Zamknij
REKLAMA

Brak obowiązku zakrywania nosa i ust jedynie w określonych sytuacjach

10:12, 08.08.2020 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

Po szerokich konsultacjach ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny w sprawie zakrywania ust i nos, zdecydowaliśmy się na pilne wdrożenia zmiany w zakresie obowiązku stosowania maseczek, przyłbic i części odzieży - poinformował PAP wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Wiceminister podał, że rozporządzeniu, które zacznie obowiązywać od soboty, dokonano zmian w porównaniu z pierwotnym brzmieniem projektu.

"Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny" - powiedział Cieszyński.

Początkowo planowano przepis, że od 1 września 2020 r. zostanie wprowadzony obowiązek przedstawiania zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.

Obecnie, w ostatecznej wersji rozporządzenia - jak wskazał Cieszyński - jest przepis gwarantujący, że od 8 sierpnia obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa, jeśli nie za pomocą maseczki, to przy użyciu przyłbicy (w tym tylko takiej zakrywającej ust i nos) lub części odzieży.

Wyłączenia od tej zasady obejmą - jak podał wiceminister - m.in. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, a także osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

W efekcie konsultacji w opublikowanym rozporządzeniu zmieniono m.in. rozwiązania dotyczące działania w strefach żółtej i czerwonej, m.in. kin i siłowni. Doprecyzowano też rozwiązania dotyczące kościołów. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

qwertyqwerty

10 14

mam w du..pie ich specjalistów...moi specjaliści mówią co innego...ze maski wogóle nie zapobiegają zarażeniu covid,i ich noszenie jest bez sensu,,,więc ne noszę 17:25, 08.08.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Do bezmaskowcaDo bezmaskowca

6 5

Powtarzasz się!!!!! 19:52, 08.08.2020


KitKit

3 4

Idę po ciebie...kosa. 09:00, 09.08.2020


rickiricki

6 6

Chcesz z d y c h a ć , twoja sprawa , ale nie zarażaj innych 13:20, 09.08.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


TojaToja

8 2

A jak się zachowacie w sytuacji , kiedy jesteście w pobliżu kaszlącego i kichającego bez maseczki oczywiście, z kroplami potu na czole oczywiście z gorąca albo po wysiłku, po prostu naturalna codzienna sytuacja wg wielu. Ogarnijcie swoje myślenie, nie wiem, rozumowanie? Co Was się dotyczy, nie znaczy , że ktoś ma cierpieć! Naprawdę, bądźmy ludźmi, poszanowanie dla każdego myślącego zdrowo👍 22:33, 08.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RumRum

7 4

Nareszcie jasne przepisy,straganiarki na hali targowej obowiązkowo,pamiętajcie. 08:58, 09.08.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do romdo rom

2 2

jak cię straganiarki przerażają to po co chodzisz na targ , kupuj w molochach korporacyjnych zatrutą żywność z zachodu - broni ci ktoś pisowki jaśnie królewiczu 14:49, 09.08.2020


REKLAMA
REKLAMA