zyskają nowych połączeń pasażerskich w tym kierunku.

Warto podkreślić, że już pod koniec sierpnia pociągi mają wrócić na cały odcinek linii kolejowej nr 25 do Padwi Narodowej po zakończeniu zasadniczych prac modernizacyjnych. Tory, perony i infrastruktura będą gotowe do prowadzenia ruchu, jednak nadal brakuje ostatecznych decyzji dotyczących finansowania i uruchomienia przewozów pasażerskich na tym odcinku.”

Mielec miał być jednym z głównych beneficjentów

Dla naszego miasta reaktywacja połączeń na północ oznaczałaby znacznie więcej niż tylko wygodny dojazd do Sandomierza.

Powstałby bowiem kolejowy ciąg komunikacyjny łączący Dębicę, Mielec, Padew Narodową i Sandomierz. Dzięki temu mieszkańcy mogliby korzystać z nowych możliwości dojazdu do pracy, szkół, instytucji publicznych czy atrakcji turystycznych. Zyskałaby również lokalna gospodarka oraz sektor turystyczny.

Po przywróceniu ruchu pasażerskiego do Mielca w 2021 roku wielu mieszkańców liczyło, że kolejnym etapem rozwoju kolei będzie właśnie uruchomienie połączeń w kierunku województwa świętokrzyskiego. Teraz okazuje się, że ten scenariusz został odłożony na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Tory będą, ale pociągi nie pojadą

Paradoks całej sytuacji polega na tym, że infrastruktura kolejowa będzie gotowa do obsługi ruchu pasażerskiego. Problemem nie jest więc brak torów czy stacji, lecz brak decyzji o finansowaniu przewozów.

Obecnie oferta regionalna między Podkarpaciem a Sandomierzem ogranicza się do jednej pary połączeń dziennie. Samorząd województwa tłumaczy ostrożność m.in. trwającymi inwestycjami kolejowymi oraz koniecznością analizowania przyszłego popytu na przewozy.

Dla mieszkańców Mielca oznacza to jednak jedno – nawet jeśli modernizacja linii zakończy się zgodnie z planem, regularne pociągi do Sandomierza mogą nie pojawić się wcześniej niż po 2031 roku.

Niewykorzystany potencjał?

Eksperci od lat zwracają uwagę, że skuteczny rozwój kolei nie polega wyłącznie na budowie i modernizacji infrastruktury. Kluczowe jest również zapewnienie atrakcyjnej oferty przewozowej.

W przypadku Mielca istnieje ryzyko, że kolejna kosztowna inwestycja nie przełoży się na realne korzyści dla mieszkańców. Tory połączą Podkarpacie z Sandomierzem, ale pasażerowie nadal będą zmuszeni wybierać samochód lub komunikację autobusową.

Pytanie, które coraz częściej pojawia się wśród mieszkańców regionu, brzmi więc: po co modernizować linię kolejową, jeśli przez wiele kolejnych lat nie będą kursować po niej pociągi pasażerskie?

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%