Taka sytuacja nie zdarza się często – 26 grudnia wypada w piątek. Dla wielu wiernych pojawia się więc pytanie o post i wstrzemięźliwość. Kościół przypomina zasady, a biskupi podejmują decyzje.
W tym roku kalendarz ułożył się w sposób, który może budzić wątpliwości wśród wiernych. Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia, przypada w piątek. To dzień święta św. Szczepana, ale jednocześnie – zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego – piątek jest dniem wstrzemięźliwości od spożywania mięsa.
Wbrew powszechnemu przekonaniu ani oktawa Bożego Narodzenia, ani samo święto św. Szczepana nie znoszą automatycznie piątkowego charakteru tego dnia. Oznacza to, że bez dodatkowej decyzji wiernych nadal obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Kluczową rolę odgrywa w tej sytuacji decyzja biskupa diecezjalnego. Prawo kanoniczne dopuszcza możliwość udzielenia dyspensy, czyli zwolnienia z piątkowej wstrzemięźliwości. I właśnie z tej możliwości skorzystało już wielu polskich biskupów.
W wydanych komunikatach hierarchowie informują wiernych, że mogą odstąpić od postu w drugi dzień świąt, ale jednocześnie zachęcają, by skorzystanie z dyspensy nie było „za darmo”.
Biskupi, którzy zdecydowali się na udzielenie dyspensy, wskazują różne formy duchowego zastępstwa. Najczęściej pojawiają się zachęty do modlitwy w określonych intencjach, praktykowania uczynków miłosierdzia, wsparcia potrzebujących czy podjęcia innych form pokuty i pobożności.
W praktyce oznacza to, że wierni korzystający z dyspensy powinni sprawdzić komunikat swojej diecezji, bo zalecenia mogą się różnić w zależności od miejsca.
Warto też przypomnieć, że wstrzemięźliwość od mięsa dotyczy katolików od 14. roku życia. Natomiast post w ścisłym znaczeniu – czyli ograniczenie liczby posiłków – obowiązuje osoby dorosłe między 18. a 60. rokiem życia i nie dotyczy 26 grudnia.
Drugi dzień świąt w piątek to kalendarzowy zbieg okoliczności. Ostateczna odpowiedź na pytanie „jeść czy nie jeść mięso” zależy więc od decyzji biskupa w danej diecezji – i od tego, czy wierni zdecydują się skorzystać z udzielonej dyspensy.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz Дмитрий Белов z Pixabay
1 2
Witam. Zadajmy pytanie ile Polaków przetarzega nakazów kościelnych. Odp. Mniejszość. Ale jak są święta to my jacy jesteśmy dobrzy. Ale święta święta i po świętach. Ja osobiście nie chodzę do kościoła i nie przestrzegam postów i nakazów. Żyje w miarę uczciwie i tolerancjnie. A my Polacy ,byłe ja ,mi wszystko należy , co mnie to obchodzi, a tu śmieć wyrzucę .Tak uczciwość nas. Wesołych świąt
3 0
Czy w hej Mielec pracują idioci?
1 0
Patrząc na to, że większość artykułów (zwłaszcza tych partjnych) ma zablokowane komentarze to można tak definitywnie stwierdzić. Polecam Korso w tych czasach czytać, gdyż tutaj artykuły ostatnimi czasy pachną jakby były robione na siłę!
1 0
Patrz na źródło, w RMF też idioci. Ale znam taką jedną co nie *%#)!& piątek to piątek i żaden Biskup nie będzie jej mówił że jest inaczej. W innych sprawach jak coś powiem o Biskupie to oczy chce wydrapać 🤣.
0 1
Proponuję jeść pod osłoną nocy lub wypływać statkiem na morze bo w nocy Bóg niedowidzi a na morzu go nie ma. Tak chyba jest w Islamie jak się nie mylę. Obie religie pochodzą od Abrahama więc wierzymy w tego samego Boga, różnica jest taka że kiedyś nastąpił rozłam i każdy z pseudo proroków poszedł swoją drogą.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.mielec.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz